Basın bülteni

Türk Telekom'dan abonelerini sevindirecek haber

Türk Telekom özellikle çevreci abonelerini sevindirecek bir haber paylaştı. İşte konunun detayları.

Türk Telekom'dan abonelerini sevindirecek haber

Türkiye'deki 3 büyük operatörden biri olan Türk Telekom özellikle çevreci abonelerinin hoşuna gidecek bir projesini paylaştı. İşte konu ile ilgili tüm dikkat çeken detaylar.

Türk Telekom, 5 Haziran Dünya Çevre Günü vesilesiyle geri dönüşüm, enerji tasarrufu ve yenilenebilir enerji kullanımı alanında Türkiye’ye örnek niteliğinde sonuçlar elde ettiğini duyurdu. Türk Telekom çalışanlarının Türkiye’nin dört bir yanında düzenlediği “E-Atık Topluyoruz, Doğayı Koruyarak Yeniliyoruz” kampanyası ile 2018, 2019 ve 2020 yıllarını kapsayan son üç yıllık dönemde yaklaşık 18 ton elektronik atık geri dönüşüme gönderildi. Toplanan atıkların üstün zekâlı çocukların elektronik atölyesi eğitimlerinde kullanılması sağlandı. Dönüşümden elde edilen gelir ile 55 çocuğun eğitimine katkı verilirken Türk Kızılay kurumuna da bağış yapıldı.

Dünya Çevre Günü’ne yönelik açıklama yapan Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, Türk Telekom’un sürdürülebilir çevre stratejisi kapsamında atık yönetimine ilişkin kapsamlı çalışmalar yürüttüğünü belirtti. Önal, atık yönetim stratejileri doğrultusunda doğal kaynakların hızla tüketilmesinin önüne geçmeyi ve üretilen atıkları, çevre ve insan sağlığı için bir tehdit olmaktan çıkararak ekonomi için bir girdiye dönüştürmeyi amaçladıklarını ifade etti. Önal, küresel ölçekte öncelikli bir politika hedefine dönüşen sürdürülebilir kalkınma yaklaşımının bu stratejinin temelini oluşturduğunu kaydetti. Karbon Saydamlık Projesi’ne (CDP) raporlama yapan Türk Telekom’un üretilen karbon miktarının azaltılmasına yönelik yürüttüğü projelere de dikkat çeken Ümit Önal, bu projeler sayesinde emisyon miktarlarını azaltarak hava kirliliğinin önüne geçildiğine ve yeşil enerji kullanım oranının artırıldığına vurgu yaptı. 

Türk Telekom atıkların çevreye zarar vermesini önlüyor

Türk Telekom çalışanlarının gönüllü katılımıyla başlatılan Sıfır Atık Projesi etkinlikleri kapsamında çöplerin türlerine göre ayrı ayrı biriktirilip geri dönüştürülmesi sağlandı. Projeye ilişkin detaylar veren Önal, “Türk Telekom olarak insanı merkezimize alarak dokunduğumuz herkesi ‘Değerli Hissettirmek’ gayesiyle toplum ve çevre için iyilik ve fayda üretmeyi sürdürülebilirlik stratejimizin bir gereği olarak görüyoruz. Bu doğrultuda Türk Telekom iş yerlerimizde Sıfır Atık Projesi kapsamında 2018-2019-2020 yıllarında elde edilen sonuçlara göre 26 ton cam atık geri dönüşümü ile 31 kilogram ham madde tasarrufu sağlandı. 340 ton atık kağıt geri dönüşümü ile 5 bin 780 adet ağaç kesilmekten kurtarıldı. 13,7 ton atık metal geri dönüşümü ile 18 kilogram hammadde tasarrufu sağlandı. 77 ton atık plastik geri dönüşümü ile 190 bin 672 litre petrol tasarrufu sağlandı. Ayrıca 1107 metreküp depolama alanı, 11 bin 250 metreküp su, 1 milyon 848 bin 485 kWh enerji tasarrufu oluştu ve 65 bin 418 kilo sera gazının doğaya salınımı engellendi” dedi.  

“Elektrikte yaklaşık yüzde 40, sulamada yüzde 30’a varan tasarruf sağlandı”

Türk Telekom’un kâğıt tüketimini ve kurumsal karbon ayak izini azaltmak amacıyla e-fatura kullanan müşteri oranını artırmayı hedeflediğini belirten Önal, “Türk Telekom ait 1.700’ü aşkın lokasyonda güneş enerjisi sistemi kullanıldı  ve bu sistem, toplam 2,35 MW civarındaki kurulu gücü ile enerji üreterek karbon salınımının azaltılmasını sağladı. 2020 yılında e-fatura kullanımı sayesinde Türk Telekom’un çevreye sağladığı katkı yaklaşık 54 bin ağaca, 13 milyon kWh enerji ve 101 bin metreküp su tasarrufuna tekabül etti. Türk Telekom’un birçok farklı şehirde, yerel yönetimlerle birlikte hayata geçirdiği ‘Yeni Nesil Şehirler’ projesi kapsamında yeni nesil enerji uygulamaları sayesinde bu şehirlerde elektrikte yaklaşık yüzde 40, sulamada yüzde 30’a varan tasarruf sağlandı. Yeni nesil ulaşım uygulamaları ile trafikte geçirilen sürede yaklaşık yüzde 35, yakıtta yaklaşık yüzde 30 tasarruf elde edildi ve bu sürenin düşmesine bağlı olarak karbon salınımının yaklaşık yüzde 25 azaltılması sağlandı. Çevreye verdikleri katkılardan ötürü tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.  

Yorumlar
Serdar Tokatı Basar
Ev interneti ve telefonuyla birlikte 7 hattım vardı taahut süresi dolddukca hatlarımı başka oparatore taşıyorum. 19 yıldır çektirdiği eziyet ve ukala müşteri temsilcileriyle hersene taahut icin görüşmekten yılsonuna kadar kurtulmuş olacağım.Aynı hattı kullanan iki kişiden birine yüzde 30 indirim uygularken diğerine paket fiyatı ödetmek cin fikirlilik değil kendi ayağına sıkmaktır. O yüzden by by Telekom.
Cevapla
Vatandaş
Burnunuz uzayacak
Cevapla
Saff
Daha önce 2 gb internetim vardı internet bitmiyordu şim sil süpür den gelenler dahi aylık 30 gb buluyor daha 18 günüm var 7 gb kaldı anlamadım ara sıra pbung oynasam yada bir kaç dakkalığına facebook video izlesem hemen 2 gb gidiyor ben anlamadım bu işten
Cevapla
Neslim01
Herkes şikayet ederek yorum yapmış her numara farklı paketleri onaylaliyor vede ben 1000 dakika 1000 sms 20 gb interneti 45 tl ye yapıyordum içinde telsiz kullanımda vardı 3 ay öyle kullandım sonra bana indirim kazandınız die aradılar kabul ediyorsanız onay verin dediler şimdi 1000 dakika 1000 sms 20 gb 27 tl telsiz kullanımlarda içinde ben gayet memnunum bazen cwkmitir o sınır bozucu onun dışında sorun yok faturalı hattin bu arada
Cevapla
İsa
Merhaba bunu nasıl yaptırdınız 45 tl ye 1000 sms 1000 dakika ve 20 gb bende de türk telekom amma 750 dakika 750 sms 2 gb 47 tl
Hdhdhdj
Dünyanın en pahali internetini kullanıyoruz ülke batiyor
Cevapla
Erkan Serkan
Hadi len Hollanda'da 7 yıl önce 25 Euro idi şimdi iki katı olmuştur lavuk bilip bilmeden atmışsın
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.