Bilgisayar

Apple yeni yongası ile tarih yazacak! Bu nasıl güç?

Apple M3 çipi, daha düşük çekirdeğe sahip olmasına rağmen M2 Max ve M2 Pro'dan daha iyi performans gösterebilir.

Apple yeni yongası ile tarih yazacak! Bu nasıl güç?

Apple, yeni akıllı telefon ve PC ürünlerini çalıştıracak olan A17 Bionic ve M3 yongalarını piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Ancak resmi bir duyurudan önce, M3 yongasının performansını gösteren yeni bir sızıntı ortaya çıktı ve bu detay yeni cihazlar için oldukça etkileyici olduğu söylenebilir.

GeekBench 6 platformunda M3 yongasının sentetik benchmark skorlarını paylaşan Vadim Yuryev'in bir tweeti, son sızıntı olarak karşımıza çıktı. M3 yongası, bu skorlara bakılırsa tek çekirdekli testlerde 3.472, çoklu çekirdekli testlerde ise 13.676 puan elde etti. Bu skorlara bakarak, M3 yongasının öncüsü olan M2'ye kıyasla ciddi bir gelişme kaydettiği görülmekte.

Apple yeni yongası ile tarih yazacak! Bu nasıl güç?

Bu geliştirmeler, M3 yongasını daha önceki yüksek performanslı M2 Max ve M2 Pro yongalarına sahip MacBook'lara kıyasla daha iyi hale getiriyor. Çoklu çekirdekli testlerde, M3 yongası M2 Max'e göre yalnızca yüzde 6 daha yavaş ancak M2 Max'in 12 çekirdeği varken, M3'ün sadece 8 çekirdeği olduğunu unutmamak gerekiyor. Ancak tek çekirdekli test skorları farklı bir hikaye anlatıyor, M3 yonga, M2 Max'e göre %24 daha hızlı bir performans sergiliyor.

Diğer yandan, M3, tek çekirdekli ve çoklu çekirdekli testlerde yaklaşık %12 oranında daha yüksek skorlar alarak 10 çekirdekli M2 Pro yongasını geride bırakıyor. Bu da, yakında piyasaya çıkacak olan Apple M3'ün oldukça yetenekli olduğunu ve Cupertino merkezli devin en iyi yongalarıyla eşleşebileceğini gösteriyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.