Bu Yılın En Bağımlılık Yapıcı Oyununa "Merhaba" Deyin

Her alanda rekabet giderek artarken bir oyun geliştiricinin sunduğu oyunla Steam’de parlama imkânı da giderek zorlaşıyor.

Bu Yılın En Bağımlılık Yapıcı Oyununa "Merhaba" Deyin

Steam’in uzun süre önce kaldırdığı Greenlight özelliği, bağımsız geliştiricilerin oyunlarını daha “hak ederek” yayımlamalarına olanak veriyordu ancak Steam, artık bir bakıma “Parayı veren, düdüğü çalar” diyor ve oyunu tamamlanmış olan kişi/ekiplerin oyunlarını, bir miktar ücret karşılığında yayımlıyor. Sonra gelsin “asset flip” yöntemiyle hazırlanmış baştan savma oyunlar, gitsin envai çeşit “simülatör” oyunları. Simülatör demişken Steam’de şu an adında “Simulator” kelimesi geçen yaklaşık 10 bine yakın oyun bulunuyor. Elbette bunların arasında Microsoft Flight Simulator da var, Cockroach Simulator gibi ilginç yapımlar da. Neyse ki oyun yayıncıları ve oyunlarla ilgili değerlendirme yapan profesyoneller var da oyun bilgisayarı sahiplerinin muhtemelen kaçırabilecekleri cevherler, onlar sayesinde parlamaya başlayabiliyor. Türkiye’den çıkan ve neredeyse iki ay için 2 milyon gibi devasa satış sayılarına ulaşan Supermarket Simulator gibi.

Hypercasual Oyun Alanından Steam Yıldızlığına

Oyunlarını, daha çok laptop oyun bilgisayarı ile oynayıp akıllı cihazlardaki yapımları yakından takip etmeyen oyun tutkunları için yabancı bir isim olan ancak oyun dünyasındaki maceralarını 2017’den bu yana sürdüren Nokta Games imzalı Supermarket Simulator, şu sıralar Steam listelerine alt üst ediyor. Toy of War adlı hypercasual oyundan el ettikleri deneyimi, bu defa daha farklı bir oyun üzerinde kullanan ve bunda, oldukça da başarılı olan Nokta Games, Steam’de Erken Erişim aşamasında bulunan oyununda sizlere, kendi süpermarketinizi işletme fırsatı sunuyor.

Unity Engine oyun motoruyla geliştirilen ve en iyi oyun bilgisayarı çeşitleriyle 4K (2160p) çözünürlükte bile akıcı oynanabilen Supermarket Simulator, sıfırdan bir market işletmenin hem ne kadar zor hem de bağımlılık yapıcı olduğunu gösteriyor. Süpermarketinizin aydınlatmalarından raflarına, raflara yerleştirdiğiniz ürünlerden çevrim içi siparişle gelen ürünleri ne kadar sürede kuryeye verip teslim sürecinin nasıl sonlandığına dek sayısız detayla uğraşmanızın gerektiği yapımda veresiye defteri olup olmadığını bilmek istiyorsanız, yapımı deneyimleyebilirsiniz.

Sosyal Medya Etkisi ve Viral Videolar Etkili Oldu

Güncel donanım bileşenlerine sahip oyun bilgisayarı modelleri ile son derece keyifli şekilde oynayabileceğiniz Supermarket Simulator’ın kısa sürede milyonlarca satış yapmasını sağlayan ise sosyal medya etkisi ve viral videolar oldu. Birçok oyun yayıncısının ilgisini çekmişken bir de TikTok gibi platformlarda oyuna dair eğlenceli videoların yayımlanmaya başlaması, farklı bir oyun arayışında olan yüz binlerce oyuncunun soluğu Supermarket Simulator’da almasını sağladı. Bu sayede YouTube’a her gün onlarca yeni oyun videosu ekleniyor ve yapımın satış sayıları, hızla artmaya devam ediyor. Birbirine benzer bir oyun yapmaktansa daha önce pek denenmemiş bir konu üzerine oyun geliştiren Nokta Games’in başarısı ise diğer oyun geliştiriciler arasında da dikkat çekmişe benziyor. Zira içinde “market” ve “simulator” kelimeleri geçen farklı oyunların hazırlık aşamasında olduğu ve yakın zamanda çıkacağı, Steam’de yapılan aramalarla hemen görülebiliyor.

Nokta Games’in oyun bilgisayarı sahiplerine bir armağanı olan Supermarket Simulator’ın Erken Erişim aşamasında kullanıcılardan ne gibi geri bildirimlerle tam sürümünde nasıl bir oyuna dönüşeceğini ise herkes merak ediyor. Erken Erişim sürümü bile bu denli dolu dolu ve sürükleyiciyken tam sürümde ne gibi yeniliklerin olacağını öngörmek zorlaşıyor.

Eğer siz de bir oyun bilgisayarı alıp Supermarket Simulator başta olmak üzere güncel tüm oyunları, performans sorunlarıyla karşılaşmadan tecrübe etmek istiyorsanız, oyun seanslarınızı mutlaka bir “canavar” ile sürdürmelisiniz. Monster Notebook tarafından geliştirilen oyun bilgisayarları, Intel ve NVIDIA’nın yüksek performanslı donanımlarını içerirken ekran başarımı ve diğer tüm konularda beklentilerinizi karşılıyor. O hâlde vakit kaybetmeden Monster’ın uygun oyun bilgisayarı fiyatları üzerinden dilediğiniz modeli hemen satın alın ve oyuna dalın.