Bilgisayar

Dell’in açıklanan mali tablosu, bilgisayar sektörünün içerisinde bulunduğu durumu gösterdi

Dünyanın en önemli bilgisayar üreticilerinden biri olan Dell, bir kez daha beklentilerin altında gelen mali tablosuyla dikkatleri üzerine çekti.

Dell’in açıklanan mali tablosu, bilgisayar sektörünün içerisinde bulunduğu durumu gösterdi

Dell Technologies Inc., PC ürünleri talebinin artan bir şekilde ertelenmesi nedeniyle hala devam eden talep daralması yüzünden Wall Street tahminlerinin altında kalan bir mali tablo açıkladı. Şirketin hisseleri, tahminlerin üzerinde çıkan dördüncü çeyrek sonuçlarına rağmen, beklentilerin altında kalan tahminler sonrasında işlem saatleri uzatmasında yaklaşık %3 düşüş kaydetti.

Gelirlerinin büyük çoğunluğunu PC satışlarından elde eden Dell, pandemiden önceki zirvelerden geri çekilen işletme ve tüketici işlerindeki talebi görmüş olsa da, bu durum güçlü depolama ve sunucu talebi ile bir dereceye kadar telafi edildi.

Dell’in açıklanan mali tablosu, bilgisayar sektörünün içerisinde bulunduğu durumu gösterdi

Şirketin, sunucular, depolama cihazları ve ağ donanımını içeren altyapı çözümleri grubundaki geliri, 3 Şubat'ta sona eren dördüncü çeyrekte %7 arttı. Bu arada, PC talebini gösteren ticari ve tüketici birimlerinden elde edilen gelir sırasıyla %17 ve %40 düşüş gösterdi.

Dell, birinci çeyrek gelirinin %17 ila %21 düşeceğini tahmin ediyor. Refinitiv verilerine göre, analistler ortalama olarak %17,4 düşüş bekliyorlardı. Öte yandan aslında Dell’in içinde bulunduğu bu durum bilgisayar sektörünün geneli hakkında da önemli bilgiler veriyor. Nitekim son birkaç çeyrektir büyük oranda gerileme yaşayan tek firma Dell değil. Başta Lenovo ve Asus olmak üzere birçok şirkette Dell ile aynı kaderi paylaşıyor ve işin kötüsü bu durumun ne zaman düzeleceğine ilişkin kimsenin bir bilgisi yok.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.