TSK'da hacker olarak çalışmak ister miydiniz?

HAVELSAN Genel müdürü Sadık Yamaç, Siber güvenlik projelerini açıkladı, TSK'da hacler olarak çalışmak artık mümkün!

TSK Siber Savunma Merkezi Başkanlığı ile koordineli çalışan HAVELSAN’ın (Hava Elektronik Sanayii) genel müdürü Sadık Yamaç, siber güvenlik projelerini anlattı. Yamaç, “Amerika’dan kaçarak Ulusal Güvenlik Ajansı’(NSA)'nın küresel çapta dinleme faaliyetlerini ifşa eden Edward Snowden, Suriye’de yaşananlar ve İran nükleer santralinin çökertilmesinde yaşananlar önemli örnekler ve bize çok şeyler söylüyor. Türkiye de bu alanda bir girişim başlattı. Siber alanda stratejiler oluşturulmaya başlandı. Artık kendi yazılımınızı yapmazsanız bağımlılıktan kurtulma şansınız yok” diye konuştu.

Ulaşımın kitlenmesi, enerji sektörünün çökertilmesi, bankacılık sisteminin yok edilmesi, paraların çok farklı yerlere transfer edilmesi gibi çok kaos yaratacak durumlar olduğuna dikkat çeken Yamaç, buna karşı yeni projeler oluşturmaya başladıklarını anlattı.

 1387281322_img20131217135612.jpg

BİLGİ ÇALMA NİYETİMİZ YOK'

 Yamaç, şunları söyledi: “Gelecek kesinlikle bu alanda kendisini şekillendirmeye başlayacak. Ve biz bu alanda kendimizi şanslı görüyoruz. Kötü bir geçmişimiz yok. Herhangi bir ülkenin bilgilerini çalalım, yok edelim diye bir hedefimiz olmamış. Hala aynı şekilde. Bu güven diğer ülkelerin de bize bakışını farklılaştıracak, iş potansiyeli açacak. Yazılım sektöründe güvenilir firma olma ihtiyacı çok önemli. HAVELSAN da hem Türkiye için çok büyük bir firma hem de bölge için önemli bir rol üstlenecek bir firma.”

 ‘HACKER GEREKLİ'

 “Hacker olması gerekiyor, bu vazgeçilmez şey. Onları zekalarından yararlanmak açısından da kullanılıyorlar. Her şeyi ‘hack’letmek gerekmiyor ama onların düşünce açısını yakalayıp, kendi sisteminizdeki açıkları kapatmak için de kullanılabilirler. Siber güvenlikle ilgili projelerimiz var önümüzdeki süreçte başlayacak. Projelerimizde hacker yani bizim açımızdan beyaz şapkalı hackerler kullanacağız. Bunlar sistem güvenliğinde uzmanlaşmış kişiler olacak. İstihdamları ise projelere göre şekillenecek.” diye açıklama yapıldı.

  Yazar: Engin Yüksel Uygulama İnceleme

  YORUMLAR

  1000 - karakter kaldı.
  Yorumu gönder

  • TSK'da hacker olarak çalışmak ister miydiniz?

   her yazılımcı hacter sanıyo kendini 15 yıldır bu işteyim kötü korkunç sahtekar olarak toplumda görülen bir karakteriz geri adım duran ön plana cıkmaktan korkuyoruz peki devlet bizi ne derece koruyabilecek aklımızda soru işaretleri bulunmakta

   Misafir 16 Ekim 2017 09:36 Pazartesi (0) (0)
  • TSK'da hacker olarak çalışmak ister miydiniz?

   ''beni yazın listeye'' diyen arkadaş. Senin listenin en üstüne aldık bile... Tuvalet vardiya listesine tabi...

   Misafir 19 Aralık 2013 02:21 Perşembe (0) (0)
  • TSK'da hacker olarak çalışmak ister miydiniz?

   CEH Sertifikası olmayanları almayın türkiyede hackerdan çok lamer var ama birde şu yönü var hackerlar kime çalışacak? güven konusu çok önemlidir ve bu özel kişiler kurumsal olarak asker rütbesindemi olacak? yada sivil statüsündemi olacak bunlara bakarlar önce askeri yada devlet kurumu kimliği verilmeden hiçbir hacker bu işi bulaşmaz yarın ne olacağı belli değil.. bence en mantıklı alımlar bilişim şube dava dosyalarından hüküm yemiş yada yargılanan kişilerden seçip sınava tabi tutmak.. en iyileri ancak öyle bulunur

   Misafir 18 Aralık 2013 01:10 Çarşamba (0) (0)
  • TSK'da hacker olarak çalışmak ister miydiniz?

   beni yazın listeye

   Misafir 17 Aralık 2013 23:12 Salı (1) (0)
  • TSK'da hacker olarak çalışmak ister miydiniz?

   acaba istihdam nasıl olacak? ne zaman açıklanır?

   Misafir 17 Aralık 2013 22:13 Salı (0) (0)