Galaxy Watch kalp hastalıklarını tespit edebilecek

Samsung, ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nin Health Monitor uygulamasının Galaxy Watch cihazları için düzensiz kalp ritmi bildirimi (IHGN) özelliğini onayladığını açıkladı.

Galaxy Watch kalp hastalıklarını tespit edebilecek

Şirket, giyilebilir cihazın elektrokardiyogram (EKG) yetenekleriyle birlikte, özelliğin bir tür aritmi olan atriyal fibrilasyon (AFib) belirtilerini belirlemeye yardımcı olabileceğini söylüyor.

AFib'in felç, kalp yetmezliği ve diğer komplikasyonların artmasına neden olabilecek potansiyel olarak önemli kardiyovasküler sorunlar için bir alarm zili olduğuna inanılıyor. Bazı durumlarda, AFib'li olanlar asemptomatik olabiliyor.

Galaxy Watch Active'in BioActive Sensörü, kullanıcı Samsung Health Monitor uygulamasında işlevi etkinleştirdikten sonra arka planda düzensiz kalp ritimlerini arayacak. Sensör art arda birkaç düzensiz ölçüm alırsa, saat takan kişiyi olası AFib aktivitesine karşı uyaracak. Bildirim, kullanıcının daha doğru bir ölçüm için bir EKG okuması yapmasını önerecek. Okuma AFib belirtileri tespit ederse, saat kullanıcıyı ayrıca doktoruna danışmaya da teşvik edecek.

Galaxy Watch kalp hastalıklarını tespit edebilecek

Orijinal model dışında her Apple Watch, 2019'dan beri belirli pazarlarda bir IHGN özelliği sunuyor. Samsung da IHGN özelliğinin kullanılabilirliğinin pazara, operatöre, modele ve eşlenen akıllı telefona bağlı olacağını söylüyor.

Samsung, IHGN özelliğini One UI 5 Watch güncellemesine dahil edecek. Özellik ilk olarak, bu yılın sonlarında piyasaya çıkacak olan bir sonraki Galaxy Watch cihazları serisinde de mevcut olacak. Galaxy Watch 4 serisi ve sonraki modellerin sahipleri ise bu özelliğe daha sonraki bir tarihte erişebilecek. One UI 5 Watch ayrıca yeni uyku izleme işlevleri ve antrenmanlar için kişiselleştirilmiş bir kalp atış hızı bölgesi özelliği sunacak.