Wikipedia engelleme kararına itiraz etti!

Wikipedia, Türkiye'nin engelleme kararına itiraz etti. Peki, Wikipedia engelleme kararı hakkında ne dedi? İşte detaylar.

Ülkemizde, Wikipedia terör örgütleri hakkında yanlış bilgiler vermekten dolayı engellenmişti. İlk başta bu engelin sadece neden Wikipedia'daki yanlış bilgileri içeren URL'lerin engellenmediği eleştirilmişti. Ancak daha sonra BTK, Wikipedia'nın https protokolünü kullandığı için komple Wikipedia.com'u engellemek zorunda olduklarını Twitter üzerinden duyurmuştu.

Bu olayın ardından 15-18 Mayıs tarihileri arasında Türkiye'de düzenlenecek olan World Cities EXPO etkinliğine Wikipedia'nın kurucusu Jimmy Wales'in konuşmacı listesinden çıkartıldığı açıklanmıştı. Wikipedia üst üste gelen bu olaylardan sonra konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Wikimedia Vakfı tarafından sunulan resmi açıklama;

"Engelleme, BTK tarafından İngilizce ve Türkçe Vikipedilerdeki birkaç maddenin Türkiye’de URL tabanlı olarak engellenmesini talep eden 28 Nisan Cuma tarihli bir tebligattan kısa bir süre sonra gerçekleşti.

Dünya genelindeki gönüllü editör topluluğunun oluşturduğu ansiklopedi maddelerinin özgürce paylaşılmasının şiddet ve nefrete dayalı bir gündemin desteklenmesi şeklinde yanlış yorumlanabilmesinden dolayı derin bir endişe duyuyoruz.

Bir yanlış anlaşılma olduğuna inanıyoruz. Vikipedi’nin amacı, ansiklopedik bilgileri dünyayla paylaşmaktır. Wikimedia Vakfı olarak biz, tartışmasız bir biçimde terörizmi lanetliyor ve reddediyoruz.

Bilginin temel bir insan hakkı olduğuna inanıyor ve Türk hükümetinden bu engellemeyi kaldırmasını talep ediyoruz."

  YORUMLAR

  1000 - karakter kaldı.
  Yorumu gönder

  • Wikipedia engelleme kararına itiraz etti!

   Yanlış bilgiden dolayı site engelleniyor. Fiili terör yapsan serbest gezersin. Burası Türkiye adaletsiz ve kalkınmasız türkiye.

   Misafir 03 Mayıs 2017 22:58 Çarşamba (0) (1)
  • Wikipedia engelleme kararına itiraz etti!

   artık eski türkiye yok bunlar halen sanıyolarki biz istediğimiz gibi oynatırız türkiyeyi.. geçti o günler geçti..

   Misafir 03 Mayıs 2017 09:38 Çarşamba (0) (4)
  • Wikipedia engelleme kararına itiraz etti!

   Kaç yıldır normalde "Sözde Ermeni Soykırımı" olan başlığı "Ermeni Soykırımı" olarak değiştirip en az 1,5 milyon kişinin kesin olarak katledildiği bilgisini eklediler ve hiçbir Türk editörün bunu düzeltmesine izin vermiyorlar, sanki kanıtlı bilgiymiş gibi. Sırf o sayfa bile engellenmesini haklı gösteriyor, içerik tamamen kaynaksız yalanlardan ibaret. Türkçe içerik, kim hazırlamışsa gözü gibi koruyor

   Misafir 02 Mayıs 2017 20:12 Salı (1) (2)