Apple Vision Pro genişlemeye devam ediyor

Apple Vision Pro, daha fazla ülkede kullanıcılarla buluşuyor. Bu yeni cihaz hangi ülkelerde satışa çıkacak?

Apple Vision Pro genişlemeye devam ediyor

Apple, dört ay önce piyasaya sürdüğü Vision Pro başlığını sekiz ülkede satışa sunacağını duyurdu. Erken ön siparişlerin açılacağı ülkeler arasında Japonya, Singapur ve Çin bulunuyor. Bu bölgelerde, 300 doların altında bir alternatif olan Apple Vision Pro, popülerlik kazanıyor. Açıklama, 11 Haziran 2024'te düzenlenen yıllık Dünya Geliştiriciler Konferansı'nda yapıldı. Apple CEO'su Tim Cook, modelin bazı büyük pazarlarda kullanıma sunulacağını belirtti.

Apple Vision Pro, Cupertino merkezli şirketin ilk başa takılan ekran cihazı ve uzun vadede iPhone'un yerini alması hedefleniyor. Bu cihaz, artırılmış gerçeklik platformu ve mekansal bilgisayar olarak tanımlanıyor. Dijital içerikleri gerçek dünya ile birleştirerek kullanıcılar için artırılmış gerçeklik deneyimleri yaratabiliyor.

Apple Vision Pro, minimum 256 GB depolama kapasitesine sahip olup, 1 TB'a kadar çıkabiliyor. Optik eklemeler, ABD pazarında olduğu gibi ayrı olarak satılıyor. Uluslararası pazarda Apple Vision Pro'nun kullanılabilirliği ile ikinci bir başlığın üzerinde çalışıldığına dair söylentiler var. Bir sonraki Apple Vision başlığının 2025 sonu veya 2026 başında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya ve İngiltere için Apple Vision Pro ön siparişleri 28 Haziran'da açılacak ve satışlar 12 Temmuz'da başlayacak.

Lansman sırasında Apple Vision Pro'nun fiyatı 3.499 dolardı, ancak o zamandan beri minimal indirimler uygulanmış durumda. Uluslararası fiyatlandırma, döviz dalgalanmaları ve yerel vergi politikaları nedeniyle küçük farklılıklar göstermekle birlikte, genel olarak ABD fiyatına yakın seyrediyor.

Çin'de 256 GB versiyonu 4.135 dolar, 512 GB modeli 4.342 dolar ve 1 TB versiyonu 4.549 dolardan satışa sunulacak. Apple Vision Pro için opsiyonel optik eklemeler ise 69 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.