Google'ın sizi izlemesini engelleyin! (Rehber)

Google ve hizmetlerini standart ayarlarda kullandığınız sürece Google'ın sizi izlediğini biliyor muydunuz? Google'ın sizi izlemesini nasıl kapatacağınızı adım adım anlatıyoruz.

Yazıma Cem Yılmaz'ın "CIA bu hesaplara bakıyormuş" sözüyle başlamak istiyorum. Gülüp geçtiğimiz bu söz aslında ya doğruysa? Ya kullandığımız servisler bizi izliyorsa? Evet. Paranoyaklık bu noktada başlıyor. Aslında bu paranoyaklık değil. Bu kullanıcı sözleşmesini okumadan evet dediğimiz şeyler aslında.

Kullandığımız hatta en güvendiğimiz, internet=o dediğimiz Google bizi an ve an izliyor. Arama yapıldıkça milyar dolarlar kazanan bir firma olabilir mi? Bunu aklınız alıyor mu? Peki, Google nereden kazanıyor? Google bizim bilgilerimiz sayesinde kazanıyor aynı Facebook gibi.

Google'a teslim olmak için bir adet Gmail hesabı yeterli oluyor. Gmail hesabınız sayesinde Google'ın tüm servislerini kişiselleştirip kullanabiliyorsunuz. Hem de "ÜCRETSİZ". Dürüst olalım kimse babasının hayrına ücretsiz bir hizmet sunmaz. Hele ki günümüz dünyasında.

Google an ve an sizi izliyor

Google da bu hizmetleri ücretsiz sunmuyor. Karşılığında sizin şahsi bilgilerinizi, davranışlarınızı, hobilerinizi, nerelere gittiğinizi, ne izlediğinizi, hatta işi üst boyuta taşırsak "aileniz" için internetten neler satın aldığınızı veri merkezinde depoluyor. Bu bilgiler her ne kadar "anonim" olarak toplanıyor dense de insan bir tedirgin oluyor. 

Bu rehberimizde Google'ın sizi izlemesini nasıl kapatacağınızı adım adım anlatıyoruz. Eğer Google'ın sizi analiz etmesini istemiyorsanız bu adımları uygulayabilirsiniz.

Bu işlemleri yapabilmek için Gmail hesabınız ile tarayıcınızda oturum açmış olmanız gerektiğini belirtelim.

1. Adım: Gmail hesabınız ile giriş yapın. Daha sonra Google Hesabım sayfasını açın.

1480317739_google.png

2. Adım: Google Hesabım sayfasında, Kişisel bilgiler ve gizlilik bölümü yer alacak. Bu bölüme tıklayın.

3. Adım: Gizlilik sayfasından ise Etkinlik Kontrolleri bölümüne tıklayın.

4. Adım: Etkinlik Kontrolleri bölümünde; Web ve Uygulama Etkinliği, Konum Geçmişi, Cihaz Bilgileri, Konuşma ve Ses Etkinliği, YouTube Arama Geçmişi ve YouTube İzleme Geçmişi seçenekleri yer alacak. Bunları pasif hale alarak izlemeyi duraklatabilirsiniz.

1480317604_ekran-resmi-2016-11-28-10.19.28.png

5. Adım: Şimdi sıra geldi Google'ın kişiselleştirilmiş reklam özelliğini kapatmaya. "Kişisel bilgiler ve gizlilik" bölümünden Reklam Ayarları seçeneğine tıklayın.

6. Adım: Reklam Ayarları bölümünde yer alan "Reklam Kişiselleştirme" seçeneğini pasif hale getirin.

1480317938_ekran-resmi-2016-11-28-10.24.44.png

  YORUMLAR

  1000 - karakter kaldı.
  Yorumu gönder

  • Google'ın sizi izlemesini engelleyin! (Rehber)

   Ya bir google mi var google kapattin diyelim instagram var facebook var o var bu var hangisini boyle kapatacaksin ki ya hic kullanmayacaksin bu akilli telefonu ya da zevk almaya bakacaksin ayrica bu ayarlar i kapatmamanizi oneririm o ayar sayesinde google ile tumlesik calisan tum uygulamalar dan gecmisinizi adim adim kontrol edebilirsiniz ise yariyor kapatsaniz bile bu ayari google bu boru degil herturlu izliyor.

   Misafir 04 Kasım 2017 13:16 Cumartesi (0) (1)
  • Google'ın sizi izlemesini engelleyin! (Rehber)

   izlesin gizli isimiz mi var ..

   Misafir 03 Kasım 2017 20:35 Cuma (1) (1)
  • Google'ın sizi izlemesini engelleyin! (Rehber)

   sa

   Misafir 03 Kasım 2017 20:03 Cuma (1) (0)
  • Google'ın sizi izlemesini engelleyin! (Rehber)

   İzlenmesi daha iyi.cihaz çalındığı zaman en son aldığı konuma göre cihazı bulma şansımız oluyor

   Misafir 03 Kasım 2017 15:11 Cuma (1) (1)
  • Google'ın sizi izlemesini engelleyin! (Rehber)

   çok teşekkür ederim

   Misafir 01 Aralık 2016 19:09 Perşembe (1) (0)
  Yorumları Göster