Basın bülteni

Birleşik Arap Emirlikleri ile Merkez Bankası arasında dev Swap anlaşması!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında swap anlaşması imzalandı. Detayları aktarıyoruz.

Birleşik Arap Emirlikleri ile Merkez Bankası arasında dev Swap anlaşması!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası ile swap anlaşması imzaladıklarını açıkladı.

TCMB'den yapılan açıklamaya göre swap anlaşmasının 3 yıllık zaman dilimi için geçerli olacağı ve nominal büyüklüğünün 18 milyar dirhem (AED) ve 64 milyar Türk lirası (TRY) olduğu belirtildi.

Büyük Swap anlaşması imzalandı

TCMB'den yapılan bir diğer açıklamada, "İki ülke arasında karşılıklı ticaretin geliştirilmesi yoluyla finansal iş birliğinin daha da güçlendirilmesi amacını taşıyan anlaşma üç yıl süreyle geçerli olacak ve karşılıklı mutabakatla uzatılabilecektir. Anlaşma, BAEMB Başkanı Sayın Khaled Mohamed Balama ile TCMB Başkanı Sayın Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu tarafından imzalanmıştır." denildi.

Anlaşmanın imzalanmasının ardından yapılan açıklamada Başkan Khaled Mohamed Balama, “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile imzalanan bu anlaşma her iki ülkenin finansal konularda, özellikle de iki ülke arasındaki ticaret ve yatırımlar alanında ikili iş birliğini artırma iradesinin bir göstergesidir.” dedi.

Başkan Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu bu anlaşma için, "Bu anlaşma, iki ülke merkez bankasının, ülkeleri arasındaki ekonomik ve mali ilişkilerin geliştirilmesi için yerel para birimleri üzerinden karşılıklı ticaretin derinleştirilmesine yönelik kararlılığını göstermektedir.” ifadesinde bulundu.

TCMB'nin şuan için hazırda Çin ile 6 milyar dolarlık, Katar ile 15 milyar dolarlık ve Güney Kore ile ise 2 milyar dolarlık swap anlaşması mevcuttu. Yapılan bu anlaşma ile 4 swap anlaşması gerçekleşmiş oldu.

Yorumlar
HKN
Dirhem dirhem diyorsunuz
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.