Apple, VPN uygulamalarını App Store'dan kaldırdı!

Apple, VPN uygulamalarının tamamını App Store'dan kaldırdığını açıkladı. İşte açıklamanın detayları.

Çin, İnternet erişimi konusunda son derece sıkı kurallara sahip. Ancak VPN ile Çin'in uyguladığı yasaklar delinebiliyor. Çin, buna çözüm olarak ülkede tüm VPN hizmetlerini geçtiğimiz hafta engelledi. Bu süreçte Apple'dan beklenmedik bir hamle geldi.

Apple, ExpressVPN geliştiricilerinin belirtildiği üzere, tüm VPN uygulamalarını Çin'deki App Store'dan kaldırmaya başladı. ExpressVPN'e gönderilen mailde; Apple'ın ExpressVPN uygulamasının Çin App Store'dan kaldırdığı yazıyor. Öyle görünüyor ki, tüm önemli VPN servisleri aynı muameleyi görecek.

1501350714_china-app-store-app-removal-notification-696x799.jpg

Bu ayın başlarında Apple, ilk Çin veri merkezini kurmak için yerel bir firma ile ortak çalıştı. Tesis, Çinli müşteriler için tüm kullanıcı bilgilerini saklıyor.

Şirketlerin, Çin'deki kullanıcı verilerini yurtiçinde saklamasını gerektiren yeni İnternet güvenlik yasaları yeni yürürlüğe girdi. Apple da bu yasalara uyması gereken ilk büyük şirketlerden biriydi.

Apple, Çin'de büyük bir oyuncu olmak istiyor ve iPhone satışları için yeni bir büyüme fırsatı arıyor. Apple bu yüzden VPN uygulamalarını kaldırarak Çin'in gözüne girmek istiyor olabilir.

  YORUMLAR

  1000 - karakter kaldı.
  Yorumu gönder

  • Apple, VPN uygulamalarını App Store'dan kaldırdı!

   Özgürlük?

   Misafir 30 Temmuz 2017 12:02 Pazar (1) (0)
  • Apple, VPN uygulamalarını App Store'dan kaldırdı!

   Ne oldu özgürlük, demokrasi, eşitlik idealleri ey Amerika?

   Misafir 29 Temmuz 2017 21:40 Cumartesi (1) (0)