Bilgisayar

Bilgisayar satışlarındaki düşüşler sektörün genelini olumsuz etkiliyor

Bilgisayar pazarındaki gerilemenin bir türlü önüne geçilememesi, anakart üreticilerinin de büyük bir krizle karşı karşıya kalmasına neden oldu.

Bilgisayar satışlarındaki düşüşler sektörün genelini olumsuz etkiliyor

2022 yılındaki ekonomik belirsizliklerin ortasında, PC endüstrisi ve anakart üreticileri de yeni PC satışlarında büyük bir düşüş yaşadı. DigiTimes tarafından sağlanan bilgilere göre, ASUS, Gigabyte, MSI ve ASRock gibi önde gelen anakart üreticileri satışlarında ciddi bir düşüş yaşadı. 2022'de, PC endüstrisi yeni PC satışlarında yeni düşüşler yaşarken, anakart üreticileri de toplamda, 2021'e göre on milyon adet daha az bir satış gerçekleştirdiler.

2021 yılında ASUS 18 milyondan fazla anakart ürünü satarken, 2022'de bu rakam 13,6 milyona düştü ve %25'lik bir fark oluştu. GIGABYTE 2021'de 11 milyon ünite gönderirken, 2022'de şirket yaklaşık 9,5 milyon anakart üretti. GIGABYTE satışları en az düşen şirket olurken, şirketin satışları sadece %14 oranında geriledi.

Bilgisayar satışlarındaki düşüşler sektörün genelini olumsuz etkiliyor

MSI’a baktığımız zamansa durum çok daha kötü. 2021'de 9,5 milyon anakart üreten şirket, 2022'de satışları %42 azalarak 5,5 milyon üniteye düştü. Satışlardaki en büyük düşüş ise ünlü teknoloji şirketi ASRock'ta kaydedildi. Şirketin satışları 2021'de yaklaşık 6 milyon üniteyken, 2022'de sadece 2,7 milyon üniteye düştü. Bu, raporda kaydedilen en büyük düşüş ve 2022'deki satışların %55'lik bir azalış manasına geliyor.

PC endüstrisi, ekonomik koşulların zorluğundan en çok etkilenen sektörlerden biri oldu ve anakart üreticileri de benzer şekilde büyük düşüşler yaşadı. Yeni PC satışlarındaki düşüş, tüketicilerin harcamalarını kısıtlamaları nedeniyle meydana geldi. Bu durum, ASUS, Gigabyte, MSI ve ASRock gibi önde gelen anakart üreticilerinin satışlarını etkiledi ve 2022 yılında önemli ölçüde düşüş yaşanmasına neden oldu. İşin can sıkan kısmı ise bu düşüş trendi, öngörülemeyen ekonomik koşullar nedeniyle devam edebilir ve PC endüstrisi için daha fazla zorluklar getirebilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.