Akıllı saat sektöründe yeni zirve! Huawei Watch 4 Pro incelemesi

Huawei’nin kısa süre önce ülkemizde de satışa sunmuş olduğu Watch 4 Pro modelini mercek altına alıyoruz. Bakalım bu model bizlere ne gibi yenilikler sunuyor.

Huawei’nin akıllı saat pazarında öncü isimlerden biri olduğu inkar edilemez bir gerçek. Zira akıllı saatler söz konusu olduğunda bir çok ilkin de Çinli teknoloji devi tarafından kullanıcılara sunulduğunu hatırlatmak gerekiyor. Aynı şekilde Huawei Watch 4 Pro da bir çok ilkle karşımıza çıkıyor.

Bir akıllı saatten çok daha fazlası

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekiyor. Bizler Watch 4 Pro’yu yaklaşık olarak 10 gün boyunca test ettik ve bu süre içerisinde saatten son derece memnun kaldık. Huawei Watch 4 Pro, hem tasarımı, hem özellikleri hem de sunduğu sağlık uygulamaları ile rakiplerinden farklı bir noktada yer alıyor.

Saatin kullanımı son derece basit ve sade. Özellikle de daha önce herhangi bir Huawei akıllı saatini kullandıysanız Watch 4 Pro’nun da ara yüzüne hızlı bir şekilde alışıyorsunuz.

Saatin en güzel yanlarından birisi havacılık sınıfı titanyum kasa ile geliyor olması. Bu durum Watch 4 Pro’nun albenisini ciddi anlamda arttırmış durumda. Saat kolunuzda direkt olarak dikkat çekiyor ve ihtişamlı bir görüntü sunuyor.

Kullandığımız ve test ettiğimiz süre boyunca Watch 4 Pro, bizim beklentilerimizi sonuna kadar karşıladı diyebiliriz.

Akıllı saat sektöründe yeni zirve! Huawei Watch 4 Pro incelemesi - Resim : 1

Muazzam bir kullanım deneyimi

Gelelim test süresince saatin bizlere sunmuş olduğu kullanım deneyimine. Dürüst olmak gerekirse, Watch 4 Pro, sunduğu özellikle ile rakiplerinden farklı bir noktada konumlanıyor. Özellikle Watch 4 Pro’yu bir süre kullandıktan sonra bu akıllı saat ise şimdiye kadar kullandıklarım neydi diye içinizden geçiriyorsunuz.

Watch 4 Pro genel anlamda, bir kullanıcının akıllı saatten beklediklerini fazlasıyla sunan bir ürün olmuş. Öyle ki bu saatle damarlarınızda oluşan sertliği bile kontrol edebiliyorsunuz. Saat içerisinde yer alan “Sağlık Durumu” uygulaması ile 7 farklı ölçüm yapılıyor ve kalp ritminizden, damar sertliğinize hatta akciğer kapasitenize kadar pek çok veri tek bir raporda sizlere sunuluyor. Bu gerçekten de muazzam bir özellik diyebiliriz.

Şimdiye kadar akıllı saatlerde sağlık verileri genel olarak kalp ritmi ve kandaki oksijen oranının ölçülmesi ile sınırlandırılmıştı. Fakat Watch 4 Pro bu sınırları tamamen kaldırmış durumda.

Tabi ki bu kadar özelliği olan bir saati almak istediğinizde aklınızda belli bir soru belirecektir. Peki bu saati herhangi bir telefon ile kullanmanız mümkün mü? Hemen cevaplayalım. Evet mümkün. Kullandığınız telefon ne olursa olsun Watch 4 Pro’yu sorunsuz bir şekilde telefonunuzla senkronize bir şekilde kullanabilirsiniz.

Akıllı saat sektöründe yeni zirve! Huawei Watch 4 Pro incelemesi - Resim : 2

Bu saat üzerinden bildirimlerinizi alabilir. Bu bildirimlere klavye açarak cevap yazabilir ve gelen telefon görüşmelerini de saatiniz üzerinden cevaplayabilirsiniz.

