Hangi oyunlarda İslamofobi tehlikesi var?

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "Oyunlarda İslamofobi" kitapçığını duyurdu. Peki, kitapçığa göre hangi oyunlarda İslamofobi tehlikesi var? İşte o oyunlar!

Video oyunları eğlence amaçlı olarak hazırlansa da bazen geliştiriciler subliminal mesaj vermek için oyunun bazı yerlerine farklı öğeler yerleştirir. Bunu genellikle çoğu zaman fark etmeyiz ancak bilinç altımıza bu mesajlar hükmeder. 

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay KılıçGençlik ve Spor Bakanları 3. Konferansı kapsamında "Oyunlarda İslamofobi" kitapçığını açıklayarak bu mesajların bilinç altında neler oluşturacağını gözler önüne serdi. Peki, Oyunlarda İslamofobi kitapçığına göre hangi oyunlarda bu mesajlar var?

İşte Oyunlarda İslamofobi kitapçığında yer alan oyunlar!

GUITAR HERO-3: Konser havasındaki oyun, oyunculara sahnede müzik aleti çaldırma üzerine kurulu. Milyonlarca kullanıcı tarafından talep gören bu oyun sahnede karakteri coşkulu sıçrayışlarla Arapça 'ALLAH' ibaresinin üzerinde dans ettirmektedir.

DEVIL MAY CRY 3/DANTE’S AWAKENING: Dünyaca ünlü Third Person'ın 3. nesli oyununda da; Müslümanların kıblesi olan Kabe'nin kapısı şeytan kulesine girişin sembolü olarak kullanılıyor.

RESIDENT EVIL: Milyonlarca kullanıcısı olan oyunda Hz. Muhammed'in mezarının kapısı, düşmanların ordular halinde geldiği kötülüğün kaos ortamının kaynağı olarak lanse ediliyor. Mescid-i Nebevi'nin kapısının üzerinde İlluminati sembolü yerleştirilirken, oyunun kütüphanede geçen kısmında ise tüm kitaplar raflardayken sadece Kur'an-ı Kerim yerde gösteriliyor.

CALL OF DUTY: Seri bazlı düşünüldüğünde, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük oyun serisi haline gelen Call Of Duty'de harabe bir evin tuvaletinde, kirli bir klozetin tam üstünde hadis-i şerif ile bezeli olan bir çerçeve asılı olduğu tespit edildi. Oyun firmasına giden şikayetler üzerine kaldırılan görsel yerine siyah renk bir çerçeve konuldu.

HITMAN: DNA'sı ile oynanmış bir asker oyun senaryosuna göre düşmanları öldürmeye ve görevleri yerine getirmeye uğraşır. Türkiye'de de yılın en iyiler arasında yer alan oyunda, İslam'ı aşağılayan görseller kullanıldı.

COUNTER STRIKE: Dünyaca ünlü asker terörist çatışmasına dayalı keskin nişancı oyunu Counter Strike'da teröristler yaralanırken ya da ölürken 'Allahu Ekber' ve 'La ilahe illallah' çığlıkları atıyordu. İslam dünyasının yoğun tepkisi üzerine oyun kurucular tarafından oyuna güncelleme getirilerek ses efektleri oyundan çıkarıldı.

SERIOUS SAM: Dünyayı canavarlardan koruma üzerine kurulu oyunda yaratıklar, Hz. Ali'nin kabrinden türemektedir. Bu sebeple ağır silahlarla Hz. Ali'nin kabrine saldırı içeren bir oyundur.

CLIVE BARKERS UNDYING: Oyunda ilerleyen bölümlerin birinde ana karakter şeytanın saldırısına uğramaktadır. Şeytan, sabit konumda bu saldırıları gerçekleştirirken ayetlerden birinin üzerinde durmaktadır.

ZACK & WIKI: Oyunda kötülük sembolü düşmanlar ölürken 'Allahu Ekber' sesi çıkarıyor.

AYO DANCE: Oyunda Dj 5.000.000 puan kazandığında Kuran-ı Kerim'in üzerinde şarkı söyleyip dans ediyor.

MUSLIM MASSACRE: Oyun çarşaflı kadınlar ve sakallı adamları öldürme üzerine kuruludur. Oyun sonunda Hz. Muhammed'in öldürülmesi isteniyor.

