TSK'ya robot askerler geliyor!

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, robot askerlerin TSK'da kullanılacağını açıkladı. Konuyla ilgili detaylar haberimizde.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Microsoft Ankara Zirvesi’ne katıldı. Program öncesinde standları gezen Bakan Özlü, Microsoft tarafından geliştirilmiş bir hologram teknolojisi olan Hololens'i denedi.

Bakan Özlü, dijital bakanlık olmayı temel bir hedef olarak belirlediklerini söyleyerek cümlelerine, "Bu amaçla, kısaca BAMS adını verdiğimiz, ‘Bürokrasinin Azaltılması ve Mevzuatın Sadeleştirilmesi’ projesini başlattık. İnşallah yakın zamanda, bakanlığımıza yapılacak bütün başvuruları elektronik ortamda alabilen bir bakanlığa dönüşeceğiz. Muhataplarımıza verdiğimiz tüm hizmetleri dijital teknolojileri kullanarak vereceğiz. Bunu önemsiyoruz, çünkü bakanlığımızın diğer tüm kamu kurumlarına ve topluma örnek olması gerektiğine inanıyoruz. Kamunun en kritik görevlerinden biri olan savunma hizmetlerinde dahi robot askerlerin kullanılacağı günler çok uzak değil." şeklinde devam etti.

1487244058_tsk-ya-cok-yakinda-robot-asker-geliyor-8563839.jpeg

Bakan Özlü, şunları da kaydetti; Her şeyin dijitalleşmesi, karşı koyabileceğiniz bir süreç değil. Bunu muhakkak başarmak zorundayız. Dijitalleşmenin faydalarını, dijitalleşme yoluyla yapabileceklerimizi bu salondaki herkes çok iyi biliyor. Ancak dijitalleşme sürecinin, özellikle kamu hizmetlerinde çok iyi planlanması ve kurgulanması da büyük bir önem taşıyor. Öncelikle ürettiğimiz çözümlerin anlık çözümler olmaması gerekiyor.

Eski ve yeni teknoloji aralığının çok dar olduğu bu alanda, eskiyen, eskimekte olan teknolojilere çok fazla yatırım yapmamak gerekiyor. Ürettiğimiz dijital çözümlerin, katı modeller değil, esnek ve geliştirilebilir modeller olması gerekiyor. Bunların da ötesinde, dijital imkanların suiistimalinin önüne geçecek bir hukuki zemin oluşturmanın çok önemli olduğunu biliyoruz.

  YORUMLAR

  1000 - karakter kaldı.
  Yorumu gönder

  • TSK'ya robot askerler geliyor!

   güzel gelişme. lakin ABD Rusya Çin ve İngiltere Fransa bu teknolojiyi yıllardır kullanıyor. geç oldu bari güzel olsun. daha iyi gelişmeler ve teknoloji için devlet yardım etsin.

   Misafir 22 Şubat 2017 23:15 Çarşamba (0) (2)
  • TSK'ya robot askerler geliyor!

   Uzayda fink atım teknolojiye yön verenlerin aklına gelmedi bu mevzu ne tuhaf!

   Misafir 17 Şubat 2017 06:26 Cuma (1) (1)
  • TSK'ya robot askerler geliyor!

   Rüyalarında belki :))) Hatta belki jupiteere ilk koloniyi biz kurarız :)))

   Misafir 16 Şubat 2017 23:04 Perşembe (3) (3)
  • TSK'ya robot askerler geliyor!

   Hükümetimizin teknolojisi ye önem vermesi ve yatırım yapması çok güzel bir şey. Ama keşke bu yatırımı öncelikle okullar da versen. Ortaokul dan itibaren program lama dersleri görmeye başlasa mesela öğrencilerimiz. Mükemmel bilgisayar zekası olan gençlerimiz yetismez mi?

   Misafir 16 Şubat 2017 20:21 Perşembe (1) (1)
  • TSK'ya robot askerler geliyor!

   "Anlıyorum" hocam.

   Misafir 16 Şubat 2017 18:48 Perşembe (0) (0)
  Yorumları Göster