Apple’ın yeni MacBook Air modeli birçok “en” özelliğe sahip

Apple tarafından tanıtılan yeni MacBook Air’e baktığımız zaman, bu bilgisayarın hem önceki modellere hem de rakiplerine göre pek çok artısının olduğunu görüyoruz.

Apple’ın yeni MacBook Air modeli birçok “en” özelliğe sahip

Apple, dün WWDC ana etkinliğinde popüler MacBook Air modelinin 15 inçlik versiyonunu görücüye çıkardı. İddiaya göre bu boyutlarındaki en ince dizüstü bilgisayar olan yeni MacBook, mevcut 13 inçlik Air modeline eşlik ediyor. Yeni MacBook, M2 yonga seti ile donatıldı ve 500 nit parlaklık ile bir milyar renk gösterebilen yeni bir Retina ekranla birlikte geliyor.

Yeni MacBook Air modeli, sadece 11.5 mm kalınlığında ve bu özelliği ile dünyanın en ince 15 inçlik dizüstü bilgisayarlarından biri olarak öne çıkıyor. Cihaz, yaklaşık 1.496 kg ağırlığındayken, en hafif dizüstü bilgisayarlar listesinde de yer alıyor. Aslında, Apple yeni cihazın "en çok satan 15 inçlik Intel Core i7 PC dizüstü bilgisayarından" yarım pound daha hafif olduğunu belirtiyor. Apple, ayrıca yeni Air modelinin en hızlı Intel MacBook Air modellerine kıyasla 12 kat daha hızlı olduğunu ve 18 saate kadar pil ömrü sunduğunu belirtiyor.

Apple’ın yeni MacBook Air modeli birçok “en” özelliğe sahip

15 inçlik MacBook Air, 13 inçlik modelinde kullanılan M2 yonga seti ile güçlendirilmiş. 8 çekirdekli bir CPU'ya sahip bu yonga seti, 4 performans ve 4 verimli çekirdek, 10 çekirdekli bir GPU ve 16 çekirdekli bir Sinirsel İşlem birimini içeriyor. Dizüstü bilgisayar, 24GB'ya kadar yapılandırılabilir 8GB birleşik belleğe sahip.

M2 yonga seti, 15 inçlik MacBook Air'a 18 saate kadar pil ömrü sağlıyor. Dizüstü bilgisayar ayrıca iki adet USB-C Thunderbolt portu, bir adet MagSafe şarj portu ve tüm cihazlarınızı bağlamak için bir adet 3.5mm kulaklık jakına sahip. Üstelik, cihazda üç mikrofon ve altı hoparlör bulunuyor.

Apple, yeni MacBook'unu gece mavisi, yıldız beyazı, uzay grisi ve gümüş renk seçenekleriyle sunuyor. 15 inçlik Air, bugünden itibaren 1.299$ (eğitim için 1.199$) fiyatından sipariş verebilecekler  ve sevkiyatta gelecek hafta başlayacak.