BOMB GAZZE: Gazze'yi bombalayıp, çarşaflı kadınları ve cübbeli erkekleri öldürme üzerine kurulu bir oyundur.

MINARETT ATTACK: Oyunda dağların hemen önünde kiliseleriyle sakin bir İsviçre şehri vardır. Ancak 'başlat' komutunu verir vermez yerden şehri işgal edecek biçimde minareler yükselmektedir. Oyuncu ne kadar minare ya da müezzin vurursa o kadar puan almaktadır. Vurulamayan müezzinler, oyunu kaybetmiş olmanın bir getirisi olarak durmadan ezan okumaktadırlar.

PACMAN: Dünyaca ünlü Pacman'in bir versiyonu Müslüman, çarşaflı kadınları toplayarak ilerleme oyunudur.

1475920812_grafik.jpg

  YORUMLAR

  1000 - karakter kaldı.
  Yorumu gönder

  • Hangi oyunlarda İslamofobi tehlikesi var?

   gereksiz thumbnail'ler koymayın orda "freeman was here" yazıyo hemen ordan prim yapmayın >:(

   Misafir 09 Ekim 2016 21:07 Pazar (0) (0)
  • Hangi oyunlarda İslamofobi tehlikesi var?

   El Kaide diye bi terör örgütü vardı , hatta 9/11 olayı onların eseri diye tartışılıyor hala. Şimdilerde Işid vb...İslamofobi gereksiz bir korku değil.Sen eğer bi islam ülkesiysen bunu düzeltmek senin elinde. Hangi islam ülkesi bu imgeleri dünya halkının gözünde silmek için uğraştı? Arap ülkelerinin derdi , Dünya düzdür , tersini söyleyen kafirdir , Kızlar 9 yaşında evlenebilir , eşinizin ölü bedeniyle 8-9 saat daha zina yapabilirsiniz...Bunlarla uğraşıyoruz , bu verdiğim örnekler söylendi şaka değil.Sen kadınlar araba kullanamaz , sokağa yalnız çıkamaz diye uğraşırken.Adamlar bilimde gelişiyor korkularını diğer insanlara gösteriyor.Sen bu korkuları silmek için ne yaptın?Sen bu oyunlardan rahatsız olacağına neden böyle bi korku var ona bak , o korkuyu silmeye çalış.Böyle salk salk şeylerle uğraşma...

   Misafir 09 Ekim 2016 20:04 Pazar (0) (2)
  • Hangi oyunlarda İslamofobi tehlikesi var?

   Peki, neden bir islam ülkesi bu oyunlardan bir tanesini programlayamıyor ? Hiç bir islam ülkesi yok dünya çapında yazılım üreten, tanınan, bunun sebebi nedir ?

   Misafir 09 Ekim 2016 02:00 Pazar (0) (3)
  • Hangi oyunlarda İslamofobi tehlikesi var?

   Biz zamanimizi bosuna harcamiyoruk bizim zaman harcamaya daha guzel yerlermiz var ☺

   Misafir 09 Ekim 2016 20:43 Pazar
  • Hangi oyunlarda İslamofobi tehlikesi var?

   millet oyunu oynarken bunlara dikkat etmiyor belki bilmiyor bile vakit geçsin yeter onlar için şunu da öğrendikki oyunlarda bile islam düşmanlığı devam ediyor şerefsiz oyun yapıcı şirketler den ne beklenirki

   Misafir 08 Ekim 2016 18:15 Cumartesi (0) (0)
  • Hangi oyunlarda İslamofobi tehlikesi var?

   sizde bunu ciddi ciddi paylaşıyosunuz çoğu hikaye özellikle pacmana çok güldüm

   Misafir 08 Ekim 2016 15:58 Cumartesi (0) (0)
  • Hangi oyunlarda İslamofobi tehlikesi var?

   sen ne diyorsun la değişik ! Ciddi ciddi tabiki ? Oyunda bile bunu yapan zihniyet gerçekte ne yapar sueiye ırak libyada görüyoruz işte !

   Misafir 08 Ekim 2016 18:23 Cumartesi
  • Hangi oyunlarda İslamofobi tehlikesi var?

   Bir daha oku istersen!? PACMAN: Dünyaca ünlü Pacman'in BİR VERSİYONU ...

   Misafir 09 Ekim 2016 14:22 Pazar
  Yorumları Göster