Basın bülteni

Xiaomi, 2021 3. çeyrekte yine lider!

Artan kârlılık ile birlikte internet hizmetleri gelirleri üç aylık dönemde en yüksek düzeye ulaştı. Dünya genelinde 500 milyonu aşan 30 günlük Xiaomi MIUI aktif kullanıcı ile kullanıcı sayısı istikrarlı yükselişini sürdürdü

Xiaomi, 2021 3. çeyrekte yine lider!

Merkezinde Nesnelerin İnterneti (IoT) platformu ile birbirine bağlı akıllı telefonlar ve akıllı donanımlar bulunan bir tüketici elektroniği ve akıllı üretim şirketi olan Xiaomi Corporation ("Xiaomi" veya "Grup"; Hisse Senedi Kodu: 1810), 30 Eylül 2021 tarihinde sona eren 2021 yılının ilk üç ve altı ayını içeren denetlenmemiş konsolide sonuçlarını açıkladı.

2021 yılının üçüncü çeyreğinde Xiaomi’nin toplam geliri, bir önceki yıla göre %8,2 artarak 78,1 milyar RMB'ye ulaştı. Düzeltilmiş net kâr ise bir önceki yıla göre %87,4 artarak 5,2 milyar RMB oldu. Üçüncü çeyrekte Çin'deki teknoloji sektörüne yönelik küresel makro ortamı ve piyasa duyarlılığından etkilenen Xiaomi'nin cari dönemde gerçeğe uygun değer farkı kâr veya zarar üzerinden ölçülen uzun vadeli yatırımları, şirketin net kârı üzerinde önemli bir etkisi olan gerçekleşmemiş mali kayıplara neden oldu. Bu duruma rağmen Xiaomi'nin temel ticari karlılığı istikrarlı büyümesini sürdürdü. Xiaomi, her ikisi de istikrarlı büyümesini sürdüren toplam gelir ve düzeltilmiş net kâr ile mükemmel bir iş modeli ve operasyon sergiledi.

Diğer taraftan Xiaomi'nin dünya genelinde 30 günlük MIUI aktif kullanıcı sayısı 22 Kasım 2021 itibarıyla 500 milyonu aşarak Xiaomi'nin "Smartphone x AIoT" stratejisi açısından önemli bir dönüm noktasına ulaştı.

2021 Yılının Üçüncü Çeyreğinde Öne Çıkan Rakamlar:

Toplam gelir, yıllık %8,8 artışla 78,06 milyar RMB’ye ulaştı
Brüt kâr, yıllık %40,6 artışla 14,29 milyar RMB oldu.
IFRS dışı düzeltilmiş net kâr yıllık %254 artışla 5,18 milyar RMB’ye yükseldi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Xiaomi Corporation sözcüsü şunları söyledi: "2021'in üçüncü çeyreğinde "Smartphone x AIoT" stratejimizi güçlendirmeye ve premium akıllı telefon pazarında ilerlememizi sürdürüyoruz. Akıllı telefon satışları açısından 11 ülke ve bölgede 1. sırada yer aldık. Premium pazarındaki rekabet gücümüzü daha da artırmak için ürün ve teknolojilerde inovasyonlara ve geliştirmelere devam ettik. İnternet hizmetlerinden elde ettiğimiz gelir son üç ayda yeni bir zirveye ulaştı. Ürünlerimizin temel rekabet gücünü destekleyen araştırma ve geliştirme faaliyetlerimize yatırım yapma kararlılığımızı devam ettiriyoruz." Diğer taraftan Xiaomi'nin dünya genelinde 30 günlük MIUI aktif kullanıcı sayısı itibarıyla 500 milyonu aşarak Xiaomi'nin "Smartphone x AIoT" stratejisi açısından önemli bir dönüm noktasına ulaştı.

Üç Aylık Performans Değerlendirmesi

xiaomi

Artan kârlılık ile birlikte internet hizmetleri gelirleri üç aylık dönemde en yüksek düzeye ulaştı. Üçüncü çeyrekte Xiaomi'nin kârlılığı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 27,1 artan internet hizmetleri gelirinin 7,3 milyar RMB'ye ulaşmasıyla güçlenmeye devam etti. İnternet hizmetleri segmentinin brüt kar marjı, geçen yılın aynı dönemine göre 13,1 puan artarak %73,6 oldu.

Grubun dünya genelinde internet kullanıcı sayısı üçüncü çeyrekte hızla genişlemeye devam etti. 22 Kasım 2021 itibarıyla, dünya genelinde MIUI aktif kullanıcı sayısı ilk kez 500 milyonu geçerek küresel genişleme sürecinde Xiaomi'nin önemi bir dönüm noktasına ulaşmasını sağladı. 2021 yılının Eylül ayında MIUI aylık aktif kullanıcı sayısı yıllık %32 artarak 485,9 milyona yükseldi. Çin'deki aylık aktif kullanıcı sayısı ise yıllık %16,4 artışla 127,3 milyona ulaştı. Kullanıcı sayısı art arda dört çeyrekte artış gösterdi. Eylül ayında Xiaomi akıllı TV ve Xiaomi Box kullanıcı sayısı yıllık %33 arttı. 30 Eylül 2021 itibarıyla ücretli TV abone sayısı bir önceki yıla göre %13,5 artışla 4,7 milyona ulaştı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.