İşte kutudan virüsleri ile çıkan Çin malı telefonlar!

Bu Çinli telefonlar kutudan virüsleri ile birlikte çıkıyorlar.

Google'ın Android'in güvenliğini artırmak için gösterdiği en iyi çabaya rağmen, platformun kötü amaçlı durumu hala oldukça karışık. Sadece birkaç gün önce Google güvenlik araştırmacıları, aramaları kaydedebilen, fotoğrafları yakalayan ve diğer etkinlikleri izleyebilen bir malware türü olan 'Lippizan''ı ortaya koydu . Bu sefer, başka bir güvenlik araştırma firması, birkaç Çinli akıllı telefonlarda keşfedilen önceden yüklenmiş bir Truva atı olduğunu bildirdi.

Dr. Web'deki araştırmacılar tarafından bulunmuş olan Triada Trojan, kendisini Zygote adlı Android'in ana süreci içine enjekte ettiği için en zararlı yazılım türlerinden biri olduğu söyleniyor. Zygote, telefonun çalışma süresi boyunca aktif olduğundan, Truva o sırada çalışan herhangi bir uygulamanın bağlamına erişebiliyor. En son gerçekleştirilen enkarnasyonunda, kumanda mekanizması yardımıyla Trojan izlenemeyecek şekilde güncelleniyor.

1501597679_malware-andro.jpg

Web araştırmacıları, Leagoo M5 Plus, Leagoo M8, Nomu S10 ve Nomu S20 gibi akıllı telefonlarda çekirdek Android kitaplığı "libandroid_runtime.so" nin bu Triada Trojan ile enjekte edildiğini keşfetti.ROM üreticilerinin veya bu cihazlarda kullanılan Android koduna erişimi olan bir başkasının cihazlara göndermeden önce korsanların kötü amaçlı virüs  eklemiş olabileceğinden şüpheleniliyor.

Üreticilere malware hakkında bilgi verildi, ancak bu düşük maliyetli cihazların herhangi bir güncelleme görüp görmeyeceği henüz belli değil. Pek çok Çinli üreticinin ortak ROM'u kullandığı ve onu ihtiyaçlarına uyacak şekilde özelleştirdiği ve bu hatalı kişilerin bu tür zararlı yazılımlarla geniş bir kullanıcı grubunu hedeflemelerini kolaylaştıracağı endişe vericidir.

  Yazar: Ayşe Aydoğmuş Teknolojiye dair her şey.

  YORUMLAR

  1000 - karakter kaldı.
  Yorumu gönder

  • İşte kutudan virüsleri ile çıkan Çin malı telefonlar!

   Klasik android işte, hangi marka hangi model olursa olsun androidde olan güvenlik beklemesin. Korunmak isteyen windows 10 mobile ya da ios cihaz kullanıyor zaten

   Misafir 02 Ağustos 2017 11:26 Çarşamba (1) (2)
  • İşte kutudan virüsleri ile çıkan Çin malı telefonlar!

   tabi tabi iOS hapis andiroid ozgurluk demek

   Misafir 03 Ağustos 2017 17:37 Perşembe
  • İşte kutudan virüsleri ile çıkan Çin malı telefonlar!

   yani telefondaki android e virus yukluyorlar yani Rom cok zararli tabi ne oldunu bilmiyorsaniz Rom un o baska salaklar !!!

   Misafir 02 Ağustos 2017 10:43 Çarşamba (2) (1)
  • İşte kutudan virüsleri ile çıkan Çin malı telefonlar!

   Hadi bunlar kıytırık marka.Kimse almaz. Ama zte ye ne oluyor. Axon 7 kullanıyorum ve antivirle tarattığımda telefonun kendi sistem uygulamaları olan internet tarayıcısında, e mail uygulamasında ve yazılım güncelleme dosyasında 2 tane malware, 1 tane trojan buldu. Ola ki benden kaynaklıdır diye fabrika ayarlarına döndüm. Sonuç aynı. 7.1.1 sürümünde ise ortadan kalktı. İnanmayan gitsin teknomarkette 6.0.1 yüklü axon 7 yi eset le taratsın görsün.

   Misafir 02 Ağustos 2017 10:08 Çarşamba (1) (0)
  • İşte kutudan virüsleri ile çıkan Çin malı telefonlar!

   bunlar ne mk

   Misafir 01 Ağustos 2017 21:15 Salı (2) (0)
  • İşte kutudan virüsleri ile çıkan Çin malı telefonlar!

   Sofistike "şey" yerine kullanılır. Zaten sıfatı koymuşsunuz sofistike nedir yahu :)

   Misafir 01 Ağustos 2017 19:46 Salı (1) (0)
  Yorumları Göster