Peşin fiyatına taksitli alışveriş için son 24 saat!

İşte milyonlarca insanın tepki gösterdiği o yasa ve beraberinde getirdikleri!

Geçtiğimiz haftalarda Türkiye basınında yer alan haberlere göre Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun yeni yönetmeliğinde peşin fiyatına taksitle cep telefonu ve PC satışı 1 Şubat 2014'ten itibaren tamamıyla yasaklanmış olacak deniliyordu.

O düzenlemenin yürürlüğe girmesine geçtiğimiz gün itibariyle 24 saat gibi kısıtlı bir süre kaldı. 

BDDK'nın Kredi kartları ve cari açığı durdurmak için aldığı bu önlem milyonların tepkisini toplayacağa benziyor. Gıda, akaryakıt gibi farklı sektörleri de etkileyecek olacak bu karara çok itiraz gelecek. Alınan karar ile birlikte yeni yılın Şubat ayından itibaren taksitle tablet, cep telefonu ve PC satın almak isteyen kullanıcılar peşin fiyatına alışveriş yapamayacak.

AA muhabirleri, düzenlemenin yürürlüğe girmesine 3 gün kala, söz konusu ürünlerin satıldığı mağazaları ziyaret ederek, satışlar konusunda yetkililerden bilgi aldı. Yeni uygulama öncesi alışveriş yapmak isteyen vatandaşların, özellikle teknoloji ürünleri satan mağazaları ziyaret ettikleri görüldü.

Ankara'da teknoloji ürünleri satan bir mağazanın müdür yardımcısı Fevzi Arız, satışlarda hissedilir seviyede artış yaşandığını söyledi. Alışveriş yapmayı planlamayanların bile fırsatlardan yararlanmak için ürün satın aldıklarını dile getiren Arız, "Bazı tüketicilerde kararın hayata geçmesiyle taksitli satış yapılmayacağı için fiyatların düşeceği umudu var ya da nasıl olsa karar uygulanmaz, bir şekilde taksit yapılır düşüncesi hakim. Ama öyle olmayacağının farkında olanlar aşırı taleple geliyorlar" dedi.

1391086876_credit-cards-1.jpg

Sömestr tatilinin düzenleme öncesine denk gelmesinin de satışların artışında etkili olduğunu ifade eden Arız, okulların tatile girmesiyle hareketlilik başladığını ve hafta içindeki satış oranlarının hafta sonu seviyelerine yaklaştığını belirtti.

Teknoloji meraklısı kesimin bilinçli sayılabilecek bir tüketici grubu olduğuna dikkati çeken Arız, düzenlemenin getirdiklerinin farkında olanların alışveriş yapmak için acele ettiklerini kaydetti. Düzenlemenin telekomünikasyon sektörüne yansımaları konusunda çok haber yapıldığı için telefon satışlarının önemli oranda arttığını bildiren Arız, genel anlamda 1 Şubat'tan sonra satışların düşmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

"Cep telefonda tamamen kaldırılmamalıydı"

Cep telefonu satıcısı Kamil Bozoğlu da düzenlemenin kendi sektörleri açısından çok olumsuz sonuçları olacağını savundu. Mevcut durumda fiyatı düşük ürünler için bile vatandaşların taksit yapmak istediklerini aktaran Bozoğlu, "Taksit yapamazsak ürünü satamıyoruz, bu satıcı için de alıcı için de çok büyük darbe olacak. Tamamen kaldırmak yerine taksit sınırlaması getirilebilirdi" dedi.

1391086937_c71a3cebfebf166e12cab2dac556758405a03c7dteknosa2gunde2magazabirdenacti13900494370h1118021.jpg

Düzenlemenin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini öne süren Bozoğlu, sektörün ticari hayata darbe vuracağını kaydetti. Beyaz eşya bayi işletmecisi İzzet Çelikbaş, kendi sektörleri açısından eskiye oranla sadece 3 aylık bir taksit azalması söz konusu olduğu için kuyumculuk ve telekomünikasyon sektörleri kadar etkilenmediklerini söyledi.

Kuyumcu Osman Aslan da geçen yıl ile kıyaslandığında satış oranlarında değişiklik yaşanmadığını belirtti.

