Bilgisayar

Bu şarkı, yıllarca bilgisayarları çökertti! Sizde varsa mutlaka silin

Microsoft’un The Old New Thing blogunda “Janet Jackson laptop bilgisayarları çökertme gücüne sahipti” isimli ilginç bir yazı kaleme alındı.

Bu şarkı, yıllarca bilgisayarları çökertti! Sizde varsa mutlaka silin

Microsoft, bir şarkının Windows XP çalıştıran dizüstü bilgisayarları çökerttiği zamanlara ait çılgın bir hikayeden bahsediyor. Söz konusu şarkı, popüler pop sanatçısı Janet Jackson'ın Rhythm Nation'ı.

Görünüşe göre şarkı, bugün bile dizüstü bilgisayarlarda çok tipik olarak görülen 5.400 RPM sabit sürücü (HDD) modelleri için doğal rezonans frekanslarından birini içeriyor. Ve ilginç bir şekilde bu durum, sistemin çökmesine neden oluyordu. Hatta, şarkıyı çalmayan yakındaki dizüstü bilgisayarlar bile çöküyordu.


Microsoft, frekansların ne olduğunu paylaşmadı ve 12.5, 87.5, 1100, 1450, 1700, 1850 Hz'de belirli tepe noktaları olmasına rağmen, HDD'ler 0 ile 5.000 Hz arasında titreştiği için tam olarak belirlemek zor.

Sorunu çözmek için cihaz üreticileri, yıllar içerisinde çökmeyi önlemek amacıyla belirli frekanslar için bir filtre eklemek zorunda kaldı. İşin içine SSD’ler de girdikçe şarkı, sorun olmaktan çıktı. Yine de bu şarkıyı dinlemek isterseniz, bilgisayarınızın ne kadar eski olduğunu veya içerisindeki sabit diskin ne olduğunu hatırlamanızda yarar var.

Yorumlar
Patron07
Netbook kullandığım dönemde (2008) Arabesk şarkılar bilgisayarı yeterince çökertti
Cevapla
Oğuzhan özer
İlginç bir yazı paylaştığınız için teşekkür ederim belki bir kaç arkadaşa şaka yaparım :)
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.