Lenovo PC dünyasındaki liderliğini sürdürüyor

Bilgisayar dünyasında genel anlamda bir gerileme mevcut. Ancak sektörün lideri hala Çinli teknoloji devi Lenovo.

Lenovo PC dünyasındaki liderliğini sürdürüyor

Lenovo, dünya çapında PC pazarında görülen çift haneli azalmaya karşı hâlâ güçlü bir duruş sergiliyor. Şirket, sektör liderliğini teslimatlar açısından sürdürürken, Apple gibi diğer markalar ise olumsuz etkilendi.

Counterpoint Research'ın raporuna göre, 2023 yılının ikinci çeyreğinde global PC pazarı, geçen yılın aynı dönemine göre %15 oranında daraldı. Ancak bu dönemde, bir önceki çeyrekle karşılaştırıldığında teslimatlar arttı. Lenovo, bu süre zarfında teslimatlarındaki %18'lik azalmaya rağmen liderliğini elinde tuttu. Bu durumda HP, ikinci sırayı alırken, Dell ise üçüncü oldu. HP ve Dell, sırasıyla 13,3 milyon ve 10,2 milyon PC teslim etti.

Lenovo PC dünyasındaki liderliğini sürdürüyor

Bununla birlikte, Apple bu yılın ikinci çeyreğinde büyüme gösteren tek markaydı. Şirketin PC teslimatları %8 artarak 5,5 milyon birime ulaştı. Cupertino merkezli teknoloji devi, dördüncü sırayı alarak Acer'ı geride bıraktı. Rapor, pazarın daralmasına neden olan faktörlerden birinin "sağlam büyüme iticileri"nin eksikliği olduğunu belirtti.

Sonuç olarak, global PC teslimatlarının, Covid-19 salgınının patlak verdiği dönemden önceki seviyelere geri döndüğü görülüyor. Bu yılın ikinci yarısında pazar hafif bir yükseliş gösterecek, ancak önümüzdeki çeyreklerde yıllık teslimatların azalması bekleniyor.