Apple Watch Series 9 ve Apple Watch Ultra 2 parçalara ayrıldı

Apple'ın kısa süre önce tanıttığı yeni akıllı saat modellerine ilişkin yeni bilgiler gelmeye devam ediyor.

Apple'ın son teknoloji harikası akıllı saatleri Apple Watch Ultra 2 ve Watch Series 9, iPhone 15 ile birlikte büyük ilgi gördü. iFixit’in detaylı incelemeleri sayesinde bu yeni saatlerde yapılan değişiklikleri gözler önüne serme fırsatımız oldu. Peki bu yeni saatlerde ne gibi değişiklikler var?

Apple Watch Ultra 2'nin ilk dikkat çeken özelliği, bir önceki modele göre daha büyük bir bataryaya sahip olması. Ultra 2 modelinde 564mAh kapasiteli bir batarya kullanılırken, birinci nesil Ultra modelinde 542mAh kapasiteli bir batarya yer alıyor. Ancak ilginç olan şey, batarya kapasitesindeki bu artışa rağmen Apple'ın saat için iddia ettiği 36 saatlik pil ömrü süresinin aynı kalması.

Bir diğer yenilik ise Apple'ın akıllı saatler için son teknoloji yonga seti olan S9 SiP. Bu da bir önceki nesilden beklenen bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bu iki değişiklik dışında Ultra 2'nin donanımı, birinci nesil Ultra modeliyle büyük oranda benzerlik gösteriyor.

Apple Watch Series 9 ve Apple Watch Ultra 2 parçalara ayrıldı

Watch Series 9 modelinde de benzer bir durum söz konusu. Bu modelde dikkat çeken tek değişiklik, arka panelde bulunan yeni süngerimsi halka. Ancak bu da büyük bir yenilik olarak sayılmaz. iFixit, yeni modelin önceki modellere göre daha kolay sökülebildiğini ve iç yapısının daha düzenli olduğunu belirtiyor.

iFixit'in bir diğer eleştirisi ise Apple'ın Double Tap özelliği için. Apple bu özelliği yeni bir inovasyon olarak lanse ederken, iFixit bu özelliğin aslında mevcut erişilebilirlik özelliklerinin bir kopyası olduğunu ve yeni bir donanım gerektirmediğini belirtiyor. Bu eleştiri, Double Tap özelliğinin mevcut Apple Watch modellerinde nasıl kullanılacağını gösteren bir AppleInsider videosu üzerinden yapıldı.

Sonuç olarak, Apple Watch Ultra 2 ve Watch Series 9'un iFixit incelemelerinden çıkan sonuç, bu ürünlerde radikal bir değişiklik olmadığı yönünde. Double Tap gibi özelliklerin sadece yazılımsal olarak eklendiğini görmek de ayrıca ilginçti. Yine de yeni akıllı saatler, performans, özellikler ve pil ömrü açısından kullanıcılara sağlam bir seçenek sunuyor.