Bu özellikler çok konuşulur! Huawei Matebook D16 satışta!

Teknoloji pazarında tanıttığı her cihazla rakiplerini kıskandıran Huawei, yeni cihazıyla yine çok konuşulacak. D serisinden Matebook D16 bilgisayarına dair tüm yeni ve ilk özelliklerin devamı haberimizde.

Bu özellikler çok konuşulur! Huawei Matebook D16 satışta!

Son dönemin yükselen teknoloji üreticilerinden Huawei, tanıttığı cihazlarla rakiplerini geride bırakıyor. Çinli marka bu sefer de yine çok konuşulacak olan yeni ürünü Huawei Matebook D serisinden D16’yı tanıttı. Ürettiği her cihazda başarıya ulaşan marka, Matebook D16’da da yeni özellikleri ve şık tasarımıyla rakiplerine büyük bir fark atacak gibi görünüyor. Dilerseniz şimdi bu yeni cihazın biraz detaylarına göz atalım.

Huawei Matebook özellikleri neler?

Huawei Matebook D16 genel görünüm: Huawei, cihazlarında minimalistliği her zaman çok şık bir şekilde sunan bir marka oldu. Matebook D16’yı kutudan çıkarınca yine o şık ve asil duran yapısı bizleri karşılıyor. Yaklaşık 1,7 kg ağırlığı ve 16inç ekranı olan bilgisayar, diğer ana akım 15.6 inçlik bilgisayarlara göre daha hafif ve taşıması kolay. Gri renkte alüminyum alaşımlı metal gövdesinin de çizilmelere oldukça dayanıklı olduğunu söyleyebiliriz. Huawei’nin ilk defa kullandığı numerik klavye ise dikkat çekiyor.

Huawei Matebook D16 tasarım: 4,6 mm ince çerçeveleriyle ekran deneyimininde fark yaratan Huawei, %90’lık ekran gövde oranı sunuyor. Huawei’nin ilk FullView 16:10 altın oran ekranı ve 60 Hz tazeleme oranı tüm ihtiyacınızı karşılıyor. Aynı zamanda çift göz konforu sertifikası ile ekranı daha uzun süre kullanmanızı sağlıyor.

Yan taraflarında bulunan çoklu bağlantı noktaları ile donatılan bilgisayar da USB3.2 Gen1, USB2.0, USB –C1 HDMI 2.0 (4K60Hz) 3.5mm audio jack, USB-C2’ bulunuyor. Hatta bilgisayara USB-C bağlantı noktası üzerinden bir 4K monitör bile bağlayabilirsiniz.

1.7 kg’lık hafif tasarımında 248.7 mm boy, 356.7 mm en bulunuyor. Katlandığında ise bilgisayar 18.4 mm ile ince bir yapıya bürünüyor. Tasarım tarafında gerçekten ustalıkla çalışan marka yine çok iyi işler başarmış gibi görünüyor.

Huawei Matebook D16 donanım: Yepyeni mimarisi ile profesyonel düzeyde performansa sahip bilgisayarda 12. Nesil Intel Core™ H Serisi İşlemci kullanılmış. Huawei için ilk olan bu yeni işlemci güçlü bir performans sergiliyor. 8 GB RAM veya 16 GB RAM seçeneği mevcut bilgisayarın 512 GB dahili depolaması bulunuyor.
Büyük görevli işler için bilgisayarların bazen çok yoğun bir şekilde çalışması gerekebiliyor. Haliyle bu da bilgisayarın ısınmasına yol açıyor. Ama Huawei’nin geliştirmiş olduğu HUAWEI Shark Fin fan daha iyi soğutma sunuyor ve bilgisayarınız ısınmıyor. Aynı zamanda azaltılmış fan sesi sizi rahatsız etmiyor.

