Sürmek isteyeceğiniz 8 yeni otomobil

Audi Q5 Audi’nin geleceğinin tasarım dili olan Audi Prologue’un izlerini taşıyan yeni Q5, bir önceki neslinden 90 kilogram daha hafif. İlk kez 2009 yılında satışa sunulan ve model yaşamı boyunca segmentinde rekabette büyük başarı sağlayan Q5, kullanıcıların da büyük ilgisini gördü. Satışlarını her yıl artırma başarısı gösteren Q5’in, yeni nesli , Audi’nin yeni tasarım dili olan Audi Prologue çizgilerini taşıyor ve daha keskin ve agresif bir görünümle segmentindeki başarıyı sürdürmeyi hedefliyor. Bir önceki nesilden 90 kilo daha hafif ve 27 HP daha güçlü olan Yeni Audi Q5, 2.0 TDI 190 HP, 2.0 TFSI 252 HP motor seçenekleri, quattro çekiş sistemi ve Stronic şanzıman ile satın alınabiliyor. Q5’in, sportif kardeşi SQ5 ise 354 HP güç üreten 3.0 TDI quattro motora sahip. Yeni Q5, Çarpışma Önleme (Collision Avoidance Assist ), Dönüş (Turn Assist), Trafik (Traffic Jam assist) gibi güvenlik asistanlarını da barındırıyor. İç hacmi büyüyen ve 10 litre daha geniş bagajıyla, kullanıcılara daha konforlu bir sürüş sunan Yeni Q5, eğlence ve bilgi sistemleriyle kullanıcıların modern hayatın imkanlarından da araç içinde de yararlanmasını sağlıyor.

Land Rover Discovery Land Rover, Londra'daki Tower Bridge'ın LEGO tarafından yapılan kopyası üzerinde yeni Discovery'yi Paris Otomobil Fuarı'nda tanıttı. Eğer daha önce Legoland'a gittiyseniz, orada bir sürü devasa Lego yapılarının olduğunu bilirsiniz. Ancak bunlardan hiçbiri, Land Rover'ın 2016 Paris Otomobil Fuarı öncesinde Discovery'yi tanıttığı platform kadar büyük olamaz. Land Rover, tamamen yenilenmiş Discovery SUV modelinin yanında Guinness sertifikalı dünyada yapılmış en geniş LEGO yapısı rekorunu kırdığını da duyurdu. Yapı, Londra'da bulunan Tower Bridge'in küçük ölçekli versiyonu. Yeni SUV, bazı bitkiler ve hayvanların yanında bu köprü üzerinde yerini alıyor. Tabii ki, çevrenin tamamı LEGO'lardan yapılmış durumda. Köprünün replikası ve etraftaki ambiyans için toplamda 5,805,846 parça kullanılmış; daha önceki rekor ise 470,646 parçadan oluşuyordu. Maalesef sayım işlerini yapan zavallı arkadaşın ismi bilinmiyor. Proje, Birleşik Krallık'taki tek LEGO sertifikalı profesyonel olan Duncan Titmarsh tarafından gerçekleştirildi. LEGO Master Builders'tan bir ekiple çalışan Titmarsh'ın tüm yapıyı bitirmesi 5 ay sürmüş. Kurulum işlemi Discovery fabrikasının yakınlarında, yani Birleşik Krallık'ın Warwickshire eyaletine bağlı olan Packington Hall topraklarında gerçekleştirilmiş. Yapının bir bölümünde yer alan binicilik alanı ise Discovery'nin sporla olan uzun süreli bağlantısına atıfta bulunmak için yapılmış. Devasa LEGO ürününün içindeki diğer çevre yapıları da bir İngiliz piknik alanı, LEGO ateşi ve sözcü Bear Grylls'in maceracı doğasını yansıtmak adına kullanılan kayalıklar. Birleşik Krallık ve İrlanda LEGO firmalarının sözcüsü Emma Owen, "Jaguar Land Rover olarak, LEGO parçalarını kullanarak kırdığımız yeni Guinness Dünya Rekoru sayesinde Discovery'nin tasarımında ne kadar yaratıcı olabileceğimizi gösterdik." şeklinde konuştu. Owen, "Bu son derece keyifli bir şey, göz kamaştırıcı yapı daha önce hiç görmediğimiz kadar ilgi görüyor. LEGO parçaları ve biraz yaratıcılık ile gerçekten her şeyi yapabiliyormuşsunuz" dedi. Elbette başrolde yeni Discovery'nin ta kendisi duruyor. Her ne kadar otomobil LEGO parçalarından yapılmış olmasa da; Discovery kendi alanında yeterince ilginç olmayı başarıyor. Yeni Discovery'de birçok teknolojik yenilik bulunuyor.

Honda Civic Type R Prototype 2018 Civic Type R modelinin prototipi Honda’nın imza modeli niteliğinde Civic Type R markanın geleceğini simgeliyor. Civic Type R’da her zaman olduğu gibi VTEC teknolojisine sahip performans motoru görev yapacak. 2.0 Litre‘lik 4 silindirli turbo motordan Honda, 400 nm‘lik tork ve 340 beygirlik güç değerlerini elde ediyor. Önden çekiş karakterinin bulunduğu 2018 Type R’da 6 ileri manuel şanzıman yer alıyor. 2018 Type R Prototype üretim aşamasının ardından ilk olarak Amerika pazarında satışa sunulacak. Henüz fiyat bilgisi paylaşılmayan 2018 Honda Civic Type R’ın Amerika pazarının ardından dünya geneli satışlarına başlanması planlanıyor.