İnternetten alışveriş yaparken nelere dikkat edilmeli?

İnternetten alışveriş yaparken, hesap bilgilerinizi çaldırmamanız için bir takım önlemler almanız gerekiyor. Peki, internetten alışverişte nelere dikkat edilmeli?

İnternetten alışveriş, birçoğumuzun tercih ettiği alışveriş yöntemleri arasında yer alıyor. Ürün fiyatlarındaki ucuzluk ve fiziki mağazaya göre daha fazla çeşitliliğin internette olması, bizleri internetten alışverişe yöneltiyor. Alışveriş siteleri güvenlik için hamleler yapsa da asıl tedbiri kullanıcılar alması gerekiyor. Peki, internetten alışveriş yaparken, hesap bilgilerini çaldırmamak için nelere dikkat etkmek gerekiyor?

Güvenilir bir cihaz kullanın

Online hesabınıza bağlanırken ilk ve en temel ilke güvenilir bir cihaz kullanmaktır. Herhangi bir şüpheli etkinlik veya bir tuhaflık fark etme olasılığınız daha yüksek olacağı için kendi bilgisayarınızı, tabletinizi veya akıllı telefonunuzu kullanmanız çoğu zaman en iyi seçenektir. Mümkünse, hesabınızı ve birikimlerinizi tehlikeye sokabilecek ödünç veya halka açık cihazları kullanmaktan kaçının.

Nereden bağlandığınıza dikkat edin

Her internet bağlantısı online bankacılık veya ödemeler için yeteri kadar güvenli değildir. En sık gittiğiniz kafeteryadaki ortak Wi-Fi ağı veya şehir merkezinde bulunan rastgele bir ağ, birikimlerinizi ya da fatura ödemelerinizi kontrol etmek için her zaman en iyi seçenek olmayabilir. Bu tür bir bağlantıyı kullanmak zorunda kalırsanız iletişimlerinizi şifreli ve dolayısıyla araya girmeye çalışanlar tarafından okunamayacak şekilde sürdürmek için sanal özel ağ (VPN) bağlantısını kullanın.

1476255275_vpn.png 

Bilgisayarınızı en yüksek sürüme güncelleyin

İşletim sisteminizi ve yazılımınızı güncel tutun. Bu işlem, saldırganların aradığı ve makinenize bulaşmalarını sağlayan güvenlik açıklarını kapamaya yardımcı olur. Zaten artık çoğu program, otomatik güncellemeler sunup yamaları veya yeni sürümlerine ilişkin uyarı veriyor.

  YORUMLAR

  1000 - karakter kaldı.
  Yorumu gönder

  • İnternetten alışveriş yaparken nelere dikkat edilmeli?

   Sanal kart kullanın yeter

   Misafir 15 Ekim 2016 23:29 Cumartesi (0) (0)