Google WearOS ile şartları zorlayacak; bu tamamen yeni birşey

Akıllı saatler ve giyilebilir teknolojilerin evriminde önemli bir yere sahip olan Wear OS, kullanıcı deneyimini daha da ileriye taşıyacak yeniliklerle dolu bir geleceğe hazırlanıyor.

Google WearOS ile şartları zorlayacak; bu tamamen yeni birşey

Bu platform, kişiselleştirme, daha uzun pil ömrü ve entegre sağlık izleme gibi özelliklerle kullanıcılarının hayatını kolaylaştırmayı amaçlıyor. Wear OS'un bu yolculuğu, teknoloji dünyasında nasıl bir iz bırakacağını merakla bekliyoruz.

Üç yıl önce Samsung işbirliği öncesinde durum pek de iç açıcı değilken, şu anda Wear OS platformu ve ekosistemi olarak oldukça iyi bir konumda. Wear OS 3, işletim sistemine yeniden can katarken, Galaxy Watch 4 amiral gemisi cihaz olarak hizmet etti ve bir yıldan fazla bir süre sonra Pixel Watch devreye girdi. Bir sonraki donanım kilometre taşı, 2022 ortasında üreticilere daha yetenekli bir çip seti sunan Snapdragon W5 oldu. Ayrıca, Google ve Qualcomm'un Wear OS için bir RISC-V çipi üzerinde çalıştıklarını unutmamak gerek.

Bu süreç boyunca Google, Wear OS uygulamalarına nihayet odaklandı. Bu, Google Home, YouTube Music, Kişisel Güvenlik, Takvim ile Görevler ve Gmail gibi yeni birinci parti eklemeleri ve Google Asistan, Haritalar, Mesajlar, Kişiler, Keep, Telefon, Cüzdan ve Pixel Kamera'ya anlamlı güncellemeleri içeriyor. Üçüncü taraf uygulama ekosistemi de bugün çok daha iyi durumda.

OnePlus Watch 2, Oppo Watch X ve Xiaomi Watch 2 gibi daha fazla çeşitlilik kazanıyoruz, ancak Fossil, Wear OS 3'e geçişi pek sağlıklı atlatamadı. Wear OS için bir sonraki büyük adım, ortak işlemlerin daha verimli bir şekilde yürütülmesini sağlayan yetenekli işlemciler sayesinde 100 saat pil ömrü sunan cihazlar sunmak olacak. Google'ın "düşük güç tüketimli kullanıcı arayüzü uzmanlığı" ile tanınan KoruLab'ı satın almasıyla bu durumun daha da iyileşmesi bekleniyor.

Google WearOS ile şartları zorlayacak; bu tamamen yeni birşey

Yazılım cephesinde, Hesap Makinesi ve pusula gibi birkaç yeni birinci parti uygulama görmek isterim, ayrıca yalnızca telefonunuzu kontrol eden Pixel'e özel bir Kaydedici de güzel olurdu. Saat asistanından ne beklediğiniz tam olarak generatif AI değilken, Gemini'nin Asistan'ı nasıl değiştireceğini merak ediyorum. Bunun yerine, hava durumu, yaklaşan randevular ve trafik gibi ilgili ve bağlamsal bilgileri gösteren Bir Bakışta komplikasyon yuvasına daha yakın. Gerçekten de Bir Bakışta saat yüzü olmalı.

Android 14'e dayanan Wear OS 5'in yanı sıra, Google'dan bir ızgara uygulama başlatıcısı ve Material You Dinamik Renk temalarını duyurmasını bekliyoruz, ancak aksi takdirde kullanıcı arayüzü oldukça basit ve Fayanslara büyük önem veriyor.

Donanım açısından, Wear OS'un kare ve dikdörtgen form faktörlerini yeniden denemesinin zamanı geldi. Daireler daha geleneksel olsa da, keskin köşeler ve düz çizgiler daha fazla bilgi gösterebilir.

Google'ın akıllı bant form faktörünü takip etmek isteyip istemeyeceğini merak ediyorum. Uygulamaların modifiye edilmesi ve geliştirici katılımı gerekecektir. Bu, Wear OS biraz daha başarılı olduğunda ve Google uzun bir süre sonra yetkin bir bekçi olabileceğini kanıtladığında daha kolay olacak. Fitbit zaten Charge form faktörü konusunda deneyime sahipken, Samsung bu kategoride tekrar dalış yapmaya bakıyor.

Sağlık konusunda, Fitbit Google özelliğinden vazgeçecek mi? Bu, birinci parti donanım için oldukça iyi bir satış noktası, ancak Fitbit'in herhangi bir Wear OS cihazıyla geldiğini duyurabilmek öldürücü olurdu.