Basın bülteni

Karşınızda yerli ve milli mini İHA roketleri!

Araştırma geliştirme çalışmalarıyla Troy Teknoloji Savunma, insansız hava araçlarına takılabilen mini roketler geliştirdi. Karşınızda yerli ve milli mini İHA roketleri!

Karşınızda yerli ve milli mini İHA roketleri!

Öncelikle daha önce duymayanlar için Troy Teknoloji Savunma'yı tanıtalım; Troy Teknoloji Savunma, araştırma ve geliştirme çalışmaları kapsamında yüksek teknolojili savunma sistemleri, mini roketler, yüksek etkiye sahip patlayıcılar üreten ve insansız hava/kara araçlarının silahlandırılması üzerine çalışmalar yapan milli askeri şirket. 2004 yılında Ankara'da kurulmuş olan Troy Teknoloji Savunma, ASELSAN ve TUBİTAK, HAVELSAN ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii gibi kurumlarla birlikte araştırma geliştirme çalışmaları yürütüyor.

Şirket, mini ve mikro İHA'lar için 40 mm mikro roketler geliştirdi. Geliştirilen bu roketler özellikle düşük maliyetlere üretilmesi ve rahatça taşınabilir olması ile öne çıkıyor.

Geliştirilen roket sisteminin asıl kullanım amacı ise tehlikeli bölgelere asker veya personel göndermeye gerek kalmadan hedefleri etkisiz hale getirip bölge analizi yapabilmek.

Mini İHA roketleri

Mini ve mikro İHA'ların taşıyabilmesi hedeflenerek üretilen roketlerin kendileri 170 mm uzunluğa sahipler. Bu roketlerin kullanılabilmesi için gereken ateşleyici tüpler ise 550 mm uzunluğunda ve roketler ateşleyicilerin içerisindeyken toplamda 500 gram ağırlığa sahip oluyorlar. Ayrıca Mini İHA'daki bir ateşleyiciye 6 taneye kadar roket yüklenebiliyor.

100 metre ile 150 metre arasında etkili görev yapabilen roketin menzili 2 kilometreye kadar ulaşabiliyor.

Bu roketlerin sadece insansız hava araçlarına (İHA) değil, insansız kara araçlarına (İKA) da monte edilip kullanılabilmesi ise cabası. Roketlerin geniş kullanım alanı (hem İKA hem de İHA'lar ile kullanılabilmesi) sayesinde küçük yapılara ve araçlara da operasyonlar gerçekleştirilebilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.