Uzaydan Dünya'ya sinyal!

Stephen Hawking'in girişimiyle kurulan bir teleskop ağı, Dünya'ya bir galaksiden güçlü radyo dalgaları geldiğini tespit etti!

Dünya’ya 3 milyar ışık yılı uzaktaki bir cüce galaksiden güçlü ve tekrarlanan radyo sinyalleri alındı. Bilim insanları sinyallerin kara delikler veya nötron yıldızlarından geldiğine inansa da, UFO veya bir başka uygarlıktan sinyal gönderildiğine dair spekülasyonlar da heyecan yarattı. Sinyaller, Stephen Hawking ile Yuri Milner’in evrende başka hayat olup olmadığının araştırılması için 100 milyon dolara kurduğu Breakthrough Listen adlı proje kapsamında tespit edildi.

1504438207_moonexpressmx1etli.0.jpg

Proje kapsamındaki teleskop ağının, FRB adı verilen hızlı radyo dalgaları saptadığı açıklandı. 15 tane güçlü FRB tespit edildi. 2012 yılında da, yine dünyaya 3 milyar ışık yılı uzaktaki bir cüce galaksideki bir kaynaktan gelen yaklaşık iki düzine FRB saptanmıştı. Sinyallerin kaynağına FRB 121102 adı verilmişti. Araştırmayı yürüten astronomlar, son sinyallerin de aynı kaynaktan geldiğini ancak bu kez geçmiştekinden daha sık ve güçlü biçimde verildiğini belirtiyor.

1504438043_earth-view-from-satellite-space-systems-cover.jpg

Sinyallerin veriliş sebebinin bilinmemesi ise astronomi camiasında tartışma yarattı. Breakthrough Listen projesinde araştırmacı olan ve sinyallerin arttığını tespit eden Vishal Gajjar, kaynağın yeniden aktif hale geldiğini belirtip radyo dalgalarını gizemli olarak nitelendirdi. Projenin direktörlerinden Andrew Siemion, sinyallerin ‘ünya dışı teknolojiden veriliyor olma ihtimalinin altını çizdi. Harvard Üniversitesi’nden Peter Williams ise Bu dalgaların nasıl oluştuğuna dair henüz tatmin edici bir açıklama yapabilen birini görmedim. dedi.

  YORUMLAR

  1000 - karakter kaldı.
  Yorumu gönder

  • Uzaydan Dünya'ya sinyal!

   bunlara para harciyacaginaza afriyaka yardim etseydiniz daha iyi bir bilim insani olurdunuz zira Hz. Allah cc (Ey Resulüm, İbrahim’i halil [dost], seni de habib [sevgili] edindim. Senden daha sevgili hiçbir şey yaratmadım. Senin, benim indimdeki yüksek derecenin bilinmesi için, dünyayı ve dünya ehlini yarattım. Sen olmasaydın, kâinatı yaratmazdım . Seni alemlere rahnmet icin yarattim burdan anlasilacagi uzere yalniz degiliz dostlar zaten bu kadar kudrete sahip Allah cc sadece bizleri sinava tabi tutmasini dusunmek bile akil yetersizligi olur.

   Misafir 03 Eylül 2017 23:25 Pazar (0) (12)
  • Uzaydan Dünya'ya sinyal!

   bunlara harcanan parayla icat edilen arabalara uçaklara biniyorsun.. tomografi mr çektirip bu icat ürünleri ile tedavi oluyorsun.. hatta bu cevabı bu harcamalarla icat edilen bilgisayar veya telefondan yazıyorsun sonra da bunlara para harcamak boş deyip nankörlük ediyorsun.. allah akıl fikir ve gerçek iman versin sana..

   Misafir 04 Eylül 2017 12:53 Pazartesi