Apple Watch bir kez daha hayat kurtardı

Son zamanlarda pek çok hayat kurtarma haberiyle gündeme gelen Apple Watch, bu başarılarına bir yenisini daha ekledi.

Apple Watch bir kez daha hayat kurtardı

Apple Watch'ın hayat kurtaran özellikleri, Norveçli bir koşucunun kurtarılmasında kritik bir rol oynadığında bir kez daha öne çıktı. 59 yaşındaki yatırım yöneticisi Robert Naess, Bergen, Norveç'teki koşusu sırasında talihsiz bir kaza geçirdi. Apple Watch'ın düşme tespit ve acil arama yetenekleri sayesinde, hızla yardım alabildi ve acilen ihtiyaç duyduğu tıbbi müdahaleye erişebildi.

Naess, koşusuna Bergen'in dış mahallelerinden sabahın erken saatlerinde başladı. Tecrübeli bir koşucu olan ve rotayı iyi bilen Naess, bir virajda kayarak birden çok kaburga kemiğini kırdı ve bir akciğeri çöktü. Şiddetli ağrılar ve nefes alma zorluklarıyla mücadele ederken, yardım çağırmak için iPhone'una erişemez oldu. Ancak, hızlı düşünme yeteneği ve Apple Watch'ının varlığı hayat kurtarıcı oldu.

Naess, düşme tespit özelliğinin etkinleşmesini beklemek yerine, Apple Watch'u üzerinden manuel olarak acil yardım numarasını çevirdi ve hızla konumuna bir ambulans çağırdı. 15 dakika içinde tıbbi tedavi için yerel hastaneye doğru yola çıkmıştı.

Apple Watch bir kez daha hayat kurtardı

Bekleme süresi boyunca, Naess 100'den fazla arabayı geçerken gözlemledi, ancak güvenlik endişeleri nedeniyle yardım için işaret veremedi. Apple Watch'ın gizli acil arama yeteneği bu durumda paha biçilemez bir değer taşıdı.

Tıbbi yardım aldıktan sonra, doktorlar yaralanmalarının boyutunu teyit etti ve Naess, hayatını kurtardığı için Apple Watch'a teşekkürlerini sundu. Kritik durumu nedeniyle, cihazın hemen yanıt vermesinin hayati önem taşıdığını belirtti.

Bu olay, Apple Watch tarafından kurtarılan hayatlar listesine ekleniyor. Cihaz, düşme tespiti ve kaza algılama özellikleri nedeniyle övgü aldı. Daha önceki örnekler arasında, hayati tehlike arz eden iç kanaması olan bir adamın kurtarılması ve Cincinnati'deki yüksek riskli bir kan pıhtısıyla mücadele eden bir kadına yardım etmesi yer alıyor.

Apple Watch, kullanıcı güvenliği ve sağlığına olan bağlılığını göstermeye devam ediyor, bu da onu vital belirtilerin izlenmesi yeteneklerine sahip akıllı giyilebilir cihazlar arayan bireyler için popüler bir seçim haline getiriyor.