Artık akıllı telefon ekranları kırılmayacak!

Artık akıllı telefonlar kırılmayacak. Araştırmacılar, kırılma olasılığı daha düşük olan 'mucize' materyali keşfetti.

Araştırmacılar, akıllı telefonlarda ve tabletlerde kullanılabilecek ve kırık ekranların sefaletine son verebilecek bir "mucize malzeme" buldular.

 Queen's Üniversitesi, Stanford Üniversitesi, Kaliforniya Üniversitesi, Kaliforniya Devlet Üniversitesi ve Japonya'daki Malzeme Bilimi Enstitüsü'nden bir bilim adamı ekibi, daha hızlı bir şekilde elektriği iletebilen ve hafif olan, yeni dinamik hibrid cihazlar geliştirmek için birlikte çalışıyorlar. Bu malzemeler, dayanıklı ve üretimi kolay olacak.

 Ekip en sonunda, yarı iletken C60 moleküllerini grafen ve hBN gibi katmanlı malzemelerle birleştirerek benzersiz bir malzeme teknolojisi buldu. Akıllı cihazlar kavramının, yeni teknoloji nedeniyle bir devrimi görebileceğini söylüyorlar.

 1496750470_miracle-material-end-cracked-smartphone-tablets.jpg

Araştırmacılar, materyallerin kombinasyonunun nasıl çalıştığını açıklarken hBN'nin grafene istikrar, elektronik uyumluluk ve izolasyon şarjı sağladığını ve C60'ın güneş ışığını elektriğe dönüştürebildiğini söyledi. Bu kombinasyondan yapılan akıllı telefonlar ve tabletler, özelliklerin karışımından yararlanacak.

Queen's Üniversitesi'nden Elton Santos, bu yeni mucize materyalin silikona benzer fiziksel özelliklere sahip olduğunu, ancak akıllı cihazlarda potansiyel olarak kullanılabilecek kimyasal stabilite, hafifliğe, esnekliğe ve kırılmaya karşı dayanıklılığa sahip olduğunu belirtti.

Malzeme aynı zamanda cihazların daha önce olduğundan daha az enerji kullanması anlamına geliyor. Çünkü cihaz mimarisi daha uzun pil ömrüne ve daha az elektrik kullanmasına neden olabilir.

  Yazar: Ayşe Aydoğmuş Teknolojiye dair her şey.

  YORUMLAR

  1000 - karakter kaldı.
  Yorumu gönder

  • Artık akıllı telefon ekranları kırılmayacak!

   30 cm den yere dustu ekranı kırıldı 4500 liralik s8 edge nin. resmen perte cıktı.

   Misafir 06 Haziran 2017 17:56 Salı (0) (0)
  • Artık akıllı telefon ekranları kırılmayacak!

   samsung pişmanlıktırgalaxy s8 s8+ almam (LG G6) alın gerim

   Misafir 07 Haziran 2017 00:23 Çarşamba
  • Artık akıllı telefon ekranları kırılmayacak!

   S8 edge diye bir telefon yok. S8+ olmasın o dediğin

   Misafir 07 Haziran 2017 08:57 Çarşamba
  • Artık akıllı telefon ekranları kırılmayacak!

   s8 edge diye bir cihaz yok ki.

   Misafir 07 Haziran 2017 10:01 Çarşamba
  • Artık akıllı telefon ekranları kırılmayacak!

   2bin küsür tl verip telefon alıyorsunuzda neden silikon tarzı bi kılıf alıpta ekranıda "kırılmaz cam" taktırmıyorsunuz??? bu yüzbinlerce tlyi ferariye verip kasko yaptırmamak gibi bişey :D geçmiş olsun... bende LG var ve pişmanım, sık sık ekran donmalarından gına geldi, satabilip kurtulsam samsung note serisinden şaşmayacağım!!!

   Misafir 07 Haziran 2017 12:04 Çarşamba