Online bankacılık yeterince güvenli mi?

Mobil bankacılık güvenli mi?

Önceleri insanlar bankalara taşınması konusunda güvenlik açısından sıcak bakmıyordu. Ancak şuan bir çok banka değişik güvenlik sistemleriyle bunu kullanıcılarına sunuyor.

Şifrelenmiş WiFi ya da Mobil data kullanan banka uygulamaları hakkında aslında çok fazla endişelenmenize gerek yok. Tabi her sistemin de bir açığı olduğu doğru. Öte yandan Metro Star Systemleri yöneticilerinden Clay Calvert'a göre hiç bir online bankacılık yeterince güvenli değil. Bu cümlenin tamamen yanlış olduğunu hiç birimiz, ya da hiç bir banka söyleyemez.

1395233400_mobile-bank-111206.jpg

Ayrıca Google ve Apple'ın uygulamayı markete göndermeden önce gerekli güvenlik önlemlerini kontrol etmeleri de içimizi rahatlatan bir seçenek olarak geliyor. Bunların yanı sıra sizin de almanız gereken bir kaç önlem var. Bunlardan biri banka uygulamalarını kesinlikle güvenli kaynaklardan indirmek. İndirdiğiniz uygulamanın gerekliliklerini de dikkatlice okumanız gerekiyor. Ayrıca mesaj üzerinden banka bilgilerinizi paylaşmamalısınız. Ayrıca otomatik güncelleme izni vermemek de doğru karar olacaktır.

Siz bu iki seçenekten hangisini tercih ediyor, hangisini daha güvenli buluyorsunuz?

 

 

 

  Yazar: Edagül ERTEN

  YORUMLAR

  1000 - karakter kaldı.
  Yorumu gönder

  • Online bankacılık yeterince güvenli mi?

   Garantidengelenmsj larin yaninda bazen garanti. Bazende garanti@ yaziyor sikintilimi neden bole

   Misafir 05 Mayıs 2017 07:16 Cuma (0) (0)
  • Online bankacılık yeterince güvenli mi?

   bencede güvenli:)

   Misafir 23 Şubat 2015 16:05 Pazartesi (0) (1)
  • Online bankacılık yeterince güvenli mi?

   yaklaşık 9 yıldır kullanıyorum internet bankacılığını, çok şükür şu ana kadar herhangi birşey olmadı. Bankaya sadece para çekmeye ve yatırmaya gidiyorum, maaş müşterisi olduğum için tüm işlemler bedava internette, komisyon yok. Olmayanlardan havale ve eftlerden 3 TL kesiyorlar. Bence güvenli...

   Misafir 26 Temmuz 2014 11:53 Cumartesi (9) (1)
  • Online bankacılık yeterince güvenli mi?

   Soru işaretleri mobil bankacılıkta..

   Misafir 09 Ağustos 2015 19:13 Pazar
  • Online bankacılık yeterince güvenli mi?

   iş bankası mobil kullanıyorum uzun zamandır,bana göre bankamatikten işlem yapmakdan daha güvenli, ne kart sıkıştı derdi var ne para sıkıştı derdi var, ne zaman bankamatiğe gitsem ya paramı yutuyor yada kartımı,

   Misafir 09 Temmuz 2014 08:40 Çarşamba (2) (0)
  • Online bankacılık yeterince güvenli mi?

   İş bankası mobil kullanıyorum google playden indirdim.Şimdiye kadar bir sıkıntı çıkmadı bundan sonrada çıkacağını zannetmiyorum.

   Misafir 30 Haziran 2014 19:37 Pazartesi (3) (0)
  Yorumları Göster