Bilgisayar

Dell, bilgisayar satışlarındaki düşüş sonrası 6.650 kişiyi işten çıkarıyor

PC sevkiyatları, zorlu bir ekonomi ve pandemik sonrası durumlar nedeniyle düşmeye devam ederken bu durum Dell için özellikle acı verici bir sürece işaret ediyor.

Dell, bilgisayar satışlarındaki düşüş sonrası 6.650 kişiyi işten çıkarıyor

Şirket, "zorlu bir küresel ekonomik ortam" ile başa çıkmak için iş gücünün yaklaşık %5’ini, yani yaklaşık 6.650 çalışanını işten çıkaracak. Operasyon şefi Jeff Clarke'a göre, harici işe alımın dondurulması gibi daha önceki maliyet azaltma önlemleri yeterli olmadı ve  "düşmeye devam eden" bir pazar daha fazla eylem gerektiriyor.

Clarke’a göre işten çıkarmalar organizasyonel değişiklikleri ve "sıfırlamaları" içeriyor. Bu, satış ve hizmetlerin yanı sıra "öncelikli tekliflere" odaklanan mühendisliği de kapsıyor. Bloomberg, işten çıkarmalar sonrası Dell'in çalışan sayısının altı yılın en düşük seviyesine ve Ocak 2020'de pandeminin başlangıcındaki seviyesinin 39.000 kişi altına düşeceğini belirtiyor.

Dell, bilgisayar satışlarındaki düşüş sonrası 6.650 kişiyi işten çıkarıyor

Pandemi esnasında insanlar uzaktan çalışma için PC satın alımlarını artırırken, Dell pandeminin bu etkisinden en çok yararlananlardan biri oldu. Bununla birlikte, bu satış patlaması artık sona erdiği için, özellikle satın alma gücünün düştüğü ekonomik ortamda, firmanın bilgisayarlara olan bağımlılığı (gelirinin yaklaşık %55’i) bir sorun haline gelmeye başladı. Gartner ve IDC, Dell'in sevkiyatlarının 2022'de bir önceki yıla göre %16 ve son çeyrekte %37 düştüğünü tahmin ediyor. Bu, büyük bilgisayar satıcıları arasındaki en kötü düşüşlerden biri: dördüncü çeyrekte %41’lik bir düşüşle yalnızca Acer daha kötü bir performans gösterdi.

Bu, bu yılki bir çok işten çıkarmanın en sonuncusu ve Dell’in en önemli rakibi HP'nin 6.000 kadar işçiyi işten çıkaracağını açıklamasından aylar sonra geldi. Son aylarda çok az teknoloji şirketi bu durumdan zararlı çıkmaktan kaçınabildi ve Apple gibi nispeten başarılı markalar bile düşen satışlarla boğuşuyor. Basitçe söylemek gerekirse, Dell ancak bir bütün olarak endüstri köşeyi dönerse toparlanabilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.