Bilgisayar

Apple, iOS ve macOS için önemli güvenlik uyarısı!

Apple geçtiğimiz günlerde bir güvenlik açığı ile gündeme gelmişti. Şirket şimdi bu açığı kapatacak yeni bir güncelleme sundu. İşte detaylar.

Apple, iOS ve macOS için önemli güvenlik uyarısı!

Apple iOS ve Mac için önemli bir güvenlik açığını kapatacak yamayı yayınladı. Daha önce iPhone, iPad veya macOS Monterey kullanan kullanıcıların güvenlik ile ilgili problemler yaşayabileceğini belirten şirket bu durumu düzeltmek için kolları sıvadı.

Görünüşe göre söz konusu güvenlik açığında saldırganlar kullanıcı gibi davranarak sistemi ele geçirebiliyorlardı. Bu güvenlik açığı ile hedef cihazın kontrolünü ele geçirmek oldukça kolaydı. 

Apple, iOS ve macOS için önemli güvenlik uyarısı!

Apple, iOS ve macOS için önemli güvenlik uyarısı! - Resim : 1

Şirket ayrıca , Safari, Mail ve diğer birçok iOS ve macOS uygulaması tarafından kullanılan motor olan WebKit'i etkileyen bir güvenlik açığı için bir düzeltme de yayınladı. Şirkete göre, saldırganlar kötü amaçlı yazılımı diledikleri gibi kullanabiliyorlardı. Söz konusu güvenlik açıkları en çok bilgisayar kullanıcılarını ilgilendiriyordu. Her iki kusur da macOS Monterey 12.5.1'de mevcut ve Apple şimdi bu durumu düzeltmek adına işletim sistemi için bir yama yayınladı.

Güncelleme ile özellikle iPhone 6s ve üstü güvenlik açığından kurtulacak. Her iki kusur da şu anda aktif olarak istismar edilebilir durumda bu sebeple güvenlik yamasını alana kadar dikkatli olmakta fayda var. Apple kullanıcılarınının ilgili cihazlara en son yazılım güncellemesini indirerek yamaları yüklemeleri muhtemelen akıllıca olacaktır.

Yorumlar
Mmet
Darısı dandroidlere diyelim, yılda bir güncelleme alırlar. Bşrde Apple şöyle böyle derker.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.