Apple, Watch Series 9 ve Ultra 2 yasağına itiraz etti

Mahkeme kayıtlarına göre Apple, Apple Watch Series 9 ve Ultra 2'nin ABD'deki satışına yönelik yasağın kaldırılması amacıyla Uluslararası Ticaret Komisyonu'na (ITC) itirazda bulundu.

Apple, Watch Series 9 ve Ultra 2 yasağına itiraz etti

Şirket ayrıca, her iki akıllı saat modelinin de önerilen yeniden tasarımlarına ilişkin bir karara varılıncaya kadar yasağın acilen ertelenmesini talep ediyor.

Şirket Reuters'e konuştu ve akıllı saatleri ABD mağaza raflarına "geri döndürmek için her türlü önlemi aldığını" söyledi. İtiraz bunun sadece bir kısmı. Apple'ın boşuna veto ummasıyla konu Başkan Biden'ın önüne bile gitti. Yasak bugün resmen yürürlüğe girdi ancak Apple geçen hafta akıllı saatlerini dijital ve fiziksel mağazalarından çekmeye başladı.

Bugünkü başvuruda Apple, yasağın devam etmesi halinde "telafi edilemez zarara uğrayacağını" iddia ediyor. ABD Gümrük ve Sınır Korumasının Hariç Tutma Kararı Uygulama Şubesinin, Apple'ın akıllı saatlerin yeniden tasarlanan versiyonları hakkında 13 Ocak'ta bir karar vermesi planlanıyor.

Apple, Watch Series 9 ve Ultra 2 yasağına itiraz etti

Her şey ITC'nin Apple'ın Masimo adlı bir sağlık teknolojisi firmasının patentli kan oksijen doygunluğu izleme teknolojisini ihlal ettiğine karar vermesiyle başladı. Bu, Apple'ın yasağın yürürlüğe girmesinden önce bir yazılım düzeltmesi yayınlamak için çabalamasına yol açtı. Ancak ITC ve Masimo, bunun gerçek sensörle ilgili bir donanım sorunu olduğu ve dolayısıyla yazılım düzeltmelerinin işe yaramayacağı konusunda hemfikirdi. Bu nedenle Apple, iki akıllı saat modelinin sensörlerini yeniden tasarlamakla meşgul. Apple Watch SE'de kan oksijen sensörü bulunmadığından yasaktan etkilenmeyecek.

Yasak yalnızca ABD'yi etkilediğinden Apple Watch Series 9 ve Ultra 2'yi dünyanın diğer yerlerinden satın almaya devam edebilirsiniz.

Apple Watch satışları tüm akıllı saat pazarının yaklaşık yarısını oluşturuyor. Yani şirket, yasağın "telafi edilemez zarara" yol açacağını söylerken şaka yapmıyor.