Marka şarj konusunda yine çok iddialı. Yeni tasarımlarında %30 daha küçük bir şarj aleti tasarlayan Huawei 60Wh batarya,120 gramlık 65W Huawei SuperChange adaptör ile çok hızlı şarj edebilme olanağı sunuyor. Aynı zamanda bu şarj aleti ile diğer Huawei cihazlarınızı şarj edebilirsiniz. Tüm işlerini bilgisayardan veya telefondan halletmeye çalışan kişiler için oldukça rahatlatıcı olduğunu söyleyebiliriz.

Huawei Matebook D16 kamera performansı: Pandemi dönemi ile beraber online görüşmeler hayatımızda oldukça önem kazandı. Bu zamana kadar ‘bilgisayar kamerası mı kullanıyoruz kaç megapiksel olduğunun önemi yok’ derken online görüşmeye katılan kişiler için artık bu konu can alıcı bir özellik oldu. Huawei’ de bu online görüşmeler için bizleri çok etkileyecek özellikler ile karşımıza çıktı. 1080p AI kamera ile otomatik takip, göz takibi, arka plan ekleme özellikleri bulunuyor. 88 derece geniş görüş açılı kamerası ile oldukça güzel çalışan bu özelliklerin yanında bir de AI Sound bulunuyor. Bu özellik konuşmacının sesine odaklanıyor, arka plan gürültülerini azaltıyor, yani görüntülü toplantılarınız için gürültüsüz bir alan yaratıyor.

Bu özellikler çok konuşulur! Huawei Matebook D16 satışta! - Resim : 1

Huawei Matebook D16 Numerik Tuş: Bilgisayara ilk göz attığımızda dikkatimizi çeken bir özellik vardı; Huawei’nin ilk numerik tuşlu klavye kullanması. Bu özelliği marka çok güzel bir şekilde donatmış. Numerik klavye üzerinden 4 farklı kısa yola ulaşabiliyorsunuz. Bunlar; kamera açıp kapatma, hesap makinesine hızlı erişim, AI Search ve PC’de offline/online arama, pencerelerin masaüstüne indirilebilme gibi kısa yollar. Özellikle ağır hizmet tipi bir ofis çalışması yaparken size kullanışlı ve yüksek verimli bir giriş ve çalışma deneyimi sunuyor.

Huawei Matebook D16 Metaline Anten: Markanın yine ilk defa bu cihazda kullandığı anten teknolojisi sinyal dönüştürme verimliliğini %56 oranında artırarak, uzun mesafeli iletimlerde hızı arttırarak verimliği çoğaltıyor. Özellikle oyun performansında ve çevrimiçi görüşmelerde düşük gecikme ve sorunsuz performans sunuyor.

Huawei Matebook D16 Süper Cihaz: İş verimliği için bağlantıların önemli olduğu bir gerçek. Ne kadar hızlı dosya gönderimi sağlanabilirse kullanıcı o kadar tatmin olur. İşte burada Huawei’nin geliştirdiği çoklu ekran işbirliği ile verimli dosya yönetimi ve hızlı bağlantılar sayesinde dosya aktarmak saniyelerinizi alacak. Özellikle Super Devıce sayesinde telefonunuzdaki fotoğrafları veya videoları, dokunmatik yüzeyin NFC alanına dokunarak doğrudan dizüstü bilgisayara aktarabilir, dosyaları tek seferde birden fazla Huawei cihazı arasında paylaşabilir, sürükle ve bırak özelliği ile istediğiniz cihaza aktarabilirsiniz.

Tüm işlemleri HUAWEI Mobile Cloud ile güvenli bir şekilde halledebilirsiniz. Özetle biz cihazı oldukça beğendik. Deneyimledikçe yeniliklerini ve güzelliklerini tek tek fark ettiğiniz cihazı temel olarak bu şekilde anlatabiliriz. Bu donanımlı cihazın Türkiye fiyatına gelecek olursak henüz bir fiyat etiketine sahip değil. Eğer tüm işlerinizi ve online görüşmelerinizi bilgisayar üzerinden hallediyorsanız kesinlikle almanız gereken bir cihaz olduğunu söyleyebiliriz. Peki siz neler düşünüyorsunuz?