Beklentilerinizi yükseltin! MateBook X Pro 2023 incelemesi

Son yıllarda PC pazarında önemli işler başaran Huawei, yeni MateBook X Pro modelini satışa sundu. Peki bu model bizlere neler sunuyor? İşte bu sorunun cevabı.

Son yıllara Huaweinin PC pazarında muazzam işler yaptığını söyleyebiliriz. MateBook serisi ile pazarda fırtınalar estiren Çinli teknoloji devi, yeni modeli MateBook X Pro 2023 ile de tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Hafiflikteki mükemmellik!

MateBook X Pro’yu test ettiğimiz süre boyunca beklentilerimizi sonuna kadar karşıladığını söyleyebiliriz. Özellikle hafif ve ince yapısı sayesinde işinizi dilediğiniz yere taşıma imkanı sunuyor. Tüm işlerinizi halledebileceğiniz, tasarım programları çalıştırabilecek kadar güçlü ve şarjı saatlerce gidebilecek bir PC sizce ne kadar hafif olabilir?

Beklentilerinizi yükseltin! MateBook X Pro 2023 incelemesi - Resim : 1

Saydığımız bu şartları yerine getirebilen bir PC’nin ortalama 2 kg’lık bir ağırlığa sahip olduğunu biliyoruz. En azından hali hazırda satışta olan laptopları göz önüne aldığımızda karşımıza böyle bir rakam çıkıyor. Fakat MateBook X 2023 sadece 1.26 kg. Öyle ki bazen bilgisayarınızı çantanızda taşıdığınızı bile unutuyorsunuz. 14.2 inçlik bir bilgisayara göre 1.26 kilogramlık ağırlık ciddi bir mucize gibi duruyor.

Beklentileriniz karşılayan bir kullanım deneyimi

MateBook X Pro 2023 ile ortalama olarak 10 gün geçirdik. Açıkçası bu süre içerisinde özellikle taşınabilirlik anlamında, bana çok yardımcı olduğunu söyleyebilirim. Hafif ve kompakt yapısı sayesinde MateBook X Pro 2023’ü hemen her yere götürme imkanım oldu. Bir kafeden tutun da ailemle vakit geçirdiğim piknik alanına kadar her yerde MateBook X Pro 2023 ile rahat bir şekilde çalışabildim.

MateBook X Pro 2023’ün bana göre en önemli artılarından bir tanesi de dokunmatik ekrana sahip olması. Bu sayede ekran üzerindeki uygulamalarda çok daha hızlı aksiyonlar alabiliyorsunuz. Nitekim bu durum da işlerinizi daha rahat bir şekilde halletmenizi sağlıyor.

Beklentilerinizi yükseltin! MateBook X Pro 2023 incelemesi - Resim : 2

Elbette bu rahatlığın yanında sunulan üst düzey premium özellikler de işlerin hızlı bir şekilde hallolmasında büyük rol oyuyor.

Her ne kadar ben bu bilgisayarı iş için kullanmış olsam da pekala dizi film izlemek hatta oyun oynamak için de kullanılacak bir yapıda olduğunu da sizlerle paylaşmalıyım.

Genel olarak benim gibi ofis dışında çalışmayı seviyorsanız, MateBook X Pro 2023 ciddi anlamda sizin en büyük yardımcınız ve iş ortağınız olacaktır.

Üst düzey performans

Şimdi gelelim cihazımızın teknik özelliklerine. Az önce de bahsettiğimiz üzere bu modelde 14.2 inçlik bir ekran bulunuyor. 3:2 en boy oranına sahip olan ekranın gövdeye oranı ise yüzde 92.5 seviyelerinde. 3120 x 2080 piksellik çözünürlük sunan ekranın piksel derinliği ise 264PPI.

Beklentilerinizi yükseltin! MateBook X Pro 2023 incelemesi - Resim : 3

90Hz’lik yüksek yenileme hızı sunabilen bu ekranda 10 nokta dokunmatik kontrol özelliği de yer alıyor. Yani klavye ya da touchpad’i kullanmak istemediğiniz anlarda, dokunmatik ekranın nimetlerinden faydalanabiliyorsunuz.

