Patlayan pillere çözüm!

Bir grup araştırmacı, lityum iyon pillere su bazlı elektrolitler yerleştirerek pillerin patlamasını engelleyebileceklerini iddia ediyorlar!

Patlayan akıllı telefonlarla ilgili haberler, yıllardır gördüğümüz şeyler. Bu olaylar aslında tüketicilerden çok üreticileri etkiledi. Her ne kadar pek çok üretici Galaxy Note 7 olayından sonra Samsung’a göndermeler yapsa da hepsi, böyle bir olayın kendi başlarına da gelebileceğini biliyorlar. Bu nedenle büyük teknoloji şirketlerinin neredeyse tamamı daha güvenli bir pil teknolojisi geliştirmek için araştırmalara başladı.  
Bir grup araştırmacı, patlama olaylarının asıl nedeninin pillerde kullanılan organik kimyasallar olduğunu iddia etti. Ekibin yazıda hazırladığı yeni lityum iyon pil tasarımı, organik kimyasallardan oluşan elektrolitler yerine su bazlı elektrolitler kullanıyor. Üstelik üzerinde çalışmalar yapılan diğer pillerin aksine su kullanılarak üretilen piller, standart iyon piller ile aynı miktarda enerji sağlayabiliyor. 1505007316_jj1.jpg   Ekibin ürettiği pil başarı ile çalışıyor olsa da kullanılabilmesi için hala bir engel var; su bazlı pil yalnızca 70 kez yeniden şarj edilebiliyor. Günümüzde kullanılan standart lityum iyon piller ise en az 500 kez yeniden enerji ile doldurulabiliyor. Fakat yine de araştırma ekibinin çalışmaları, yakın gelecekte daha güvenli piller kullanmamızı sağlayacaktır.

  YORUMLAR

  1000 - karakter kaldı.
  Yorumu gönder

  • Patlayan pillere çözüm!

   Patlayan pillere tek çözüm samsung almamaktır :)

   Misafir 11 Eylül 2017 15:40 Pazartesi (0) (0)
  • Patlayan pillere çözüm!

   A3 2016 var, pili şişti, Samsung garanti kapsamına girmiyor dedi. Bende kendim değiştirdim. 7.0 Fransa rom'u Türkiye rom'undan iki ay sonra yayınlandı, oda sorunlu yani. Sarji %85'den yukarı gecmiyor, yani %100 olmuyor. yeniden iyileştirme güncellemesini bekliyoruz.

   Misafir 10 Eylül 2017 21:44 Pazar (0) (1)