HP, dünyanın en hafif 14 inçlik oyun laptopunu CES 2024'te tanıttı

Oyun tutkunlarını heyecanlandıran bu yeni cihaz, taşınabilirliği ve performansı bir araya getiriyor. HP'nin CES 2024'te tanıttığı bu laptop, hem hafifliği hem de üstün özellikleriyle dikkat çekiyor.

HP, dünyanın en hafif 14 inçlik oyun laptopunu CES 2024'te tanıttı

HP'nin CES 2024'te tanıttığı Omen Transcend 14, oyun laptopları arasında yeni bir devrim niteliğinde. Sadece 1.6 kilogram ağırlığında olan bu cihaz, RTX 4070 GPU gibi güçlü donanımlarla donatılmış. Günümüzde laptopların daha hafif ve ince olması için sürekli çaba sarf ediliyor. Ancak bu süreçte, genellikle performanstan ya da diğer önemli özelliklerden ödün veriliyor. HP ise Omen Transcend 14 ile bu dengeyi başarıyla sağlamış görünüyor.

Omen Transcend 14'ün boyut ve ağırlığı, bir ultraportable cihaza daha yakınken, bir oyun laptopundan beklenen özellikleri de eksiksiz sunuyor. 14 inç MacBook Pro'dan sadece 0.1 pound daha ağır olan bu cihaz, ASUS ROG Zepyrys G14 gibi rakiplerinden ise 0.15 pound daha hafif. Omen Transcend 16'ya göre belki biraz daha az güçlü olabilir, ancak 14. nesil Intel Core Ultra 7 veya Ultra 9 işlemci desteği, 32GB DDR5 RAM, 2TB depolama alanı ve bir RTX 4070 GPU ile performanstan yoksun değil. Küçük boyutlarına rağmen, iki USB-A ve iki USB-C portu (Thunderbolt 4 desteğiyle birlikte) ve tam boyutlu bir HDMI 2.1 jakı bulunuyor. Ayrıca, isteğe bağlı olarak Wi-Fi 7 kartı ve Bluetooth 5.4'e yükseltme seçeneği de sunuyor.

Transcend 14, özel bir NPU içeren Meteor Lake çipiyle geliyor, ancak AI yetenekleri açısından devrim yaratacak bir durum beklemeyin. HP'nin demo istasyonunda, Cyberpunk 2077'yi 2K çözünürlükte sorunsuz bir şekilde çalıştırırken, aynı anda OBS kullanarak 1080p'de canlı yayın yapıldığını gördüm. Bu durumda, laptop kamera efektlerini NPU'ya aktarıyor, bu da normalde GPU tarafından yapılan bu iş için küçük bir performans artışı sağlıyor. AI, CES 2024'te büyük bir anahtar kelime olacak, ancak gelecek nesil notebooklarda bunun en gerçekçi örneği bu olabilir.

Transcend 14'ün ekranı, 2.8K (2,880 x 1,800) OLED panel ile muhteşem görünüyor ve değişken 120Hz yenileme hızına sahip. HDR desteği ile 500 nit maksimum parlaklık ve DCI-P3 spektrumunun %100'ünü kapsayan geniş bir renk gamı sunuyor. Ses ise DTS:X Ultra hoparlörler tarafından sağlanıyor. 2024'teki ilginç bir değişiklik, HP'nin 2021'deki satın alması sonrası, Transcend 14'ün ses ayarlarının artık kendi alt markası HyperX tarafından yapılacak olması. Bu, Transcend 14'ün şirketin Cloud III kulaklıkları için dahili bir kablosuz alıcıya sahip olması anlamına geliyor. Yani eğer zaten bu kulaklıklara sahipseniz ya da sonradan satın almayı düşünüyorsanız, değerli USB portlarınızdan birini dongle için harcamak zorunda kalmayacaksınız.

Transcend 14, 16 inçlik modeliyle birçok tasarım özelliğini paylaşıyor ve 2024 için özellik güncellemesi ve yeni OLED panel seçeneği alıyor. İki model arasındaki başlıca farklar, küçük modelde merkezde yer alan trackpad ve HP'nin RGB aydınlatmasının daha fazla öne çıkmasını sağlayan daha şeffaf bir klavye ızgarası olması. Beyaz renk seçeneğinde özellikle hoş görünen bu tasarım, siyah modelde biraz yersiz duruyor, ancak bu tamamen kişisel bir tercih.

HP, seyahat için uygun bir oyun laptopunda önemli detaylara dikkat etmiş gibi görünüyor. Örneğin, USB-C güç teslimi seçeneği sayesinde, Omen'in adaptörünü telefon veya tablet gibi diğer cihazları şarj etmek için kullanabilirsiniz. Tek başına en hafif olmak önemli değil, ancak HP gibi bir şirket, taşınabilirliği kolay, sağlam özelliklere ve şık tasarıma sahip bir laptop üretebildiğinde, bu tür süperlatifler devreye giriyor. Ve 1600$ başlangıç fiyatıyla, HP bu kadar şık bir makine için büyük bir prim talep etmiyor. Bununla birlikte, CES 2024'te piyasaya sürülecek diğer son derece şık oyun PC'leri göz önüne alındığında, Transcend 14'ün bu unvanı ne kadar süreyle koruyacağı belirsiz.

Omen Transcend 14'ün 2024'ün ilk çeyreğinde satışa sunulması bekleniyor.