Apple, iPhone çağrı geçmişini izliyor mu?

Apple'ın kullanıcıların çağrı geçmişlerini izlediği Rusya merkezli güvenlik firması tarafından iddia edildi. Peki, Apple kullanıcılarının çağrı geçmişlerini gerçekten takip ediyor mu?

Apple ekosisteminde olanlar verilerini ve ayarlarını iCloud'da saklayarak sürekli yedek alabiliyor ve cihazlar arasında bulut sistemi sayesinde çok rahat veri aktarabiliyor. Ancak bu sistem bazı güvenlik açıklarının oluşmasına neden olabiliyor. Rusya merkezli dijital adli tıp firması olarak nitelendirilen ElcomSoft, geçtiğimiz gün ilginç bir iddia ortaya attı.

ElcomSoft'a göre; iOS 8 ve üstü cihazlarda yer alan iCloud sistemi, kullanıcıların otomatik olarak iPhone arama geçmişini yedeklediğini bildirdi. Hatta bu olaydan iCloud yedeklemesini kullanmayanların bile etkilenmesi söz konusu. iCloud yedeklemesini kullanın ya da kullanmayın iPhone çağrı geçmişiniz Apple ID'nize yedekleniyor.

ElcomSoft yaptığı açıklamada, Apple'ın iPhone arama geçmişini aylarca kendi sunucularında depolayabileceğini söyledi. Şirket, kullanıcıların senkronizasyon özelliğini devre dışı bırakmasının tek yolunun iCloud hesabından çıkış yapılması olduğunu belirtiyor. 

1479716577_cartoon-spy-580x358.jpg

Bu iddialara Apple ne dedi?

Apple, ElcomSoft'un iPhone çağrı geçmişini izleme iddialarını doğruladı. Ancak bunun cihazlar arasında senkranizasyonu sağlamak için olduğunu, çağrı geçmişinin Apple tarafından görüntülenemediğini sadece kullanıcıların ulaşabildiğini dile getirdi. Yani bu veriler şifreli olarak Apple'ın serverlarında depolanıyor ve 3. kişiler ulaşamıyor.

  YORUMLAR

  1000 - karakter kaldı.
  Yorumu gönder

  • Apple, iPhone çağrı geçmişini izliyor mu?

   Klavyede bastığın noktaya kadar iZleniyor itirazı olan kullanmasın sözleşmede apple bos kutu satiyor iaterse yazılımını bile geri vekebilir yazılımı satmıyor kutuyu satiyor

   Misafir 23 Aralık 2016 02:08 Cuma (0) (1)
  • Apple, iPhone çağrı geçmişini izliyor mu?

   değişim dediler iphone 6 ile bu sistem oturdu. aslinda bu icloud sistemi ilk önce iphone 5 de denendi sonra basarili olamadi. o yüzden dikkat edin iphone 5 lerde cloud sorunlari var. iphone 5s de ios a güncelleme olarak yazilim gelistirildi ve ikinci guncelleme ile bu sistem basarili olundu. o yüzden ki iphone 5s fiyatlsri ve 6, 6s , 7 ve plus cihazlar fiyatlsri hep yüksek tutuluyor. millette iphone ike hava atma derdinde. yuksek miktarda para verip izlediğini bilmemek cidden cahilliktir. android sistemlerde ise bu yöntem 4,4,5 kitkat sürümünün üst guncellemesiyle denenmis ve android 5 plime ile güncel cihazlar yani nexus 5 ve onun türünde olan amiral gemisi lakabli cihazlar bu sistemlerle izlenmektedir. artik eskisi gibi korunakli degil. iletisim sirkrtleri yuksek miktarda para veren rusya abd ingiltere israil almanya italya fransa Türkiye Pakistan iran cin gibi devletlere istedigi her bilgiyi satiyorlar. avea vodafone bunlsra dahil. Turkcell şüpheli. lutfen dikkat edelim. cok önemli konular ( vatan millet devlet gibi yada dis guclerin eline firsat verecek şeyleri telefonla konusmayalim).

   Misafir 21 Kasım 2016 23:33 Pazartesi (0) (0)
  • Apple, iPhone çağrı geçmişini izliyor mu?

   3. Kişilere ulaşmıyor, şimdilik...

   Misafir 21 Kasım 2016 16:34 Pazartesi (0) (0)