Basın bülteni

Küçük İşletmeler için Kredi Çekmenin Avantajları Nelerdir?

Kredi çekmenin tüm avantajları ve kredi çekilebilecek en uygun platformu sizler için değerlendirdik. İşte detaylar.

Küçük İşletmeler için Kredi Çekmenin Avantajları Nelerdir?

R10 Blog da yer alan bilgilere göre küçük işletmeler büyüme planları oluşturduklarında faaliyetlerini finanse etmek için sadece kendi sermayelerine bağlı kalmazlar. Dış kaynaklara yönelirler ve yatırım bulmaya çalışırlar. Yatırımcılar ilk etapta ulaşılabilir değillerdir. Bu nedenle finans kaynağı olarak kredileri kullanırlar.

Krediler çeşitli ticari amaçlara yöneliktirler. Başlangıçta faaliyetlerinizi geliştirmek için kredi kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, kredi kullanıp bir finansman oluşturarak yeni konumlarda varlık gösterebilir veya yeni ekipmanlara sahip olabilirsiniz.

Kredilerin avantajları nelerdir?

Küçük İşletmeler için Kredi Çekmenin Avantajları Nelerdir? - Resim : 1

Kredi kullanmanın pek çok farklı avantajı vardır. Bu avantajlar işletmeden işletmeye farklılık gösterirler. Teknoloji haberleri ile ön plana çıkan ama aynı zamanda bilgilendirici içeriklerin yer aldığı R10 Blog kısmında kredi türleri hakkında geniş kapsamlı bilgi edinebilirsiniz.

1. Paydaşlara gerek kalmaz

İşletmenize yatırımcı çekip onları paydaş haline getirmek yerine uzun vadeli borçlanma yaparak şirketinizi tek başınıza yönetebilirsiniz. Kredi bunun için en ideal seçenekler arasında yer alır. İşletmenizin kontrolünü kaybetmeden nakit akışı sağlama şansınız vardır.
İşletmenize yatırımcıları davet ettiğinizde bağımsız bir şekilde karar alamazsınız. Onlara sattığınız hisseler sebebiyle kararlara karışmak isteyeceklerdir. Küçük işletmelere yönelik kredilerle geçici borçlanma gerçekleştirebilir ve başkalarına karşı yükümlülükten uzak durabilirsiniz.

2. İtibardan yararlanabilirsiniz

Bir bankadan kredi kullanmayı düşündüğünüzde onun itibarından yararlanmış olursunuz. Her banka bir küçük işletmeye kredi vermeye istekli olabilir. Ancak itibarlı bir bankadan kredi kullanmak istediğinizde ilgili banka sizi tüm seçeneklerle buluşturmayı başarabilir.
Bankalar işletmelerin büyümelerine yardımcı olmak isterler. Bir bankadan kredi kullandıktan sonra büyümeye başlarsanız ek faaliyetler için tekrar kredi çekmeniz gerekebilir. Düzenli nakit akışı sağlayabilmek için kredi çekebilir ve ödemeleri zamanında yaparak itibar oluşturabilirsiniz.

3. Dış müdahalelerden uzaklaşırsınız

Küçük işletmeler için tek fon kaynağı kredi değildir. Çeşitli organizasyonların veya devletin teşviklerinden yararlanma fırsatınız vardır. Ancak bu tür teşvikler parayı nerede kullanacağınıza kadar pek çok kısıtlamayla birlikte gelebilirler. Bankalar bu tür müdahaleler yapmazlar.
Bankanın ilgi duyduğu tek şey almış olduğunuz kredi vaktinde ödemektir. Krediyi ödemeye devam ettiğiniz sürece herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız. Banka işletme planlarınıza karışmaz ve elinizde bulundurduğunuz fonları esnek bir biçimde kullanabilirsiniz.

4. Faiz oranlarını kontrol edebilirsiniz

Küçük işletmeler için belirlenen kredi faizi oranları ile diğer kredi seçeneklerinin faiz oranları arasında farklılık vardır. Daha uzun vadeli bir seçeneğe ihtiyacınız varsa kredi kullanmak iyi bir fikirdir. Diğer fon seçeneklerine göre daha az sorumluluk üstlenmiş olursunuz.

Kredi faiz oranlarını her zaman kontrol edebilirsiniz. Bankaların size sunduğu teşvikleri karşılaştırabilirsiniz. Teminatlı kredi almayı tercih ettiğinizde çok daha düşük faiz oranlarıyla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca ödediğiniz kredinin faizini vergiden düşme şansınız vardır.

5. Ek imkanlardan yararlanabilirsiniz

Bankaların bir kısmı kredilere ek olarak size farklı tekliflerle gelebilirler. Bir bankada hesabınız olması durumunda size özel bir danışman ataması gerçekleştirilebilir. Böylece danışmanınıza başvurarak dilediğiniz zaman ondan ek destek talebinde bulunabilirsiniz.
Bankalar kendileriyle çalışmanız durumunda çeşitli faaliyetler ve finansal ihtiyaçlar konusunda size ek destek sunabilirler. Bankalar işletmeniz için en iyi borç verme seçeneği olabilmek için çabalarlar. Ancak siz her zaman sunulan teklifleri karşılaştırarak ilerlemelisiniz.

