İnternet özgürlüğünü kısıtlayacak yasalar kabul edildi!

TBMM'de yapılan torba yasa oylamasıyla, internet özgürlüğünü bitiren o yasalar kabul edildi işte illk detaylar!

- Torba Tasarı’nın internet yayınlarının engellenmesiyle ilgili yeni kurallar getiren bölümü Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. 

- Özel hayatın gizliliğinin ihlali gerekçesiyle şikayet bile olmaksızın doğrudan Telekomünikasyon İletişim Başkanı’nın (TİB) emriyle internet yayınları durdurulabilecek.

- Yasayla; hakime gitmeden yasak gelecek. Bütün siteye engel olunabilecek. Bütün bilgiler TiB'de olacak. Bütün yaptıklarınız 2 yıl arşivlenecek..

  Beş bölümden oluşan tasarının internetle ilgili yasakları içeren tartışmalı dördüncü bölümünün Genel Kurul’daki görüşmeleri tamamlandı. Son bölümüyle ilgili görüşmeler de tamamlandığında yasa Cumhurbaşkanı’nın onayına sunulacak. Bu düzenlemelerle Türkiye’nin internet alanında Çin, İran ve Suudi Arabistan’la aynı kulvara girdiğini savunan muhalefet sözcüleri, yeni kurulacak ve yasakları uygulayacak olan Erişim Sağlayıcıları Birliği’ni de “kiralık katil” olarak nitelediler. Muhalefetin maddeleri çıkarma ve değişiklik önergeleri AK Partililerin oylarıyla reddedildi.   HAKİME GİTMEDEN YASAK   Tasarının kabul edilen maddelerine göre internet ortamında özel hayatının gizliliğinin ihlal edildiğini iddia eden kişiler, mahkeme yerine doğrudan TİB’e başvurabilecek. TİB, yayının engellenmesine karar verirse uygulanmak üzere derhal Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne bildirecek.Erişim sağlayıcı durdurma kararını en geç 4 saat içinde yerine getirecek. Erişimin engellenmesi, özel hayatın gizliliğinin ihlal eden yayın, kısım, bölüm, resim, video ile ilgili içeriğe erişimin engellenmesi yoluyla uygulanacak. Bu talep 24 saat içinde sulh ceza hakimine götürülecek. Özel hayatın gizliliğinin ihlaline bağlı olarak gecikmesinde sakınca bulunan hallerde doğrudan TİB Başkanı’nın emri üzerine erişim engellenecek. Bu acil uygulamada hakim kararı aranmayacak.   BÜTÜN SİTEYE ENGEL   Hakim, yalnızca kişilik hakkının ihlalinin gerçekleştiği yayın, kısım, bölüm ile ilgili olarak içeriğe erişimin engellenmesi yöntemiyle kararını verebileceği gibi, zorunlu hallerde internet sitesinde yapılan yayının tümüne yönelik erişimi engelleyebilecek. DNS tabanlı engellemenin yanı sıra, URL ve IP tabanlı engelleme ile engelleme yöntemleri genişletilecek. URL bazlı engelleme daha çok Çin, İran ve Suudi Arabistan’da uygulanan bir yöntem olarak biliniyor.    TÜM BİLGİLER TİB’E   İçerik sağlayıcı, TİB’in talep edeceği tüm bilgileri TİB’e verecek ve TİB’in talep ettiği tüm tedbirleri almakla yükümlü olacak. Acil kararlar dışında internet sitelerine engelleme öncesi uyar-kaldır mekanizması işletilecek. Erişimin engellenmesine dair kararları birlik uygulayacak. Zorunlu haller dışında TİB ve mahkeme kararları birlik üzerinden uygulanacak. Yurt içinde ve yurt dışında faaliyet yürütenlere internet sayfalarındaki iletişim araçları, alan adı, IP adresi ve sayfadaki e-mail adresleri kullanılarak tebligat yapılacak. E-posta aracılığıyla içeriklerin kaldırılması talep edilebilecek.    İKİ YIL ARŞİV ŞARTI   Yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içeriği, haberdar edilmesi halinde yayından çıkarmakla yükümlü olacak. Yer sağlayıcı, yer sağladığı hizmetlere ilişkin trafik bilgilerini bir yıldan az ve iki yıldan fazla olmamak üzere saklamakla ve bu bilgilerin doğruluğunu, bütünlüğünü ve gizliliğini sağlamakla yükümlü olacak. Erişim sağlayıcı, erişimin engellenmesi kararı verilen yayınlarla ilgili olarak alternatif erişim yollarını engelleyici tedbirleri almakla da yükümlü olacak.

  Yazar: Recep GÜNEŞ IT Essentials

  YORUMLAR

  1000 - karakter kaldı.
  Yorumu gönder

  • İnternet özgürlüğünü kısıtlayacak yasalar kabul edildi!

   Herkese hayırlı uğurlu olsun internetin tadı tuzu kalmamış daha önce kabul görmeyen yasa kabul edilmiş uygulamaya konulmuş birilerinin keyfine göre internet kısıtlanmış yine eskiden olduğu gibi internette hiçbir sayfaya doğru düzgün girilmiyor eğer bu uygulama devam ederse en kısa zamanda dilekçe verip interneti kapatacağım parasını ödediğim bir şeyi kullanamayacaksam interneti açık tutmanın ne anlamı kaldı yapılan sözleşmelerde keyfi uygulamalardan dolayı interneti kullanamayacaksın diye bir madde görmemiştim yazıklar olsun bunu bu duruma getirenlere fırsat verenler yüzünden bu haldeyiz tüm dünya bilgi çağında biz neyin peşindeyiz

   Misafir 03 Eylül 2014 05:48 Çarşamba (0) (0)
  • İnternet özgürlüğünü kısıtlayacak yasalar kabul edildi!

   porno sayfalarina dokanmasinlar gerisi onemli degil aga.

   Misafir 12 Şubat 2014 09:42 Çarşamba (0) (0)
  • İnternet özgürlüğünü kısıtlayacak yasalar kabul edildi!

   kisaca ozel hayat diye birsey kalmadi :(( yaziklar olsun

   Misafir 10 Şubat 2014 20:21 Pazartesi (0) (0)
  • İnternet özgürlüğünü kısıtlayacak yasalar kabul edildi!

   chp zihniyetli angutlar size sesleniyorum.ozel hayatın gizliliği diyo yani kaset genel başkanı olmasın diyo;) anladınız siz

   Misafir 10 Şubat 2014 11:55 Pazartesi (0) (0)
  • İnternet özgürlüğünü kısıtlayacak yasalar kabul edildi!

   eksi sozluk kapatilsin kutsallarimiza saygisiz bir site devletimize sesleniyorum

   Misafir 07 Şubat 2014 05:56 Cuma (0) (2)
  Yorumları Göster