Apple, iOS 11'de Samsung ve Android'i nasıl kopyaladı?

Apple'ın iOS 11'de övünerek sunduğu özellikler, Samsung ve Android'de zaten vardı. İşte o özellikler!

Apple geçen hafta iOS 11'i resmen tanıttı ve hala geliştirici önizleme aşamasında olmasına rağmen bunu yüklemek için acele etti.

Tıpkı her yeni iOS sürümünde olduğu gibi dünya şimdi iki farklı kısma ayrılıyor. Biri Apple'ın hayranlarından oluşuyor ve şirketin iOS 11'de yaptığı değişikliklerden dolayı heyecanlanıyor İkincisi de Android topluluğunu temsil ediyor ve gülüyor, çünkü yeni iOS özelliklerinin çoğu Android'de yıllardır çalışıyor.

YouTube'da yayınlanan bir video, Apple'ın Samsung ve Android'den kopyaladığı özelliklerin sadece 6'sını gösteriyor ve hepsi Samsung Galaxy S8 ve iPhone arasındaki yan yana karşılaştırmaya dayanıyor.

Android'den kopyalanan iOS özellikleri

Android'den esinlendiği söylenen özelliklerin ilki, iOS 11'in bir parçası olan tek elle klavye güncelleştirmesidir. Yükleyici XEETECHCARE'in gösterdiği gibi hem iPhone hem de Samsung kullanıcılarına neredeyse aynı görünüm ve özellikler verilmiş. Tahmin edildiği gibi Apple. Bu özelliği sunan ikinci şirket oldu.

 1497346427_how-apple-copied-samsung-and-android-in-ios-11-video-516404-3.jpg

Android kardeşine çok benzeyen ikinci iOS 11 özelliği, ekranın alt kısmındaki ekran görüntüsünün özdeş bir minyatürünü değil, aynı zamanda Samsung cihazlarında bulunan düzenleme araçlarını sağlayan gelişmiş ekran görüntüsü aracıdır.

Ardından, kullanıcıların en çok eriştikleri özelliklere kısayollarla iOS 11 tarafından daha da özelleştirilebilen yeni Kontrol Merkezi var. Samsung'da bu kısayollara hızlı işlemler deniyor ve bu özellik her zaman vardı ancak, iOS kullanıcıları şimdi keşfediyorlar.

iPhone ve Samsung'da Kontrol Merkezi ve hızlı işlemler

Android'den esinlenmiş olan ve kullanıcıların kilit ekranında önizlemeleri gizlemesine izin verilen seçenekleri de iOS 11'de yer alıyor. Tabii ki de, bu ayarlar Android ve Samsung telefonlarında uzun süredir zaten mevcut ancak, Apple kullanıcıları bunları 2017'de almaya başlıyor.

Ayrıca, iOS 11, belirli bir uygulama tarafından kullanılan depolama alanını boşa çıkaran, ancak dokümanlarını ve verilerini koruyan "Uygulamaları Boşalt" adı verilen yeni bir özellik alıyor. Tabii ki, bu, Android'deki mevcut önbellek seçeneğine benziyorancak,  burada kullanıcılara alan boşaltmak, uygulamayı yönetmek ve tüm verileri aynı menüden temizlemek için bonus seçenekleri sunuluyor.

Ve en önemlisi de, Samsung'un süper benzeri bir ekran kayıt aracı var.  Bu kayıt aracı, ekranda olanları yakalamanıza ve ardından videoyu galeriye kaydetmenize izin veriyor. Samsung Galaxy S8'de hızlı kayıt ve ekran görüntüleri sunan bir özellik var.

Bu iOS özelliklerinin Android'den esinlendiği açıkça görülmekle birlikte, ilginç olan şey ise Apple’ın tanıtımda bunları ilk büyük yenilikler olarak ilan etmesi oldu.

Sonraki sayfalarda aynı olan özelliklerin karşılaştırmasının yer aldığı ekran görüntülerini inceleyebilirsiniz.

  Yazar: Ayşe Aydoğmuş Teknolojiye dair her şey.

  YORUMLAR

  1000 - karakter kaldı.
  Yorumu gönder

  • Apple, iOS 11'de Samsung ve Android'i nasıl kopyaladı?

   Her marka android telefon kullanan ve sonra ios a geçen biriyim. O yüzden lütfen apple fanı yapmayın beni ama android gerçekten çok gereksiz ve karmaşık şeyi bir arada bulunduruyor ve buna özelleştirme siyoruz. Kaç kişi kullanıyor onları. Apple ın yaptığı belki kopyalama olabilir ama en azından hatasız çalıştırıyor yıllarca aynı özelliği. Aldıktan 6 ay sonra telefon kasmıyor.

   Misafir 15 Haziran 2017 02:12 Perşembe (0) (0)
  • Apple, iOS 11'de Samsung ve Android'i nasıl kopyaladı?

   Apple gerçekten iq seviyesi düşüklere satıyor o malı. Adama anlatıyorsun bu özellik yok sizde, şu özellik yok diye adam ne derse beğenirsin? -ben zaten sırf alo diyorum bunun bile özellikleri çok bana.. yazık o paraya...

   Misafir 15 Haziran 2017 02:01 Perşembe (1) (0)
  • Apple, iOS 11'de Samsung ve Android'i nasıl kopyaladı?

   deyim yerindeyse taş devrinden kalan bir sistemle ortaya çıktı apple. önce kopyala yapıştır dahi yoktu şimdi bunlar eklendikçe marsta yaşam bulunmuş gibi seviniyorlar : =)

   Misafir 14 Haziran 2017 09:54 Çarşamba (0) (0)
  • Apple, iOS 11'de Samsung ve Android'i nasıl kopyaladı?

   Android ne zaman tek bir marka cep telefonunda kendini kişileştirmeye başlar o zaman androide geçerim ama imkansiz birşey bu bu yüzden iPhone kullaniyorum evet kısıtlı androide göre ama şuan galaxy s7 veya başka bir andoridli güçlü bir cihazla aldigin performansi iphone 6 ile bile alabilirsin hatta 5s bile şuan sosyal medya işlerini cayir cayir yapiyor buda apple nin düzgün yazilim ve gereksiz özelliştirmelerini kullanmadigi için.

   Misafir 13 Haziran 2017 21:29 Salı (0) (0)
  • Apple, iOS 11'de Samsung ve Android'i nasıl kopyaladı?

   Sayın ayfon kullanıcısı kardeşim telefonu safece sosyal mecra için kullanıcak arkadaşlar zaten android kullanmasın fazla zeka istiyor çünki like share manyaklarının zekasının fazlasını kullanması zorunda kalıyor bu sebebden dolayı iıs iq düşük çocuk otuncağı telefonunu kullanmaya devam edebilirsin android özgrlüktür ios saçma sapan

   Misafir 14 Haziran 2017 12:53 Çarşamba
  • Apple, iOS 11'de Samsung ve Android'i nasıl kopyaladı?

   Eskiden iphone kullaniyordum androide gectim s7 edge boyle cop bir sistem olamaz

   Misafir 13 Haziran 2017 18:00 Salı (0) (0)
  Yorumları Göster