Avrupa Komisyonu Apple'ı eleştiriyor

Avrupa Komisyonu, Apple'ın Apple Intelligence özelliklerini Avrupa'da sunmamasından dolayı şirketi eleştiriyor. Komisyon, bu durumun kullanıcı deneyimini olumsuz etkilediğini belirtiyor.

Avrupa Komisyonu Apple'ı eleştiriyor

Apple'ın Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı'ndaki sunumunun yarısı, yapay zeka özelliklerine ve bu özelliklerin iOS 18 ve iPadOS 18'e nasıl entegre edileceğine ayrılmıştı. Ancak AB'de yaşıyorsanız, bu özelliklerin hiçbir önemi yok çünkü Apple, Apple Intelligence (AI) özelliklerini AB'deki iPhone ve iPad'lere getirmeme kararı aldı.

Bu kararın arkasındaki sebep, mart ayında yürürlüğe giren ve Apple'dan birçok taviz isteyen AB Dijital Pazarlar Yasası'na ilişkin "belirsizlikler". Avrupa Komisyonu'nun Dijital Çağ için Avrupa'nın Uygunluğundan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Rekabetten Sorumlu Komiseri Margrethe Vestager, Apple'ın AI özelliklerini AB'de sunmama kararına yönelik eleştirilerde bulundu. Vestager, Forum Europa'daki bir Soru-Cevap oturumunda şunları söyledi:

"Apple, yeni etkinleştirilmiş özelliklerini AB'de sunmayacaklarını söyledi. Bunun sebebi, Avrupa'daki yükümlülüklerinin rekabete açık olmalarını gerektirmesidir. Bu, Dijital Pazarlar Yasası'nın kısa bir özetidir. İlginç olan, AI'yi rekabeti etkinleştirmek zorunda olmadıkları yerde kullanacaklarını söylemeleri. Bu, rekabeti engellemeye yönelik başka bir yol olduğunu açıkça bildiklerinin en çarpıcı ve açık ilanıdır."

Bu yorum, resmi bir basın açıklaması olmasa da, Vestager'in uzun süredir büyük Amerikan şirketlerine yönelik eleştirileri ile bilindiği için tamamen gayri resmi de sayılmaz. Vestager'in açıklamalarına göre, Apple'ın AI özelliklerini sunmaması, Avrupa Komisyonu'nun bu özellikleri rekabeti engelleyici bulacağının dolaylı bir kabulü anlamına geliyor.

Ancak, Apple'ın açıklamasında AB'deki kullanıcılara bu özellikleri sunmak için Avrupa Komisyonu ile birlikte çalışmak istediklerini belirttiği de görülüyor. Şirket, yeni teknolojilerini dünya çapındaki kullanıcılara sunmaktan heyecan duyduğunu ancak Dijital Pazarlar Yasası'nın getirdiği düzenleyici belirsizlikler nedeniyle bazı özelliklerin AB kullanıcılarına sunulamayacağını belirtti. Özellikle, iPhone Mirroring, SharePlay Screen Sharing geliştirmeleri ve Apple Intelligence özelliklerinin bu yıl AB'de kullanılamayacağı açıklandı.

Apple, bu özellikleri AB'ye getirmek için bir çözüm bulmaya çalıştıklarını ve kullanıcıların güvenliğini riske atmadan bu özellikleri sunmayı hedeflediklerini belirtti. AB'deki iPhone 15 Pro veya Pro Max sahipleri, şimdilik Apple'ın AI özelliklerini kullanmayı beklememeli. Ancak ileride bu durumun nasıl şekilleneceğini görmek için beklememiz gerekecek.

Avrupa Komisyonu Apple'ı eleştiriyor - Resim : 1