IDC: boAt, giyilebilir teknoloji pazarında Apple'ın ardından ikinci sıraya yükseldi

IDC'nin son raporuna göre, boAt markası 2023'ün üçüncü çeyreğinde giyilebilir teknoloji pazarında hızla yükselerek Apple'dan sonra ikinci sıraya yerleşti.

IDC: boAt, giyilebilir teknoloji pazarında Apple'ın ardından ikinci sıraya yükseldi

2023 yılının üçüncü çeyreğinde (Q3 2023) global giyilebilir cihaz pazarı, Uluslararası Veri Şirketi (IDC) tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre mütevazı bir büyüme gösterdi. Üçüncü çeyrek için tüm zamanların en yüksek sevkiyat rakamına ulaşarak 148.4 milyon ünite sevk edildi ve bu, yıllık bazda %2.6'lık bir artışı temsil ediyor.

Bu olumlu eğilim, özellikle Q3 2021'de (142.1 milyon) ve Q3 2022'de (144.6 milyon) pandemiye bağlı harcama çılgınlıkları tarafından yönlendirilen sevkiyatlardan daha yüksek olduğu için dikkate değer.

Apple, Q3 2023'te 29.9 milyon ünite sevkiyat ile en üst sıradaki giyilebilir cihaz tedarikçisi pozisyonunu korudu ve %20.2'lik pazar payı elde etti. Ancak, şirketin yıllık bazda büyümesi %26.7 oranında düşüş gösterdi.

Global Giyilebilir Cihaz Sevkiyatı, Q3, 2023 Imagine Marketing, Hint ses ve giyilebilir markası boAt'ın ana şirketi, Q3 2023'te pazarın %9.6'sını ele geçirerek 14.3 milyon sevkiyat ile ikinci en büyük tedarikçi olarak ortaya çıktı. Bu, yıllık bazda %19.4'lük önemli bir büyümeyi temsil ediyor.

IDC: boAt, giyilebilir teknoloji pazarında Apple'ın ardından ikinci sıraya yükseldi

boAt'ın başarısı, kendisini geniş bir uygun fiyatlı giyilebilir cihaz yelpazesi ile pazar lideri olarak konumlandırdığı Hint pazarına odaklanmasına atfedilebilir. Şirket, yakın zamanda 8.999 Rs fiyatında temel sağlık ve fitness özelliklerine sahip "Akıllı Yüzük"ünü piyasaya sürerek portföyünü genişletti ve akıllı yüzüklere olan talebi karşılamaya yönelik adımlar attı.

IDC'den Araştırma Yöneticisi Jitesh Ubrani, “Oura, Noise, boAt, Circular ve diğer yeni markalardan gelen akıllı yüzüklerin, önümüzdeki çeyreklerde bu yeni form faktörünü canlandırması ve mevcut markaları sağlık izleme konusunda yenilik yapmaya zorlaması bekleniyor” diyor.

Öte yandan, Xiaomi 11.6 milyon ünite sevkiyat ile üçüncü sırada yer alarak %7.8'lik pazar payına sahip oldu. Şirket, ilk beş tedarikçi arasında yıllık bazda %36.0 ile en yüksek büyümeyi gösteren firma oldu. Samsung ve Huawei sırasıyla 10.7 milyon ve 8.5 milyon ünite sevkiyatla, ilk beş içindeki yerlerini korudular. Samsung'un pazar payı %7.2 seviyesinde nispeten sabit kalırken, Huawei'nin pazar payı hafif bir düşüşle %5.9'a geriledi.