Dünya'nın ve Güneş'in ileride başına neler gelecek?

Evren sürekli genişliyor ve bu evrenin küçük bir köşesinde hayatlarımızı sürdürüyoruz. Koca evrene kıyasla küçücük olana dünyamızda bile her an farkında olmadığımız bir sürü şey gerçekleşiyor. Peki koca evrende neler oluyor? Zaman evreni nasıl etkileyecek? Dünya'nın ve Güneş'in ileride başına geleceklerden ne kadar haberdarız?

Yakın bir zamanda, Dünya’nın manyetik kutupları yer değiştirecek ve pusulalar kuzey yerine güneyi gösterecek. Son 20 milyon yılda Dünya'nın manyetik alanı, 200.000 ila 300.000 yılda bir kez kutuplarının yerini değiştirdi. Son 780.000 yıldır şu anki manyetik konfigürasyonumuzdayız. Ancak şu sıralar bir şeylerin başladığına dair işaretler var. Dünyanın manyetik alanı alıştığımız orandan daha hızlı bir şekilde zayıflıyor gibi görünüyor. Şu anda bile Güney Afrika'nın altında ters kutupsallığa sahip görünen bir bölge var - eğer orada pusula kullanabiliyor olsaydınız, pusulanın oku kuzey kutbu yerine güney kutbunu gösterecekti. Bu durum da kutuplarının yerinin değişmeye yakın olduğunun habercisi.

Konu koca evren olunca ‘yakın’ ifadesi; dünyanın manyetik kutuplarının bu sıralarda değişebileceği gibi, bu değişimin birkaç yüz yıl sonra da gerçekleşebileceğini işaret ediyor. Ama bilim insanları bu değişimin er ya da geç bir zaman olacağından emin. Manyetik kutup değişimlerinin tam olarak nasıl başladığı bilinmese de son 3 milyar yılda yüzlerce kez değiştiği biliniyor ve bilinen zararlı bir sonucu yok. Ancak söz konusu manyetik alan azalırsa veya tamamen yok olursa güç ve iletişim sistemlerimiz tehlikede olabilir. Bununla beraber tüm zamanlar boyunca manyetik alanın tamamen yok olduğuna dair hiçbir kanıt yok. Dolayısıyla korkacak bir şey de yok!