Android'de korkutan Wi-Fi açığı

Android'de hackerlara davetiye çıkaran Wi-Fi güvenlik açığı ortaya çıktı. Wi-Fi güvenlik açığının detayları haberimizde.

Araştırmalara göre piyasadaki Android telefonların büyük bir bölümünde Wi-Fi güvenlik açığı yer alıyor. Wi-Fi sinyalleri sayesinde hackerlar Android telefonlara kolayca sızabiliyor.

Güvenlik açığı; Broadcom tarafından üretilen, hem iOS hem de Android cihazlarda kullanılan yaygın olarak kullanılan Wi-Fi yonga setlerinde bulunuyor. Apple, bu güvenlik açığını Pazartesi günkü iOS 10.3.1 güncellemesi ile düzeltmişti.

Apple'ın güvenlik detaylarında "Saldırganlar Wi-Fi yongasında rasgele kod çalıştırabilir" ifadelerine yer vermişti.

Salı günü yayınlanan oldukça ayrıntılı bir blog yazısında kusuru keşfeden Google Project Zero araştırmacısı, aynı açığın Android platformunda da olduğunu açıkladı.

Google, Nisan ayı güvenlik zafiyetlerinin giderildiği bir güncelleme yayınlayacak. Ancak bu açığın giderileceği cihazlar güncellemeyi direkt olarak alan cihazla ile kısıtlı kalacak.

1491486229_android-wi-fi.jpg

Project Zero araştırmacısı Gal Beniamini'ye göre bu açık düzensiz değerleri içeren Wi-Fi çerçevelerini kullanıyor. Değerler, sırayla, Broadcom'un çipli kablosuz sisteminde çalışan ürün yazılımının yığında taşmasına neden oluyor.

Beniamini, bitişik ağlar için taramalar yapma gibi düzenli olarak gerçekleşen olayların gerçekleştirilmesinden sorumlu olan zamanlayıcıları hedefleyen değerleri kullanarak, sorunu çözmüş.

Beniamini'nin yazdığı kod sayesinde; hackerlar belirli bir bellek adresine zararsız bir değer yazmaktan başka bir şey yapamıyor.

Google, Nexus ve Pixel cihazları için en kısa sürede güncelleme yayınlayacak. Ancak piyasadaki diğer Broadcom Wi-Fi yongasını kullanan Android telefonlara bu güncellemenin gelip gelmeyeceği bilinmiyor.

  YORUMLAR

  1000 - karakter kaldı.
  Yorumu gönder

  • Android'de korkutan Wi-Fi açığı

   9:06 heheh malesef fantezin tutmadı fandroid s7 şirket telefonu kendi tercihimle aldığım bir telefon değil böyle dandik bir telefona para verecek değilim:) s8 i sen alırsın fandroid eski 7.0 sistemli telefona verirsin 4500 tl seversin öyle işleri:D benim tercihim iphone 8 den yana olacak

   Misafir 08 Nisan 2017 16:43 Cumartesi (0) (0)
  • Android'de korkutan Wi-Fi açığı

   Çünkü apple da açık olsa bile anında güncelleme ile kapanıyor gidiyor fandroidler:D fandroid sistemde ise güncelemme bekle dur zaten andoid in kendisi virüs tam bir lanet işletim sistemi. Samsung s7 ve iphone 6s kullanıcısıyım ios fersah fersah önde bir sistem net.

   Misafir 07 Nisan 2017 22:14 Cuma (0) (0)
  • Android'de korkutan Wi-Fi açığı

   android hayranligindan vazgecemedigin belli s7'den.simdi gider bide s8 cekersin hayranligin katlanir.3 seneye apple nokia'ya donecek.zaten stabilitede gitti.jobs'un kemikkeri sizliyo.

   Misafir 08 Nisan 2017 09:06 Cumartesi
  • Android'de korkutan Wi-Fi açığı

   İyi ki android one kullanıyorum.

   Misafir 07 Nisan 2017 03:33 Cuma (0) (0)
  • Android'de korkutan Wi-Fi açığı

   Açık appşedayken haber olmadı ama androiddede olduğu ortaya çıkınca haber oluyor...

   Misafir 07 Nisan 2017 00:27 Cuma (2) (0)
  • Android'de korkutan Wi-Fi açığı

   Boardcom wifi kullanan cihaz %2 falan herkes qualcommdan alıyor

   Misafir 07 Nisan 2017 00:26 Cuma (2) (0)
  Yorumları Göster