Türk mucidin akıllı seccadesi hayrete düşürdü! 'El Seccade'

Bu seccade ile kıbleyi bulmak çok kolay, işte kıbleye yönelince tepki veren o seccade!

Geçtiğimiz günlerde İngiltere'nin başkenti Londra'da yaşayan Soner Özenç, muhteşem bir buluşa imza attı. Türk mucid, yaptığı yeni projesiyle görenleri hayrete düşürüyor.

Akıllı seccade olarak karşımıza çıkan bu seccadenin en büyük özelliği, insan halinden anlaması. Yani kıbleyi bulmakta zorluk çeken, kıblenin hangi tarafta olduğuna dair en ufak fikri olmayanlar için muhteşem bir çözüm sunuyor. Kıble doğrultusunda konulunca üzerindeki ışıkları yakarak, ibadet etmek isteyen insanlara yardımcı oluyor.

1342612579_sajjadah.jpg
Özenç, "elektrikle aydınlanan fosfor baskı teknolojisi" kullanarak tasarladığı ve kolayca katlanabilen "El Seccade"ye sahip olmak için çok sayıda kişinin kendisiyle irtibata geçtiğini söyledi.

1342614526_128032.jpg

Geleneksel ile moderni birleştiren tasarımlar üzerine çalışırken, "El Seccade" fikrinin aklına geldiğini söyleyen Özenç, "Namaz kılarken Mekke'ye yönünüzü çevirmeniz gerekiyor, bunun için kimi zaman pusula kullanılıyor. Bunu düşünürken, ışıklı seccade fikri aklıma geldi. Seccadenin içine bir dijital pusula koysak ve bunu yere koyduğunuzda, ışıklandırmanın derecesi artsa ve azalsa diye düşündüm" ifadelerini kullandı.

1342612597_sajjadah3.jpg

Fişe takılarak ya da şarjlı pille kullanılabilen seccadenin ortasındaki cami figürü için İstanbul'daki Sultan Ahmet Camii'nden esinlendiğini söyleyen Özenç, seccade üzerinde cennet ve cehennemi simgeleyen figürlerin de bulunduğunu kaydetti.

  Yazar: Recep GÜNEŞ IT Essentials

  YORUMLAR

  1000 - karakter kaldı.
  Yorumu gönder

  • Türk mucidin akıllı seccadesi hayrete düşürdü! 'El Seccade'

   Komik.

   Misafir 04 Mart 2015 04:13 Çarşamba (0) (0)
  • Türk mucidin akıllı seccadesi hayrete düşürdü! 'El Seccade'

   kücük buluslar, önemli noktalar....

   Misafir 21 Temmuz 2012 21:58 Cumartesi (0) (0)