MediaMarkt Startup Challenge yarışması gerçekleştirildi

MediaMarkt Startup Challenge, geleceğin teknolojilerini kurgulayan şirketlerle, perakendeyi yeniden şekillendirecek girişimcileri bir araya getirdi. Çok uzun bir süredir sektörde edindiği deneyimi, ezber bozacak ve yenilikçi fikirlerle buluşturmayı hedefliyor.

MediaMarkt Startup Challenge yarışması gerçekleştirildi

50 yılı aşkın birikimiyle, 13 ülkede ve 1000’den fazla mağazası ile hizmet veren MediaMarktSaturn Perakende Grubu'na bağlı MediaMarkt, dünya markalarını Alman uzmanlığı ve uygun fiyatlarla müşterilerine sunuyor. Avrupa’nın 1 numaralı elektronik perakendecisi MediaMarkt, koşulsuz müşteri memnuniyeti odağı, bol çeşit ürün yelpazesi, kaliteli satış öncesi/sonrası hizmet anlayışıyla her geçen gün ziyaretçilerini mağazalarında ve www.mediamarkt.com.tr'de ağırlamaya devam ediyor.

Geleneksel hale gelen MediaMarkt Startup Challenge yarışmasının beşincisi 1 Kasım 2022 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi. Benim de yerinde takip ettiğim etkinliğe 51 ülkeden 205 farklı girişim katıldı. Ön elemeyi geçen 10 girişim ise final etkinliğinde değerlendirildi ve jüriye sunum yaptılar.

Yarışmanın açılış konuşması MediaMarktSaturn Perakende Grubu COO’su ve MediaMarkt Türkiye CEO’su Yenal Gökyıldırım tarafından yapıldı. Yarışmada sunumlar İngilizce olarak yapıldı. Zira jüri üyeleri arasında yabancı katılımcılar da vardı.

Yarışmaya ev sahipliği yapan ve jüri koltuğunda bulunan MediaMarktSaturn Perakende Grubu COO’su ve MediaMarkt Türkiye CEO’su Yenal Gökyıldırım, “yarışmamız ile girişimcilere destek sunmaya ve ülkemizde girişimcilik ekosistemini geliştirmeye devam ediyoruz” dedi. Gökyıldırım sözlerine şöyle devam etti: “Tüm çalışmalarımızın temelinde müşterilerimizi daha iyi tanımak, ihtiyaçlarını anlamak, müşteri deneyimini ve memnuniyetini her zaman en üst seviyede tutarak deneyim şampiyonu olmak yatıyor. Bugün sektöründe Avrupa’nın açık ara lideri olmamızı sağlayan güç ise farklı teknolojilere tanıklık ettiğimiz tarihimizde her türlü inovasyona açık olmamız ve onu en iyi şekilde kullanmamız. Bu nedenle biz kendimizi her zaman “geleceğin perakendecisi” olarak görüyoruz. MediaMarkt Startup Challenge’ı da globaldeki bu vizyonumuzu Türkiye’de de hayata geçirmek ve ülkemizdeki girişimleri desteklemek için başlattık. 5 yıl önce dijitalleşmeyi iş süreçlerine adapte edebilen ve bu bağlamda perakende sektörüne yönelik çözümler geliştiren projeleri aramak üzere yola çıktığımız projemiz, ilerleyen yıllarda kapsama alanını genişletti ve dünyanın birçok ülkesinden başvuru almaya başladı.”

Yarışmanın kazananı, dijital dünyayı ve veri destekli kişiselleştirmeyi bir araya getirerek gerçek zamanlı müşteri deneyimini iyileştiren Oriient oldu. Yarışmada ikinciliği Varsapp, üçüncülüğü ise Vouchery.io aldı.

İç mekan konumlandırma sistemi olan Orieent, dijital dünyayı ve veri destekli kişiselleştirmeyi bir araya getirerek gerçek zamanlı müşteri deneyimini iyileştiriyor.

Yarışmada ikinci olan Varsapp insanların kullanmadıkları eşyalarını kiraya verebilecekleri veya ihtiyaç duydukları ürünleri kiralayabilecekleri bir kiralama pazaryeriyken üçüncü olan Vouchery.io ise markaların kişiselleştirilmiş dijital promosyonları otomatikleştirmesine yardımcı olarak kampanyalardan yatırım getirisini artıran yapay zeka destekli bir promosyon altyapısı.

Etkinliği heyecanlı geçtiğini belirteyim. Yarışmaya başvuran projelerin detaylarına bakacak olursam:

- 51 ülkeden 205 başvuru değerlendirildi
- Bunlardan 103’ü perakende satış teknolojileri,
- 54’ü kurumsal dijitalleşme süreçleri,
- 15’i satış sonrası teknolojilerle ilgili girişimler oldu.
- Geri kalan başvurular ise farklı alanlarda yapıldı.
- Başvuran girişimlerden 136’sı yatırımcılardan fon toplamayı başardı.

Yarışmanın oldukça heyecanlı geçtiğini belirteyim. Önceki yarışmaların kazananları bugüne kadar birçok çalışmaya imza attı ve çeşitli firmalarla işbirlikleri yaptılar.