Basın bülteni

Delta ve Omicron'un birleşmiş hali: Yeni Deltacron varyantı!

Covid-19 varyantlarına bir yenisi daha eklendi. Bu yeni varyant iki güçlü varyantın birleşmesinden oluşuyor.

Delta ve Omicron'un birleşmiş hali: Yeni Deltacron varyantı!

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ndeki (GKRY) bazı bilim insanları, Covid-19’un Omicron ve Delta mutasyonlarının birleşimi olan Deltacron adında yeni bir mutasyon keşfettiklerini duyurdu.

Covid-19 salgını tüm dünyada hızla yayılmaya devam ederken, virüsün yeni bir türü daha ortaya çıktı. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ndeki (GKRY) Kıbrıs Üniversitesi Biyoteknoloji ve Moleküler Viroloji Laboratuvarında çalışan bilim insanları ekibinin başındaki Dr. Leontios Kostrikis yapmış olduğu açıklamada, Covid-19’un Omicron ve Delta mutasyonlarının melezi olan Deltacron adında yeni evrimleşmiş bir tür keşfettiklerini duyurdu.

Yeni kabus: Deltacron

Kostrikis, yeni mutasyonun Omicron’un bazı mutasyonlarıyla birlikte Delta mutasyonun genetik arka planını kullandığını ve bu nedenle yeni mutasyon keşfinin “Deltacron” olarak isimlendirildiğini aktardı.

Kostrikis, söz konusu mutasyonun dünyanın başka hiçbir yerinde tanımlanmamış olduğunu ve bu nedenle bu keşfe küresel ilgi olabileceğini de ifade etti.

Kostrikis, ekibinin 11’i Covid-19 nedeniyle hastaneye yatırılan hastalarda olmak üzere toplam 25 kişide Deltacron tespit edildiğini aktararak, istatiksel analize göre hastaneye yatırılan hastalar arasında söz konusu mutasyonu daha sık görüldüğünü ifade etti.

Etkileri henüz belli değil

Kosrikis, 25 vakadan alınan örneklerin dün Covid-19’daki değişiklikleri izleyen uluslararası veritabanı olan Grip Virüsü Verilerini Küresel Paylaşma Girişimi’ne (GISAID) gönderildiğini belirterek, "Bu mutasyonun daha patolojik mi yoksa daha bulaşıcı mı yoksa Delta ve Omicron’dan daha mı baskın olacağını gelecekte göreceğiz" dedi.

Yorumlar
Bahadir Hamamcıoğlu
Domuz gribi virüsü ile delta ve delta plus çiftleşirse ortaya süper domuz delta plus omicron varyant ı çıkar
Cevapla
Gara Bela 25
Fantezilerinizin a** na koyayım.Bir bitmediniz mi h**hayvanları
Cevapla
Yusuf
Türkiye yeye nezaman yayınlanacak bu güncelleme yazarmisiniz
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.