HP bir ilki başardı! Dünyanın en incesi!

Dizüstü bilgisayar dünyasının önemli isimlerinden biri olan HP, yeni tanıttığı bilgisayar modeliyle sınırları zorluyor. İşte detaylar!

HP bir ilki başardı! Dünyanın en incesi!

Amerikalı teknoloji devi HP, ABD pazarına yeni bir laptop modeli sunmuş durumda. Ancak bu sıradan bir dizüstü bilgisayar değil. Adından da anlaşılacağı üzere, HP Spectre Fold katlanabilir bir PC. Bu yenilikle HP, zaten katlanabilir bir laptop sunan ASUS ve Lenovo gibi markaların arasına katılmış oldu. Spectre Fold, dünyanın en ince ve en küçük 17 inç katlanabilir PC'si olarak öne çıkıyor. Kullanıcılara geniş ekranlı bir tablet ya da PC deneyimi sunuyor.

HP Spectre Fold, çıkarılabilir bir klavyeye sahip 3'ü 1 arada bir cihaz olarak karşımıza çıkıyor. Büyük 17 inçlik ekranı ikiye katlayarak normal bir 12,3 inçlik laptop olarak da kullanabilirsiniz. Aynı zamanda bağımsız bir tablet veya yerleşik destek ayağıyla masaüstü bilgisayar olarak da kullanılabilir. Kullanıcılar, istedikleri zaman bu kullanım modları arasında geçiş yapabilirler. Cihazın ağırlığı sadece 1,35 kg. Katlanmamış haliyle 277,05 x 376,1 x 8,5 mm, katlandığında ise 277,05 x 191,31 x 21,4 mm ölçülerinde.

HP bir ilki başardı! Dünyanın en incesi!

Spectre Fold'un ekranı, 17 inç boyutunda OLED dokunmatik ve stylus destekli bir panelden oluşuyor. Bu ekran 1,920 x 2,560 piksel çözünürlüğünde. IMAX Geliştirilmiş sertifikasına sahip olan ekran, 500 nit parlaklık, HDR10 desteği ve %99 DCI-P3 renk gamıyla dikkat çekiyor.

Ses tarafında, Bang ve Olufsen tarafından desteklenen dört hoparlöre sahip. Ayrıca 5MP HP True Vision Kızılötesi kamera ve zamansal gürültü azaltma özellikleri de bulunmakta. Güvenlik amacıyla özel bir mikrofon sessizleştirme tuşu ve kamera gizlilik anahtarı da mevcut.

Spectre Fold, 12. nesil Intel Core i7 işlemciyle donatılmış. Bu işlemci 4,7GHz'e kadar hız sunabilir. Intel Iris Xe entegre grafik kartıyla gelirken, 16GB LPDDR5x RAM ve 1TB SSD depolama alanı ile destekleniyor. Cihazın enerjisi altı hücreli 94,3Wh pil ünitesiyle sağlanıyor ve USB-C portu üzerinden 100W şarj desteği bulunuyor.

Cihaz, kutusundan Windows 11 işletim sistemiyle birlikte çıkıyor. Bağlantı seçenekleri arasında dört USB-C port, DisplayPort 1.4, WiFi-6 ve Bluetooth 5.3 bulunuyor.

HP Spectre Fold'un fiyatı $4,999. Ürünle birlikte tam boy çıkarılabilir klavye, HP Envy USB-C hub ve HP Kablosuz Şarj Edilebilir MPP2.0 Kalem dahil. ABD'de şirketin web sitesi üzerinden ön sipariş alınıyor.