Görünümü ile dikkat çeken MateBook X Pro 2023 pürüzsüz metalik gövdesi ile tam bir tasarım harikası diyebiliriz. Bu tasarım harikasına, Intel’in Evo sertifikalı 13. Nesil i7-1360P işlemci, 16GB RAM ve 1TB depolama alanı eşlik ediyor. Tümleşik Intel Xe Iris grafik yongası sayesinde, pek çok oyunu da rahat bir şekilde oynayabiliyorsunuz. Elbette burada Intel’in yeni tümleşik yongası için ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Çünkü bu yonga önceki nesline oranla yüzde 117’lik bir performans artışına sahip.

MateBook X Pro 2023’de 2’si Thunderbold 4 olmak üzere 4 ade tip c bağlantı noktası yer alıyor. Bu bağlantı noktalarına WiFi 6E / WiFi 6 desteği eşlik ediyor.

Beklentilerinizi yükseltin! MateBook X Pro 2023 incelemesi - Resim : 4

Huawei MateBook X Pro 2023’ü almalı mıyım?

Elbette söz konusu bilgisayar olduğunda kullanıcıların önünde pek çok seçenek bulunuyor. Lakin MateBook X Pro 2023’ü rakiplerinden ayıran pek çok özelliği bulunuyor. Huawei Windows tabanlı laptoplarda yer almayan Free Touch isimli teknolojisi ile kullanıcıların işini fazlasıyla kolaylaştırmış durumda.

Touch Pad’e entegre edilen bu özellik sayesinde dokunmatik yüzeyden parlaklık ayarı, video oynatma, tam sayfa ekran görüntüsü alma, programı küçültme, ekran kaydı alma, tarayıcı sekmesi kapatma ve bildirim merkezi ayarlarını yapabilme gibi anlık fonksiyonları gerçekleştirebiliyorsunuz. Sadece bu özellik bile MateBook X Pro 2023’ün rakiplerine karşı önemli bir artı kazanmasına zemin hazırlıyor.

Günümüzde MateBook X Pro 2023’ün sınıfında yer alan laptop modellerindeki en büyük problemlerden biri olan şarj sıkıntısı da Huawei tarafından çözülmüş. MateBook X Pro 2023 ile gelen 90W süper şarj özelliği sayesinde sadece 30 dakikalık şarj ile bilgisayarınızı 0’dan yüzde 58’e kadar şarj edebiliyorsunuz. Bu da ortalama bir kullanım senaryosunda sizlere 5 saatlik pil ömrü sunuyor. En azından bizim yaptığımız testlerde aldığımız sonuç bu oldu.

Beklentilerinizi yükseltin! MateBook X Pro 2023 incelemesi - Resim : 5

Kısaca özetlememiz gerekirse MateBook X Pro 2023 sizleri yarı yolda bırakmayacak bir bilgisayar. Eğer kendinize yeni bir iş ortağı arıyorsanız, MateBook X Pro 2023’ün, yükünüzü büyük ölçüde hafifleteceğini söyleyebiliriz.

Peki bu kadar kusursuz bir bilgisayar için belirlenen fiyat etiketi ne? Hali hazırda MateBook X Pro 2023 Huawei’nin online satış mağazasında 49.999 TL’den satışa sunulmuş durumda. Eğer bilgisayarı Huawei’nin online mağazasından satın alırsanız 1.000 TL sepet indirimi, 7.796 TL değerinde MatePad SE 128GB, AX2 Router, Swift Sırt Çantası ve Bluetooth Mouse gibi bonusların bulunduğunu da hatırlatmamız gerekiyor.

Dilerseniz bilgisayarın satış sayfasına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://consumer.huawei.com/tr/laptops/matebook-x-pro-2023-13th-gen-core/buy/