Birleşik Arap Emirlikleri Mars'ta kent projesi resmen başlattı!

Birleşik Arap Emirlikleri, Mars'ta bilim kenti kurma projesinin resmen başladığını duyurdu.

Birleşik Arap Emirlikleri, resmi haber ajansı ENA'nın haberine göre, Devlet Başkanı Yardımcısı, Başbakan ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid Al Mektum ile Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan, Dubai'deki Muşrif Park'ta 1 milyon 900 bin fitkare alanın kullanılacağı ve 136 milyon dolara mâl olacak projeyi resmen başlattı. Yapılacak uzay kentinin türünün ilk örneği, Mars üzerinde uygunabilir bir model olacağı belirtildi. Proje kapsamında kızıl gezegen arazisini ve sert ortamını simüle eden sofistike laboratuvarların ve 3 boyutlu baskı için geliştirilen tekniklerin kullanılacağı, ısı ve ışık izolasyonunun sağlanacağı ifade edildi. 1506514930_2709201713504745903772-41.jpg   Gezegendeki gıda, su ve enerji güvenliği sorunlarına çözüm bulmak ve canlıların yaşayabilmesi konusunda iyileştirici katkı sağlayacak araştırmalar yapmak için en iyi bilim adamları ile bilimsel tecrübeleri Birleşik Arap Emirlikleri'ne getirmek için çaba sarfedileceği aktarıldı. Mars'takine benzer şartlar ile ortam oluşturulduktan sonra bir grup insanın bir yıl burada yaşayacağı ve bu sırada söz konusu insanlar üzerinde davranışsal incelemeler yapılarak bilimsel bulguların takip edileceği ve daha sonra gerçekleştrilecek uzay yolculuklarında da bu deneyimlerden istifade edileceği kaydedildi. 1506514943_2709201713504745903773.jpg Kentin dış görünümüne ilişkin de bilgi verilen haberde, sütunlara dayalı olmayan birkaç kubbeden oluşacağı ve bu kubbelerin inşa edilebilmesi için yeni tekniklerin üretimine ihtiyaç duyulduğu dile getirildi. Dünyadaki en gelişmiş mimari yapıya sahip olacağı belirtilen Mars bilim kentinin tasarımının Google'ın Londra'daki yeni merkezini tasarlayan mühendis tarafından yapılacağı bilgisi verildi. Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Yardımcısı Muhammed bin Raşid el Mektum, şubat ayında Mars 2117 projesiyle bu gezegende yaşanılabilir bir şehir inşa etmeyi planladıklarını duyurmuştu.

  YORUMLAR

  1000 - karakter kaldı.
  Yorumu gönder

  • Birleşik Arap Emirlikleri Mars'ta kent projesi resmen başlattı!

   Iyi bir calisma Araplari kutlarim. Bilime katkilari yok diye elestirirler katkida bulununcada onlarcsa musluman zulum görürken siz ne yapiyorsunuz derler. Müslümanlar zulüm görüyorsa bundan birtek Araplarami vazife cikiyor? Muslumanligin irki yoktur tipki bilimin irki olmadigi gibi.

   Misafir 28 Eylül 2017 11:08 Perşembe (1) (1)
  • Birleşik Arap Emirlikleri Mars'ta kent projesi resmen başlattı!

   Uzaya gidecek araç yabancılardan oraya kurulacak üst yabancılardan hatta ordaki uzmanlar bile yabancı olacak ee kent kurduk marsa sende o kafa nerde sadece paran var

   Misafir 28 Eylül 2017 03:48 Perşembe (1) (0)
  • Birleşik Arap Emirlikleri Mars'ta kent projesi resmen başlattı!

   malum insan denilen mahluklar olarak dunyamizi katlediyoruz diger yandan birbirimizle yasamiyoruz ve savasiyoruz. biran once kacma calismalarinda bulunmakta fayda var.ama oda nafile oraya gidebilmenin haricinde binlerce soru uretebileceginiz bir hedef.

   Misafir 27 Eylül 2017 23:55 Çarşamba (1) (0)
  • Birleşik Arap Emirlikleri Mars'ta kent projesi resmen başlattı!

   tövbe tövbe bırakın böyle şeyleri, kaç tane açık gezen kızımız var

   Misafir 27 Eylül 2017 21:17 Çarşamba (1) (1)
  • Birleşik Arap Emirlikleri Mars'ta kent projesi resmen başlattı!

   yahuu araplar sizi kim gaza getirdi.. onlarca musluman zulum gorurken sizin hayallere bakin

   Misafir 27 Eylül 2017 19:44 Çarşamba (4) (2)
  • Birleşik Arap Emirlikleri Mars'ta kent projesi resmen başlattı!

   Kapa çeneni kafa kesen ışid zihniyetli taptığınız tayyibin adamları işte elinde gelse TRyi bir ayda arablaştırır

   Misafir 30 Eylül 2017 03:37 Cumartesi
  Yorumları Göster