6. İşinizi büyütme fırsatı elde edersiniz

Bankadan alacağınız kredi sayesinde işletmenizi genişletebilirsiniz. Sizin için önemli bir finans kaynağıdır. Kredi aldığınızda planlarınızı daha erken vakitlerde hayata geçirebilirsiniz. Karşınıza çıkan iş fırsatlarını göz ardı etmemiş olursunuz. Çünkü hızlıca aksiyon alabilirsiniz.
Karşınıza çıkan iş fırsatlarının büyümeniz için gerekli olduğunu unutmamalısınız. Kredi kullandığınızda elinize geçen miktar ile işinizi çok daha hızlı bir şekilde büyütebilirsiniz. Kredi kullanımında çeşitli prosedürler olabilir ama başvurmakla bir şey kaybetmezsiniz.

Kredilerin dezavantajları nelerdir?

Kredi kullanmanın avantajları ve kredi türleri konusunda bilgi sahibi olduktan sonra kredilerin dezavantajlarını öğrenmeye başlayabilirsiniz. Henüz kredi türlerini öğrenmediyseniz R10 Blog adresindeki "Kredi nedir?" yazısından geniş kapsamlı bilgi edinebilirsiniz.

1. Teminatlı kredilerin risk taşıması

Bir bankadan teminatlı kredi almayı uygun görebilirsiniz. Teminatlı kredinin en önemli yani düşük faizli olmasıdır. Gerekli geri ödemeyi yapamadığınız zaman ise teminat olarak sunduğunuz varlığı riske etmiş olursunuz. Bu riski alıp almamak kişinin kendi kararıdır.
Bankalar size ait varlıklar üzerinden size çeşitli krediler sunarlar. Kredi seçeneklerinin neler olacağı bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Bir küçük işletme kredisi kullandığınızda karşılaşacağınız risklerin farkında olmanız önemlidir. Kredi kullanmanın en önemli dezavantajlarından biri budur.

2. Kredi onayının zorluğu

Küçük işletmeler için kredi onayı zorlu bir süreç olabilir. Fon kaynağı olarak kredi kullanmanın en önemli dezavantajlarından biri budur. Bankalar küçük işletmelere kredi kullandırma konusunda temkinli davranırlar. Kredi onayının kuralları katı olduğundan işletme sahipleri geri adım atarlar.
İşletmenizin ve şahsi olarak işletme sahibinin kredi geçmişi ne kadar iyiyse bir krediden faydalanabilme olasılığı bir o kadar yüksektir. Bankaların sizin hakkınızda pek çok araştırma yapacağını bilmelisiniz. Buna ek olarak işletmenizin büyüme beklentisi fazlasıyla önemlidir.

3. Beklenen miktarı verilmemesi

Bir bankadan küçük işletme kredisi almak istediğinizde talep ettiğiniz rakamın sunulması garanti değildir. Banka size nakit akışı sağlamak için değerlendirmeler gerçekleştirir. Değerlendirmeler sonucunda projenizin gelir yaratabilecek kadar iyi olduğuna ikna olmalı şarttır.
Bu konuda ikna olmazlarsa talep ettiğiniz miktarın bir kısmını kredi olarak sunarlar. Bu teklifi kabul edip etmemek sizin elinizdedir. Bankalar genelde tam tutarı ödünç vermeye pek yanaşmazlar. Size alternatif bir plan sunarlar ve bunun üzerinden devam etmenizi isterler.

4. Ek harcamalar için ideal olmaması


Kredi kullanmak istediğinizde devam eden harcamalarınıza yönelik adım atamazsınız. Krediyi işinizi büyütmek ve geliştirmek için kullanabilirsiniz. Ancak masraflar sürekli artış gösteriyorsa ve işinizde planlama hataları mevcutsa kredi kullanmak çok iyi bir fikir değildir.
Küçük bir işletme olarak geçici nakit sorununuza çözüm olması açısından kredi kullanmak iyi bir fikirdir. Kısa vadede nakit ihtiyacınız varsa bunu karşılayabilirsiniz. Bunun dışındaki durumlara ayak uydurmak zorlayıcıdır. İşletmenizin mutlaka belirli bir gelir akışı olmalıdır.

5. Başvuru sürecinin uzaması

Küçük işletmeler kredi kullanmak istediklerinde uzun bir başvuru süreciyle karşılaşabilirsiniz. İşletmeniz için geçerli bir borçlanma planı oluşturmalısınız. Hesap geçmişiniz borçlarla kabarık olmamalıdır. Buna ek olarak finansal tahminlere yönelik bilgiler sunmalısınız.

Bankalar sizden gelen bilgileri işlemek için zaman ihtiyaç duyabilirler. Özellikle yeni kurulmuş bir işletmeyseniz bu durumla karşılaşabilirsiniz. Bankalar nakit verecekleri işletmeleri iyice bir tanımak isterler. Zaman alıcı olan bu süreçte faaliyetlerinize kaldığınız yerden devam etmeniz gerekir.
Küçük işletmeler krediye gerçekten ihtiyaç duyup duymadıklarına iyi karar vermelidirler. Bir yatırımcı davet edip ek finansman ihtiyacını karşılamak yerine krediye yönelmek çok daha sağlıklı bir fikir olabilir. Ancak kredi kullanarak borç üzerine borç yaratmak doğru bir seçenek değildir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.