Bildirimler ve saat üzerinden konuşma kısmında da Watch 4 Pro’nun hayli başarılı bir performans sunduğunu belirtmemiz gerekiyor. En azından saati deneyimlediğimiz süre içerisinde biz herhangi bir eksi ile karşılaşmadık.

Akıllı saat sektöründe yeni zirve! Huawei Watch 4 Pro incelemesi - Resim : 3

Kusursuz özelliklere sahip bir akıllı saat

Şimdi sıra geldi Watch 4 Pro’nun teknik özelliklerine. Az önce de bahsettiğimiz üzere saat üzerinde havacılık sınıfı titanyum kasa bulunuyor. Bu kasa yuvarlak safir ekran ile tamamlanmış. 1.5 inç çapında LTPO APD ekran ile gelen saatte eSIM desteği de bulunuyor.

Bağımsız navigasyonu ile kusursuz bir konum bilgisi sunan saatin ağırlığı ise sadece 48 gram. Bağımsız navigasyon özelliğinin en önemli artısı ise telefondan bağımsız bir şekilde Petal Maps uygulamasını kullanabiliyor olmanız.

Huawei’nin en son teknoloji ürünü sensorler ile donattığı Watch 4 Pro’da kapsamlı sağlık analizleri yer alıyor. Sadece 1 dakika içerisinde 7 noktadan sağlık taraması yaparak solunum kontrolünden, damar sertliğine kadar pek çok analizi kullanıcılara sunuyor.

Akıllı saat sektöründe yeni zirve! Huawei Watch 4 Pro incelemesi - Resim : 4

30 metre (5ATM) tuzlu su geçirmezlik özelliğinin yanı sıra IP68 sertifikasına da sahip olan Watch 4 Pro aynı zamanda dalış bilgisayarı olarak da kullanıma uygun.

Düşme tespiti özelliğinin de yer aldığı saatte, tek bir dokunuşla acil yardım hatlarını aramak mümkün oluyor.

Watch 4 Pro standart modda 4.5 gün, ultra uzun batarya modunda ise 21 günlük kullanım süresi sunuyor.

Artık daha hafif ve daha dayanıklı

Watch 4 Pro selefine göre daha hafif ve daha dayanıklı bir tasarımla karşımıza çıkıyor. Yeni nesil havacılık sınıfı titanyum gövdesi sayesinde selefine oranla 3 kat daha güçlü ve 2 kat daha sert bir yapıya sahip.

48 gramlık ağırlığı ve 10.9 mm’lik kalınlığı ile selefine oranla yüzde 11.1 daha hafif ve yüzde 10.3 daha ince bir tasarıma sahip.

Watch 4 Pro selefine oranla daha ince bir tasarıma sahip olsa da daha hafif bir saat. Bu da Huawei’nin mühendislik tarafında nasıl kaliteli işler çıkardığını bizlere net bir şekilde gösteriyor.

Akıllı saat sektöründe yeni zirve! Huawei Watch 4 Pro incelemesi - Resim : 5

Akıllı saatte gelinen son nokta

Genel olarak özetleyecek olursak, Huawei Watch 4 Pro, bir akıllı saatten çok daha fazlasını kullanıcılarına sunuyor. Spordan tutun da sağlık taramasına kadar pek çok alanda kullanıcılarına önemli artılar kazandırıyor. Bu bağlamda değerlendirdiğimizde, Watch 4 Pro’nun her yaştan kullanıcı için uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Çeşitli kordon seçenekleri sayesinde, tüm kombinlerinizle uyumlu bir yapıya bürünebilen Watch 4 Pro, hali hazırda ülkemizde 15.499 TL’lik fiyatıyla kullanıcılarını bekliyor. Bu saati Huawei’nin online mağazasından satın alırsanız 500 TL sepet indirimi ve 1699 TL değerinde FreeBuds 5i hediyesi de bonus olarak geliyor.