Vatandaşın "bir çaresi bulunur" düşüncesiyle konuya yaklaştığını ifade eden Aslan, "Sektörde şu an 14 Şubat Sevgililer Günü hareketliliği var. Tefeciliğin önlenmesi için düzenleme yapıldı ama kurunun yanında yaş da yandı, mağdur olan biz olduk. Düzenleme yürürlüğe girdikten bir süre sonra geri adım atılabileceğini düşünüyoruz" diye konuştu.

Sonuç;

BDDK'nın 1 Şubat'ta yürürlüğe girecek düzenlemesine göre, gıda, yemek, akaryakıt, kuyum ve cep telefonu gibi ürünlerde taksitlendirme yapılamayacak, mobilya ve beyaz eşya satışlarında ise taksit sayısı 9 ayla sınırlı tutulacak.

Sizlerin konuyla alakalı olan yorumlarını aşağıdaki yorum kutumuzdan bekliyoruz.

 

  Yazar: Recep GÜNEŞ IT Essentials

  YORUMLAR

  1000 - karakter kaldı.
  Yorumu gönder

  • Peşin fiyatına taksitli alışveriş için son 24 saat!

   saçmalık kardeşim parası olan zaten peşin alıyor ben asgari ücrete çalışıyorum ve aldıgım ürünler eşyaları taksitle ala biliyorum kim yaptıysa allah belasını versin biz millet vekili degilşiz ayda 15 20 lira kazanalım yada kutumuzda paranız yok o zatn devlet yaosn asgari ücreti 2 bin lira bizde peşin alalım ben şimdi cocuguma bir pc alıcam hadi gelde al bakım bu paraya iyi alt kesimi bitiriyorlar bende istemiyorum böle yaşamayı ama bizi buna mahkum edenlern hepsi sürünsn şimdi hırszlıklar dahada artıcak alamayınca çalar kardeşim adm

   Misafir 02 Şubat 2014 20:10 Pazar (0) (0)
  • Peşin fiyatına taksitli alışveriş için son 24 saat!

   Ülkemizde olumsuzlukların üzerine bir olumsuzluk daha katıldığının resmidir, TC vatandaşı her daim mağdur edilendir bu da kaderidir dersek birileri huzur bulur belki....!

   Misafir 01 Şubat 2014 01:15 Cumartesi (1) (0)
  • Peşin fiyatına taksitli alışveriş için son 24 saat!

   uygulamayı olumlu buldum. Müthiş bir elektronik eşya çöplüğüne dönüştü evlerimiz. Durup kendimize gelmemize yardımcı olacak diye düşünüyorum. hiç bir işe yaramayan tabletler bile çok sattı. havaya para harcıyoruz.

   Misafir 31 Ocak 2014 23:13 Cuma (0) (0)
  • Peşin fiyatına taksitli alışveriş için son 24 saat!

   bence cok iyi uygulama adam bin lira maas aliyo olumune taksite giriyo gelirin neyse ona göre al ayagini yorganina gore uzat kardesim paran varsa alirsin yoksa go go go

   Misafir 31 Ocak 2014 13:56 Cuma (1) (0)
  • Peşin fiyatına taksitli alışveriş için son 24 saat!

   Telefon, televizyon, bilgisayar, oyun konsolu hatta beyaz eşya kisacasi aklınıza gelebilecek her elektronik ürün icin gecerli arkadaşlar. Bildiğim kadarıyla; -Taksit erteleme kaldirildi. -En fazla 9 taksit yapılacak. -Peşin fiyatına taksit artık yapılmayacak. Vade farkı devreye girecek. En çok tepki gösterdiğim şey bu vade farkı olayı. 80 milyon nüfusa yaklaşan Türkiye'de bir bilgisayarı ya da bir televizyonu peşin fiyatına alabilecek 3 milyon insan ancak vardır, belkide yoktur. Acımasızca bir karar. Ancak yeterli bir tepki gelirse düzenlemeye gidilecegine eminim.

   Misafir 31 Ocak 2014 12:24 Cuma (0) (1)
  Yorumları Göster